bugün

başrolünde matt damon'un oynadığı clive owen'ın da rolüne yakıştığı 2002 yapımı aksiyon filmi. türkçe'ye geçmişi olmayan adam olarak çevrilmiştir. *

ayrıntılı bilgi:

http://www.imdb.com/title/tt0258463/
robert ludlum'un polisiye-macera türünde çığır açan romanı dersem abartmış olmam. serinin ikinci romanı supremacy daha kompleks ve heyecan vericidir. jason bourne bir defa damarlarınızda akan kana karıştığında serinin diğer romanlarını okumaktan kendinizi alamazsınız. her romanda jason bourne'un geçmişine dair daha fazla detay öğrenildiği için merak unsuru asla sönmez.

matt damon'ın başrolünü oynadığı, romanlar ile konusunun alakası olmayan film uyarlamaları da vardır. carlos neden yok? eleştirilerini mantıklı bulmadığım, serinin fanatiği olarak taptığım filmdir. karakterler ve serinin mantığı iyi anlaşılarak ortaya farklı ama mükemmel bir senaryo konulmuş.

devam romanları ve varsa uyarlamaları için;

(bkz: the bourne supremacy)
(bkz: the bourne ultimatum)
(bkz: the bourne legacy)
(bkz: the bourne trajectory)
Matt Damon'un run lola run filmindeki turuncu kafalı alterno hatunla * başrolü paylaştığı klasik bir hollywood aksiyon filmi..The bourne supremacy veya bir türlü ilişkilendiremediğim türkçesiyle Medusa Darbesi adıyla devamı cekilmiştir..Matt damon jason bourne rolüyle başarılıdır,kanımca devam filminden cok daha başarılıdır ki bunun sebebi the bourne identity yönetmeni doug limanın ikinci filmde yerini paul greengrasa bırakmasıdır..izlenesi bir filmdir,kesinlikle zaman kaybı değildir,"vurdulu kırdılı filmleri sevmeaam beaan!" diyen kız arkadası matt damon ın lanet karizmasıyla kandırabilmek,akabinde de 103 dakika aynı yüz ifadesiyle,mimiksiz bir film cıkarmayı basaran,artizlik yapan jason bourne yuzunden komplekse girmek mumkundur..
başrolünde matt damon ın oynadığı, bir ajanın başarısız olduğu bir görev sonrasında yaşadıklarını anlatan film.
(bkz: Miles Vailla Menneisyyta)
(bkz: aki kaurismaki)
film girer girmez çalan şarkı (ki bunu john powell - main titles olarak bulabilirsiniz) üç filmin de genelde temasını oluşturmuş. yaylılar çok güzel dans ediyor. hızlandığı zaman aksiyon oluyor. yavaşladığı zaman bourne kesinlikle klasik amerikan filmlerinde görmediğimiz şeyleri yapmaya başlıyor.

