bugün

Türk Eğitim Gönüllüleri'nin kısaltması...
1995 yılında kurulan vakıf eğitim parkları ve birimleri,ayrıca ateş böcekleriyle çocukalrın eğitimine destek olmakta ve devamlı yeni gönüllülere ihtiyaç duymaktadır.
(bkz: turkiye egitim gonulluleri vakfi)
gönüllüsü olduğum bursa öğrenim biriminde bir kadeşimizin örnek aldığım kişiler resminde beni çizmesi çok duygulandırmıştı beni. haftada 2 saatinizi ayırıp, hem küçük arkadaşlarımızla vakit geçirmek, hem de onlara yol göstermek inanın size çok şeyler katacaktır.
12 tane eğitim parkı bulunan adından da anlaşılacağı üzere gönüllülük esasına dayanan oluşum.

AFYONKARAHiSAR

ANKARA

ANTALYA

DiYARBAKIR *

ESKiŞEHiR

GAZiANTEP

iSTANBUL (2 tane)

iZMiR

SAMSUN

VAN

şanlıurfa
izmirde gönüllüsü olduğum kuruluştur. bana çocukları sevdirmiş, işe yaradığımı hissettirmiştir. hem kendi kişisel gelişimim hem de çocuklar için harika bir yerdir.
yüreği bu ülkenin geleceği için atan her Türk evladının her türlü vatan hizmetinden daha da doyurucu ve ateşleyici olan, bir çocuğun gözlerinin içinde kendi çocukluğunuzun acılarını, sevinçlerni görebileceğiniz; fikren büyüyüp, geliştiğiniz bir yer.izmir Çiğli Eğitim Parkı'nda gönüllüsü olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.Çünkü; Bir Çocuk Değişir, Türkiye Değişir!
sürekli devleti , eğitim sistemini eleştirenlerden değil de ,benimde bir katkım olsun diye düşünen herkesin hem eğlenmek , çevre edinmek hem de kendini geliştirmek adına gönüllüsü olabileceği bir vakıf.
muhteşem bir dünyadır tegv. gönüllü olarak çocuklara etkinlikler yaptırırsınız. tegv'in MEB. onaylı izniyle okullarda da bu etkinlikleri yapmanız mümkündür.4. ve 5. sınıf öğrecileriyle serbest etkinlik saatinde birlikte olursunuz . size sevgi dolu gözlerle bakarlar. abla yarın da geleceksiniz dimi şeklinde sorular yöneltirler. gerçekten harika bir enerji alırsınız çocuklardan. özellikle eğitim fakültesinde okuyan herkesin katılmasını tavsiye ederim. bu güzel atmosferi soluduğunuzda vazgeçemeyeceksiniz.
eskişehirde gönüllü abla olduğum vakıftır. çocuk bireye en çok yakın olduğum, o ölümüne yorgunluğa rağmen yüzümü gülümseten yerdir. tavsiye edilir. gidin toplamda 4 günlük eğitimi alın ve bi kez olsun bir başkası için bir şey yapın.
train à extra grande vitesse. yani çok hızlı tren. ama henüz icat edilmedi, herhalde eli kulağındadır akşama sabaha...
Sakarya'da gönüllü olacak çocukların abisi olduğum vakıf. Abi abla olayı yanlış anlaşılmazsın. Çocukların çalışan gönüllülere daha yakın olup okul havasından biraz kaçmaları için "öğretmenim" yerine "Abi Abla" kullanmaları söylenmektedir. Yapılan etkinlikler %99 eğlenceli olmaktadır. Ara ara katılımcıların verdiği olumsuz hava yüzünden sıkıntılı geçse bile geceleri "Yarın olsa da gidip çocuklarla oynasam." şeklinde düşünmemi sağlayan yerdir.

