bugün

dün bir solukta başladığım ve az önce 2.sezon 9.bölümünü izlediğim dizi.
2.sezon boyunca çekimler çiftlik, orman ve kasaba olmak üzere sadece üç mekanda geçti. bu da doğal olarak izleyicilerin 2.sezon beklentilerinin altında kaldı. bana göre pek yadırganacak birşey değil, nihayetinde bir dizi. bütçesi, yapabilecekleri sınırlı ve senaryonun devamını getirmeleri gerek ve zombileri 120 dakikaya sığdırmak zorunda değiller.

bugüne kadar zombi filmlerinde genelde hep aynı senaryoya şahit olduk. virüs yayılır, insanlığın sonu gelir, bazıları ayakta kalır, direnirler, sonunda tedavi bulunur ve dünya kurtarılır. bunların çoğunda da devlet ve ordu kavramı her zaman hissettirmiştir kendini. the walking dead'te ise şu ana kadar iki polisimiz ve ilk sezon sonu olan doktorumuz dışında devlet ve ordu namına tek kelam yok, geçmedi. güvenli sığınma alanları mevzusunu ise daha dizinin ilk bölümlerinde yok ettiler.

her ne kadar sonunda yine oraya bağlamak zorunda kalacaklar ise de şimdilik böyle devam.
--spoiler--
s2e04 itibari ile shane'in suyu ısınmıştır. çizgiromandan öldüğünü bildiğimiz shane dizide epey fazla yaşadı. ama belli olmaz senaristlerin ne yapacağı.

--spoiler--

--çizgi romandan spoiler--
çizgi romanda shane'i carl öldürüyor.
--çizgi romandan spoiler--
tüyü nereye dikeceklerine karar veremeyen senaristler yüzünden devam eden dizi. dikecek yeri buldukları an biter.
2. sezon 9. bölümü malum yerlere düşmüştür.

(bkz: malum yerler)
Sürükleyici bir dizidir. Her bölümünü sabırsızlıkla beklerim. Gerilim,macera alanında bir devrim niteliğindedir...
2. sezona kötü başlasa da 9. bölümü ile beni kendisine hayran bırakan dizidir. 1. sezonu özledik aslında.
s2e09 bölümünü sezonun diğer bölümlerine göre daha iyi buldum. toparlayacak gibi bi' hissiyat oluştu içimde.

--spoiler--

rick, abi yeter bu kadar hümanizm. sen de haklısın, bi' avuç insan kaldı amma velakin gerektiğinde çocuk mocuk dinlemeyip soğuk kanlı olmalı. yapma, etme. hem diyorsun gerçekçi bir dizi bu aksiyon az olacak, hem "dostum sen kaç ben insanlığı kurtaracağım" tavırları.

--spoiler--
--spoiler/s02e09--
bu bölüm 2.sezonun durgunluğunun aksine biraz daha heyecanlıydı, keşke böyle devam etse.

Lori, bir kadının şeytani yüzünü izleyicilere göstermiş, Rick'in beynini ince ince işlemiştir. "birlikte olmamız gerektiğini düşünüyor" "senin beni koruyamayacağını düşünüyor" vs vs vs... Rick'in pis pis bakışlarından da yeni bir Rick ve Shane fırtınasının yaklaştığını görüyoruz. Adamda ne mide varmış boynuzlanmayı gayet normal karşılayıp çocuğun Shane'den olma ihtimaline bile ses çıkartmadı amma velakin Lori kanına girmeyi başardı, hatta üstü kapalı git Shane'i öldür dedi yani.

1.sezon onca walker'ın arasına dalan Glenn şimdi saklanacak yer arıyor, suçu da kızın üstüne atıyor. adam resmen g.t korkusundan pıstı, yok aşk beni bu hallere getirdi triplerinde. hadi ordan diyoruz.

daryl ergen triplerine girdi. lütfen kendine gelsin. enee.

diziyi izlerken böyle tam moda giriyorsunuz ya heyecan, gerilim falan, işte o modu bozabilen tek şey Dale'in bakışları. *

görsel
--spoiler/s02e09--
s2e9 ile aranan heyecanın bir nebze yerine geldiği dizidir.