şimdilik görünen o ki seri için muhteşem bir başlangıç filmi olmuş. dövüş sahneleri çok gerçekçi. bourne çok yaratıcı (aslında senaristler elbetteki). filmin ilerleyişi güzel. ancak kanımca tüm filmler içinde vasatın çok ama çok üstünde olsa da seri içinde karşılaştırılında ahım şahım bir film olmadığı söylenebilir.
(bkz: extreme ways)
inanılmaz bir film değildir ama güzeldir , izlenebilir.
bourne üçlemesinin ilk filmidir. aksiyon bakımından serinin üçüncü filmi olan son ültimatomun gerisinde kalmıştır bana göre.
orta karar bir film olmakla beraber sonundaki extreme ways ile birlikte mest etmiştir. çekildiği yıla bakıldığında kurgu ve senaryosuyla son derece önemli bir konuma sahip oluyor.. dövüş sahneleri çok etkileyiciydi. matt damon o sahnelerde krav maga tekniğini kullanıyormuş.
hastası oldugum üclemenin ilk filmi. jason bourne karakterini matt damon'dan baskasının canlandırdıgını düsünemiyorum, o kadar basarılı ki. klasik bir süper ajan filmi degil, senaryosu çok iyi, ne de olsa usta bir yazarın kitabından uyarlandı. dün tekrar izledim, bayadır izlemiyordum, yine heyecandırıyor sanki ilk kez izlermis gibi.
james bond kadar artistik ve olağandışı hareketlerde bulunmayan* jason bourne karakteri gibi olabilitesi yüksek bir ajanın devletin gizli bir programına dahil olup görev sırasında başına gelen talihsiz bir bilinç kaybı ve sonrası anlatılan filmdir. james bond filmlerindeki gibi aksiyon yapayım derken filmin içine edilmesi gibi bir durum olmamasından dolayı ajan filmleri içinde başarılı bir yere sahiptir benim gözümde. kısacası izleyeceğiniz filmler listesine dahil etmelisiniz. ama şunu da belirtmeliyim ki serinin ilk filmi olduğu için aksiyonun dozu biraz daha az diğer iki filme göre... hikayenin nerede ve nasıl başladığını öğrenmek için identity ile başlayın. sonrasında supremacy ve ultimatum'u da izlemek isteyeceğinizi garanti edebilirim. hadi iyi seyirler o zaman!
hikayenin başlangıcını anlatması bakımından serinin en önemli filmiyken doug liman adındaki beceriksizlik abidesi herif tarafından içine edilmiş olan filmdir. aksiyon sahnelerinde bu denli sıçabilecek tek insanın tayfun güneyer olduğunu düşünürdüm ama bu beceriksiz bakkal çırağının yapamadıklarını gördükten sonra tayfun güneyer hakkındaki düşüncelerim değişme noktasına geldi diyebilirim.

dövüş sahneleri idare eder lakin ikinci ve üçüncü filmlere kıyasla baktığımızda amatör lige bile giremeyecek derecede berbat bu sahneler. hele de o motorsikletli polislerin kovalamaca sahneleri... "çekeceğin aksiyona sokayım, doug liman!" deyip durdum. yapımcı nasıl kabul etti bu sahneleri, asıl ona hayret ediyorum ben. filmin sonlarına doğru beşinci kattan merdiven boşluğuna atlama sahnesi ise doug liman adlı dallamanın, dallamalıkta sınır tanımadığının en iyi göstergesiydi. bu kadar sıçılabilirdi ve adam sıçmış beyler!

yapımcıların jetonu sonradan düşmüş olmalı ki diğer iki filmi paul greengrass'a teslim edip adam gibi bir iş yapmışlar.
imdb'deki puanına kanıp izlediğim, bitene kadar sıkıldığım ve bitmesini beklediğim filmdir. puanının bu kadar yüksek olmasının tek sebebi muhtemelen kitabının çok iyi olup filminin berbat olmasıdır. kitap fanları basmış 10ları filme yoksa siksen 6 etmez bu film.
2002 tarihli, yönetmeliğini doug liman'ın yaptığı, ülkemizde geçmişi olmayan adam olarak gösterime girmiş klişelerden uzak, başarılı polisiye-macera türünde ki filmdir. başrollerinde matt damon ve franka potente bulunur.
the bourne legacy serisinden bir film. matt damonin iyice taninmasini saglamistir. itiraf etmeliyim, jason bourne gecmisin kult karakterlerinden biri olmaya aday.
ortalama bir amerikan filmi başrolünde matt damon var ama kabul etmeliki şu aksiyon işini tom cruise jason statham gibi oyunculara bırakacaksın.
ulan her defasında izlettiriyor. şimdi kanald de denk geldim yine çakılı kaldım.

https://www.imdb.com/title/tt0258463/?ref_=nv_sr_1
kareografinin ırzına geçmiş bir film yakın dövüş sahneleri göz kanatıyor ah ulan jackie chan izleseydim keşke dedirtir.

matt damon olmasaydı bu filmi kimse izlemezdi. kendisini kevin smith filmlerinden beri takip ederim.

ayrıca çekim hatalarıda boldur mini cooper kovalamaca sahnesinde üstten gösterirken trafikte farklı araçlar var ama diğer karede araçlar değişiyor.