Bence en büyük katkısı 19 Ağustos depreminden sonra olmuştur. Sakarya'da bu yüzden vakıf ve çalışanları çok sevilir. 23 Ekim Van bölgesi depreminden sonra da Van'da yaptıkları küçümsenemeyecek kadar ileri düzeyde olup Türkiye'de STK kavramının geliştiğinin göstergesidir. Yaklaşık 7 buçuk ayda, Van'da 21bin çocuğa eğitim desteği sağlayan TEGV hala çalışmalarına devam etmektedir.
11 yıl once bilgisayara ilk kez dokundugum, masa tenisi, satranc ogrendigim, ilk kez video ksetlerde film ve cizgi film izledigim, bilim cocuk dergisini tanimama vesile olan suna kirac'in kurdugu tamamen gonulluler araciligiyla egitim veren, turkiye'de guvendigim vakif.
ve nihayet yillardir hayalini kurdugum bir sey bugun gerceklesti. artik onlara duydygum vefa borcunu odeyebilecegim. bugun itibariyle ben de bir tegv gonullusuyum.*
gönüllü eğitimleri uzun süren ancak konu çocuklar olduğu için her detayı düşünmek durumunda olan, ülkenin en bilinen sivil toplum kuruluşlarından birisidir.
bir zamanlar findikzade egitim parkinda egitim aldigim kurum.
ılk defa bir stkya giderken bekledigimden daha fazlasını buldugum stkdir.
ağaç yaşken eğiliyorsa eğer misyonundaki özellikleri taşıyabileçek gençler ve yetiskinlerin öncüsü olmasa da çorbada tuzu bulunacağını düşündügüm kuruluştur.
zorunlu gönüllüluk gerektiren üniversite dersleri nedeniyle gelen kitlenin süreklilik sağlayamama ihtimali ve eğitimlerin haftasonuna sıkıştırılmış olması nedeniyle dağılan konsantrasyon şimdilik gozlemledigim eksik olabilecek yanları.
katilmayi düşünenlerin doğru zaman ve itinayi saglamalari gerekmekte çünkü çocuklar size oldukça bağlanıyorlar.
türk egitim gönulluleri vakfıdır. üye olduğum vakıflardandır.
şu anda aktif olarak burdurdaki okullarda eğitmen olarak görev aldığım yegane kuruluş.

sosyal bilgiler 1nci sınıf öğrencisi olduğum için çocuklarla şimdiden haşır neşir olmanın faydasını ileride çok fazla göreceğim kesin . Ayrıca güzel tecrübe oluyor benim için de.
3 senedir büyük bir istek ve özveriyle, birbirinden sevimli ve öğrenmeye açık çocuklara spor eğitimi verdiğim ancak son zamanlarda yönetim kadrosunun yozlaşması nedeniyle geçmişine yakışmayan bir yönetim sergileyen kuruluş. Malesef ki Türk toplumunun en büyük sorunlarından olan adam kayırma, ego tatmini bu vakıfda da olmaktadır.

Kendilerine gönüllü diyen birtakım kişilerin bu vakfa gelmelerinin yegâne amacı karşı cinsle ilişki kurmak ya da özgeçmişlerine "tegvde gönüllü" yazmaktır. Üzücüdür ki bu "gönüllüler" büyük bir çoğunluğu oluşturmaktadır, daha da üzücüdür ki idari kadro da bu durumu görmezden gelmektedir.

ve şunu da söylemeliyim ki, hiçbir tegv idarecisinin ve gönüllüsünün, bir veliyi veya bir çocuğu rencide etme, onlara saygısızlık etme hakkı yoktur, ne yazık ki bu durum da sıkça karşılaştığım bir durum.
bir dönem (aslında hem ilköğretim okulunun ikinci dönemi hem de yaz dönemi) bağlı olarak ateş böceği'nde bilgisayar eğitimi verdiğim güzide kurumdur.
Bu sene gönüllük yapma fırsatını bulduğum stkdır. Düşler atölyesinde çocuklarla haftalarca boyalarla Haşır neşir olduk çok güzel işler de çıkardık.ancak bunun yanında belirtmeliyim ki tegve gelirken çok şey beklemeyin. Ateş böceği gibi bir oluşumda değilseniz kurumu okul sonrası etüd merkezi gibi de düşünebilirsiniz.
Tegvde derste sınıfta kavga çıkaran vs çocuklar için parola vardır sen bir x .abladan kırmızı kalem getir denilerek çocuk gönderilir ve etkinlik bitene ya da çocuk sınıfa dönmek istiyorum diyene kadar orada resim vs yapar. Şimdi ben kendi adıma hiç göndermedim toz boyaları birbirine üfleyen çocukları kavga edenleri falan. Ama öğretmenlik okuyan tak tak topukla gelenler genelde 20 senedir öğretmenim bıktım tavrına girip gönderebiliyorlar.burada en önemli olan çocuklara öğretmenmiş gibi mesafeli davranmayıp arkadaşları gibi olabilmek ego tatmini değil yani.

