bugün

bir ahmet kaya şarkısı.
şarkının sözleri ali çınar'a aittir.
Sarı sıcak yazılar uzak
Dost uzanan eller uzak
Karanlıklar kurmuş tuzak
Benim sonum dünden belli

Haramiler sarmış yolumu
Güvercinler muhbir uçar
Telden tele fermanım gider
Benim sonum dünden belli

Gözlerim dolar kan sanırım
Betonlar boğar nefessiz kalırım
Şahidim yoktur, perdeler örtük
inanamazsın, ağlarsın

Geceler mi sen, ben mi yorgunum
Mermiler mi sen, ben mi yangınım
Düşlerim tutsak, yüreğim sürgün
içimde bir çocuk tedirgin

Suskunum, vurgunum, tedirginim ben
Haylanmaz, uslanmaz, tedirgin

Dağlarda kar yollar uzak
Yar belinden kollar uzak
Hasımlarım kurmuş tuzak
Benim sonum dünden belli

Müfrezeler sarmış yolumu
Menekşeler solgun açar oy
Dilden dile fermanım gider
Benim sonum dünden belli

Gözlerim dolar kan sanırım
Betonlar boğar nefessiz ağlarım
Şahidim yoktur, perdeler örtük
inanamazsın, ağlarsın.
- havalimanındaki havalandırma pervanelerine doğru kafasını kaldırarak, " bu pervaneler ya kafamıza inecek ya da biz bu cereyanda hasta olacağız " diyebilen,

- şehir hatları vapuruna yetişmek için akın akın koşan insanlara bakarak " bu vapur batar yaaaa " nidasıyla can yeleklerinin nerede olduğunu gözleriyle arayan,

- banliyo trenine her binişte " bir kere bu trenlerden birinin kafası yandı yolda 2 saat kaldık " hikayesini anlatarak gözleriyle " bir aksaklık çıkmadan bizim durakta inebilseydik " dileğini karşı tarafa sözsüz aktarabilen,

- her gün evden çıkarken su ve doğalgaz vanası kapatan,

- ütü yaptıktan sonra ütüyü, zemini fayans olan banyoya itinayla yerleştiren,

- gece uyurken " belki yangın çıkar " düşüncesiyle internet modemini fişten çeken,

- en romantik yemek masasındaki 3 cm' lik tea mumu yangın çıkma ihtimaline karşın yakmayan,

bir başka adı da pimpirik olan sevimli şahsiyet.
(bkz: dağlarda kar yollar uzak yar belinden eller uzak)
--spoiler--
Karanlıklar kurmuş tuzak
Benim sonum dünden belli
--spoiler--
ahmet kaya'nın beyaz şahin ve beyaz toros'lardan* koca göbeğiyle koşarak kaçmaya çalıştığı komik bir klibe sahip, nisan 1993 tarihli albüme adını veren parça.
mükemmel bir ahmet kaya şarkısıdır.dinledikçe dinlemek ister insan.ardından gözyaşlarına boğulup kendinizi uykuya vereceğinizi bilseniz bile..
--spoiler--
inanamazsın, ağlarsın !
--spoiler--
ahmet kaya'nin o dönemdeki pop furyasından esinlenerek yaptığı albüm. aynı zamanda en az satan albümüdür.*
#4624197'de anlatılan şahsiyatin hık demesi sonucu burnundan düşmüş olan, şüpheci bir şekilde yan yan bakışlarıyla ünlü, 3 aylık, sevimlilik abidesi velet.
her umut öncesi, akla gelen ilk şarkı. "belki iyi olabilir artık her şey" demeden önce ruhun dikkat sinyali gibi.

"karanlıklar kurmuş tuzak
benim sonum dünden belli.."

hiç girme o mesut hallere yani.
çok başarılı bir şarkıdır.
suskunlar ile keşfettiğim ve çaldığı sahnede murat yıldırım'ın yüz ifadesiyle daha da bir kendini anlatan şarkı. şarkının görselliğini isteyen o sahneye baksa yeridir.
benim sonum dünden belli lafı bile yeterlidir.
ahmet kayanın derin şarkılarından bir tanesi.
suskunlarda denk gelmesi de ayrı bir güzellikti.
"benim sonum dünden belli"

cümle olarak zaten bıçak kadar keskinken,müziğiyle birlikte parça parça eder.yükü fazla gelir bu şarkının. ama bi ölçüsü yok öyle değil mi? ne kadar yükü kaldırabilceğeni kendisi bile bilemezken insanın,tekrar tekrar dinler bu şarkıyı.

ama hep aynı yerden kanatır; "benim sonum dünden belli..."
sarı-sıcak yazlar uzak diye giriş yapan ve daha o anda insanı dağıtan ahmet abi şarkısı..
en sevdiğim ahmet kaya şarkılarındandır. suskunlar dizisinin sezon finalindeki bir sahnesine ayrı şekilde anlam katmıştır.
ali çınar'ın yazdığı ahmet kaya'nın 1993 yılında çıkardığı albümde adını taşıyan korkuyla yatıp, tedirginlikle uyanmanın güvensizlik ve ihanet duygularını hayatın bütününe uyarlayan mükemmel bir şarkıdır...
herkese renkli günler
tam da şimdi dinlenilesi ahmet kaya şarkısıdır.
gecenin bir yarısı beni uykuya salmayan sarkidir.
anlamlandırılabilir nedenlerle yahut sanrı, kuruntu gibi psikolojik haller neticesinde, rahatlık hissinnden uzaklaşmış, kaygılı, şüpheci, sinirli ve tetikte olan kişiyi ifade eden kelime.
akşam akşam ağlatmış şarkıdır.

"benim sonum dünden belli..."
haykırsam duyamazsın, çağırsam gelemezsin, yürekten sevemezsin sen.. bu albümü sevmem için yeterli. katledilmiş duyguları yarım kalmış sevdaları, varsın böyle geçsin yALANCI GÜNLER VARSIN CANIMI ALSIN YiNE YALNIZLIK KOKUNU VERiRKEN VAZOMDA GÜLLER YIKARMI SANDIN BENi BU YAlancı ayrılık..
aman be leyle boşver bu aşka.
herkese renkli günler