--spoiler--

shane duygularıyla değil, mantığıyla hareket eden bir adam. bu yüzden duygusal takılan çiftlik ahalisinden de ayarı yiyor sürekli. lori'nin shane ile rick'in arasını bozmasının sonu ölümle biter gibi görünüyor. umarım ölen rick olur, zira dizide uyuz olduğum karakterler arasında. shane'i rick'e tercih ederim.

--spoiler--

önceki bölümlerde bazı yerleri ileri ala ala dizinin sonunu zor getiriyordum. o derece sıkıyordu. bu bölümde ise nasıl bittiğini anlamadım. umarım bu tempoda devam eder, öyle böyle değil çok fena sıktı çünkü 2. sezon.
biraz geç oldu ama bende daha yeni fark ettim. 2. sezonun tanıtımını çok ilginç bir yola başvurarak sergilemişler. adamlar yapıyor.

http://cineshoot.blogspot...mp;utm_source=twitterfeed
--2x09 spoiler--
lori kaltağının "efendi erkek yerine piç erkeği tercih eden kadın" klişesini kırdığı dizidir.
--2x09 spoiler--
ilk sezondaki orijinallikten sıyrılıp sikko hayatta kalma macerasına dönmüş dizidir. nerede o tank sahnesi, üzerlerine zombi parçaları serpiştirdikleri yerler nerede şimdikiler. ha bir de çocuğuyla kalan zenci bir eleman vardı, noldu o?
koskoca dizinin geleceği çiftliğe 2-3 zombinin saldırıp saldırmamasına bağlı.
Yahu olaylar derin bir kısır döngü içine girmiş...
Bu dizi sezon sonunda kepenk kapatır demedi demeyin...
ilk sezonun havasını yitiren dizi.
takip edilen iki diziden biri; diğeri spartacus vengeance, temposu yavaş ve onca sıradışı yaşananlara rağmen nasıl bir dünyada yaşadıklarını anlayamamış bir avuç insanın küçük aptallıklarını konu alıyor olsada şu sıralar en şahane dizi. beklentilerin yüksek tutulmasını anlamıyorum, dizi hep aynı çizgideydi.. bir grup insanın hayatta kalma çabası, topyekün zombilere karşı saldırıya geçecek halleri yok! aralarında süper kahramanda olmayınca böyle oluyor! benim merak ettiğim tek şey; her bölümde sık sık ateş ediliyor dizide.. bunca cephaneyi nereden buluyorlar? başkada eksiği yok gibi.
http://elmaaltshift.com/2...eason-2-dead-man-walking/
tanıtımına aşık olduğum dizidir.
gerilim dizisi şeklinde başlayıp entrika dizisine dönmüştür. bir dizi zirvedeyken nasıl rezil bir hal alır, onu göstermiştir.
--spoiler--
son olaylar yüzünden bizim sağ kalan grup yine yolcu
--spoiler--

(bkz: abbas yolcu)
2. sezonu bıktıran dizidir.
ilk sezon güzeldi eyvallah. ama ikinci sıktı sıktı sıktı... artık öyle bir sıkmış ki şu aradan sonra devam edesim yoktu. şöyle bir baktım 8 in ilk 10 dakkasına ve kendime şu soruyu sordum: "ben bu diziyi niye izliyorum?" eğleniyormuyum? hayır. birbirinden salak bir avuç tipin sex in the city tarzı şu şuna vermiş bu bunu aldatmış muhabbetini çekemem ben hacı. bu diziden istediğim hayatta kalma mücadelesini 2. sezonun o bitmek tükenmek bilmez saatlerinden sadece 1 tanesinde verebildi(şu elemanın göle yuvarlandığı bölüm) onun dışında komple tıraş.

e o zaman niye izliyoruz arkadaş bu diziyi? aynı zamanda spartacus ve shameless i de izliyorum , istediğimi alıyorum. mutlu oluyorum. ama bundan bilakis sıkılıyorum. e ozaman izlemenin ne anlamı var?
evet benim için final yapmıştır 8. bölümün 10. dakikası itibari ile.
bak 9 çıkmış hiç umrumda değil. izlemiyorum, cidden rahatladım.
2. sezon 10. bölümü hd kalitesiyle malum ortamlar'a düşmüş dizi...