Bağırmayın anlayışı da yoktur tegvde. Eğitim birimleri görevlileri sizle ilgilenmezler kurumun amacının pek farkında değil gibilerdir, niyetleri o günü geçirebilmektir. Sınıftan tuvalet bahanesiyle çıkanlar orda koşuyormuş diye kaç kez çalışan görevli amcalar ben sınıftayken sınıfa bağırmıştır. Tabi burda bir de şu var çocuk 2. Sınıfta zaten orayı bir oyun merkezi olarak görüyor sen iki derslik bir sürede her şeyi kendimiz yapacağız diye toz boyalarla tutkallarla çocuğa bazen eziyet etmiş oluyorsun.
Lakin çok da güzel şeyler yaşanabiliyor misal bana bir çocuk evde kağıt hazırlayıp getirmişti üstüne beni sevdiğini yazmış yapıştırmalar yapıştırmış.ben resim yapmayı sevmem kız oyunları bunlar diyen çocukların da zaman geçtikçe grup çalışmasına alıştığını gözlemleyebildim. Fakat öyle çok da sevgi dolu bir ortam olmadığını da belirtmem gerek siz öğrencilerle gülün bittiğinde de anahtarı teslim edin çıkın derim boşverin.
Gönüllüsü olup yardımcı olmak isteyen biri bana mesaj atarsa çok sevinirim.
Bugün tanıtımına katılıp gönüllü olmak için başvurduğum muhteşem oluşum. Buradaki gönüllü profilinden pek haz etmemiş olsam da, Velilerle ve eğitimcilerle ettiğim sohbetler neticesinde sahiden ne kadar faydalı bir vakıf olduğunu bizzat görmüş oldum. Henüz eğitime başlamadım, inanılmaz heyecanlıyım ! Umarım sanata olan sevgimi ve naçizane bilgilerimi çocuklara aktarabilirim. Bu başlığa geliş sebebimse çocukların çalışmalarını incelerken denk geldiğim bu sevimli yazı oldu

görsel

Aslan iyi biri !
benzersiz sivil toplum kuruluşlarımızdandır.
sonunda tüm eğitimleri tamamlayıp çocuklarımla tanıştım !

şanslıyım, baya minnoş bir gruba ablalık ediyorum. ben düşler atölyesi diye adlandırılan, sanat üzerine olan eğlenceli alanda eğitim veriyorum. doğrusu çocuklardan ziyade ben zevk alacakmışım gibi geliyor zira bir sürü eğlenceli zımbırtı mevcut. sahiden meditasyon gibi, o kadar tatlı bir şekilde benimsiyorlar ki, sınıfa giderken elini tuttuğum bir oğlan yanlışlıkla bıraktığımda hemen koşup tekrar tuttu, ısırmamak için zor tutuyorum bazen kendimi. giderken koşup sarılıp öpmeleri, birlikte resim yaparken yapışmaları.. daha bir gün oldu ayrılalı resmen özledim.

bu da resim etkinliğinden minik bir hediye. griple halsizleşince dün açmayı unutmuşum, bugün gördüm. Regl halimle gözyaşlarımı tutamayacağım sanırım. *

(img:#1820292)

Dünyayı çocuklara verelim !
Çöp olmuş her türlü elektroniğinizi paketleyip PTT’ye gidiyorsunuz 902887372 müşteri numarası ile cebinizden para çıkmadan karşı ödemeli olarak TEGV'e gönderiyorsunuz. Onlar da en uygun şekilde dönüştürüp kazancını da eğitim yararına kullanıyor.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar