bugün

bok gibi film.. tam anlamıyla sürü abartması.. komedi desen komedi değil, macera desen macera değil..
uçmanın tanımı ile aşmış kitap. beşibirarada versiyonunu almış bulunmaktayım. umarım birden bitirmem. sindire sindire okuyasım var.
--spoiler--
en önemli sorun - ya da önemli sorunlardan biri, çünkü bir sürü en önemli sorun vardır - halkı yönetmekle ilgili en önemli sorunlardan biri, bu işin kime yaptırılacağını bulmaktır.. daha doğrusu halkı, kendilerini yönetmesine izin vermeleri için ikna etmeyi başaracak birini bulmaktır..
özetlersek; iyi bilinen bir gerçektir ki, halka hükmetmeyi en çok isteyenler, ipso facto (yalnızca bu nedenle) bu işi yapmaya en az uygun olanlardır.. özeti özetleyecek olursak; kendisinin başkan yapılmasını sağlayabilecek kişilerin bu işi yapmasına hiçbir surette izin verilmemesi gerekir..

özetin özetini özetlersek : halk bir sorundur..

ve karşılaştığımız durum şudur; bir dizi galaktik başkan, iktidarda olmanın eğlencesi ve boş telaşından öylesine hoşlanmışlardı ki, iktidarda olmadıklarını neredeyse hiç fark etmemişlerdi..

ama onların arkasındaki gölgelerin içinde bir yerlerde - kim vardı?

hükmetmek isteyenlerin hiçbirinin hükmetmesine izin verilemiyorsa, bu işi kim yapabilirdi ?
--spoiler--
bbc'nin yaptığı diziyi izledikten sonra dizide yer alan marvin'in filmde figüran olarak yer aldığını fark ettiğim harika kitap/dizi/film...

dizide marvin the paranoid android
görsel

filmimizde gözüktüğü sahne;

görsel

güzel süpriz olmuş...

(bkz: don t panic)
ekşi sözlük, wikipedia gibi internet devlerinin fikir babası olması bir yana, içindeki espriler, kinayeler, göndermeler ve akıl dolu cümleler için tekrar tekrar okuyup ezberlenebilecek harika bir seri.
kitabın en başındaki "gezegenden nasıl ayrılabilirsiniz" kısmı bile apayrı bir sebeptir bu kitabı bu kadar sevmek için.

--spoiler--
GEZEGENDEN NASIL AYRILABiLiRSiNiZ

1 - NASA'ya telefon açın. işte onların numarası: (713)483 31 11. Onlara buradan olabildiğince çabuk ayrılmanızın çok önemli olduğunu anlatın.

2 - Eğer sizinle iş birliği yapmaya yanaşmazlarsa, Beyaz Saray’da çalışan herhangi bir arkadaşınızı arayın -oranın numarası (202) 456 14 14- ve NASA’daki adamlara sizin tarafınızı tutan birkaç laf etmesini söyleyin.

3 - Eğer Beyaz Saray’da arkadaşınız yoksa, Kremlin’e telefon açıp (uluslararası santrale bağlanıp 0107 095 295 90 51'i bağlamasını isteyin). Onların da orada (en azından konuşabilecekleri) bir arkadaşları olmayabilir, ama biraz da olsa bir ağırlıkları vardır, o yüzden deneseniz iyi olur.

4 - Eğer yine başarısız olursanız, yol göstermesi için Papayı arayın. Telefonu şu: 011 39 669 82 ve telefon santralı hata yapmıyormuş.

5 - Eğer bütün bu denemeler başarısızlıkla sonuçlanırsa, tepenizden uçup giden bir ufoyu bayrak sallayarak yere indirin ve telefon faturanız gelmeden önce bu gezegenden ayrılmanızın ne kadar hayati bir önem taşıdığını açıklayın.
--spoiler--
--spoiler--
yunusların dünyayı önceden sessiz sedasız terketmesi muhabbeti
--spoiler--

de kitabın apayrı bombalarındandır.
bir de tüm serinin baştan sona anlatıldığı dizileştirilmiş hali var olduğu söylenen beş kitaplık üçleme.

Eğer bilgi doğruysa bile Malesef türkiye'de pek bilinmediğinden bulması imkansıza yakındır.
Tam olarak bu akşam başlayacağım kitaP. Konusunu ve Benim için özel olacağını biliyorum o yüzden sona sakladım. görsel
Tamamen hayalgücü ile çalışan enteresan ve özgün bir roman. Bilimkurgu türüne bambaşka bir açı getiriyor. Kitabın ilk cildini bitirdikten sonra "lan bundan güzel film olur." dediğim; sonrasında ise -eğer yamulmuyorsam- filminin çekildiğini ögrenince çok şaşırdığim güzel bir eser.

Sadece okumak yetmiyor. Beynindeki hayalgücü merkezinin de (eğer böyle bir bölge gerçekten varsa) tam randımanlı çalışması gerekiyor ki kitaptan tat alabilesin.
okumayanlara kesinlikle tavsiye ettiğim seridir. ingilizcesine güvenenlerin ingilizcesini okumasını da ayrıca tavsiye ederim. artistlik olsun diye değil, çok çok daha keyifli olduğu için.
kesinlikle ingilizce okunması gereken kitap.
bana göre en iyi mizah romanıdır. diyalogları okurken adeta beyin orgazmı yaşıyorsunuz. bazı yerlerinde kahkaha atabiliyorsunuz.
keşke douglas adams erken ölmeseydi de daha birçok böyle romanlar yazsaydı. ayrıca sözlük fikrini fitilleyen de bu kitaptır.
beşi bir yerde olan sürümünü 60 tl ye aldığım seridir. umarım ayakta silkmemişlerdir.
(bkz: yunus balıklarının dünyayı gizlice terketmesi)
-bazen keşke annemi dinleseydim diyorum.

+annen ne derdi?

-bilmem, hiç dinlemedim ki..
En kötü filmler arasında izleme ihtimalinizin en yüksek olduğu filmdir.
douglas abimizin laneti, kurtulamadığı hayaleti. Diğer serilerinde bile izleri görünür kendi de bundan şikayetçiydi rahmetli. Sağlık olsun biz böyle de sevdik seni kral.

görsel