--spoiler--
bölüm itibariyle yine çiftlik teması işlenmekle birlikte, rick ve shane bacağı sakat çocuğu terk etmek için çiftlik dışına çıkarlar, bir kasabada çocuğu elleri ayakları bağlı iken bırakacakları sırada olaylar gelişir.
neticede rick shane'e adamlık dersi vermiş, aklını başına devşirmesi için bir şans daha sunmuştur.
--spoiler--

son girilere bakıyorum da herkes bu çiftlik olayından sıkılmış, aksiyon bekliyor insanlar. sanırım önümüzdeki bölümde ya da bir sonrakinde çiftlikten çıkacaklar, zira çiftliği zombiler basacak.
e hakları zaten, bizimkiler çiftliği merkez üs yapmış, çiftlikten çıkıp çıkıp zombilere zarar veriyorlar. bassınlar çiftliği evet. bassınlar ki aksiyon görelim, ekip yeni bölgelere gitsin falan...
elimde olmayan sebebler yüzünden 2. sezonuna daha yeni başladığım dizi. ya ben yanlış hatırlıyorum ya da ilk sezonuyla ikinci sezonu arasında dağlar kadar fark var. yani diyeceğim 2. sezonu bok gibi olmuş. izlerken resmen sittiler güzelim diziyi diyerekten ekrana yumruk atasım gelor.
2. sezonu büyük bir ümitle, büyük bir beklentiyle izlemeye başlamıştım ama birkaç bölüm sonra anladım ki dizi boka sarıyor ondan sonra bıraktım gitti. yani birinci sezonda coşturdun, yardın geçirdin, açılışı-ilerlemesi bu kadar kötü olmak zorunda mıydı be abicim dedim dedim kendimi kandırıp( iyi ki de yapmışım ) izlemekten vazcaydım. pişman da değilim koca bir sezonun çiftlikte geçtiğini, bir kızın peşinden koşup onu aramayla geçtiğini duyunca çok da bir şey kaçırmadığımı fark ettim doğrusu.
02x10
--spoiler--
Sırf konu ilgimi çektiği için izliyorum. hiçbir aksiyon yok sıktı artık. şu çiftliğe zombiler bassa da kurtulsak. bir türk dizisi gibi yavaş ilerliyor. merak etmesem ilerde neler olacağını izlemem.
--spoiler--
--spoiler--
2. sezonda karakterleri daha çok tanımaya başlamamızla beraber artık her karakterin insana itici gelen özelliklerini fark etmeye başladık. lori horozlanmaya başladı. rick sayesinde kendini biraz üstün görüyor. şimdi adını unuttum o sarışın karı fazla asi. shane desen rick'i öldürmeye çalışan piçin teki. kendi hırsı için gözünü kırpmadan kan dökebilir. rick de zaten ulu bağışlayıcımız. her şeyi ince ayrıntısına kadar düşünüp, herkesin iyiliğini düşünmesinden gına geldi artık. son bölümde arabanın arkasında taşıdıkları çocuğu öldürmeleri gerekirken saatlerce peşinden sürükledi de durdu. sık kafasına kurtul. sana amk.
--spoiler--
1. sezonun başından 2. sezonun 10. bölümüne kadar devam eden süreçte beklenti ve beğenileri göz önüne alaraktan şöyle bir grafik ortaya çıkıyor.

http://prntscr.com/6jroo

ayrıca 2. sezonun 8. bölümü olan "Nebraska" abd kablo tv' de 8.10 milyon kişi tarafından izlenerek kendisine ait olan rekoru tekrar kırarak gelmiş geçmiş en çok izlenen kablo yayın tv dizisi olmuştur. daha doğrusu rekorunu kendisi geliştirmiştir.

bir amme hizmeti olarak vermekte bir sakınca görmüyorum.

1. sezon bölümleri ve izleyici sayısı:

http://prntscr.com/6jrrw

2. sezon bölümleri ve izleyici sayısı:

http://prntscr.com/6jrsk