bugün

tatmin olmamak , olamamak .

+ tatmin oldunmu hakkı abi?
- olamadım hasanım durma devam ..
bela bir şey.
günümüz insanlarının görülmeyen, görmek istenilmeyen psikolojik rahatsızlıklarından biridir.
kendi hayatınızı geçtim, çevrenizide kötü etkiler.
olanla yetinmeyip hep daha fazlasını isteme durumu.

zaten insanoğlunun başına ne geldiyse elindekiyle yetinmediğinden gelmiştir.
sekste yaşadığım durum. abi 2-3-4 gidiyoruz sonra neyse.
Doyumsuzluktur.
ihtiyaçları bitmeyen sürekli şekil değiştiren doğada sadece insanda bulunan durum.
elindekinin kıymetini anlayamama durumudur. Bakın bilememe değil, anlayamama.

insan eğer gördüğü değerin farkında değilse o kişiye tatminsiz denebilir.

insan psikolojisinde buna eğilim çok fazladır. Genelde hep bir sonraki adımı ister ama elindeki mevcut durumun kıymetini bilmez. Taaa ki elindeki gidene kadar.

Ama diğer ilginç nokta da; elindeki gittiğinde de elindekini kötüler insan oğlu, zaten böyleydi vs. Diye.

belki de zamanla o eleştirdiği şeyler i anlayacak ve elinde olamadığı için tekrar tatminsizliğe düşecek.

insan her şeyi aynı anda istediği için mutsuz oluyor.

Ya da önce öğretilenleri istediği için.

Yaşadığınız anın ve elinizdekilerin kıymetini bilin. Siz kendinizi tatminsizce çok değersiz gibi hissederken belki de bir daha hiç olamayacağınız kadar değerlisinizdir o zaman.

Belki de bir daha bu kadar yüksek arzular yaşayamayacaksınız.
(bkz: hep dahasına meylimiz bakma)
z kuşağının en büyük sorunudur.
sevmediğim yapıdır, buna sahiplerle de ilişki içerisinde bulunmayı sevmem.
ara sıra hayattan tatmin olamadığım olur ama ben küçük şeylerle tatmin olabilen bir insanım. büyük bir problem değil yani. elimdeki iphone7 her işimi görüyor. tatmin oluyorum.
Memnuniyetsizlik ile birlikte gelir.
Ne kadar tatmin olursan şu an tatmin olduğun seyler de senden esirgenmeye başlar bunu bilirsin. Tatminsiz ol ki daha fazlasını versinler en olmadı var olanı korusunlar.
çağ'ın getirdiği menfi durumlardan sadece bir tanesidir ve ekseri yeni neslin içinde olduğu durumdur.
var olanla yetinmeyi bilmemek, daha iyi ve güzelini istemek, kanaatkar olmamak...
büyükler ''şükürsüzlük'' olarak adlandırır.
halbuki, ''şükrederseniz nimetimi arttırırım''diyor allah!
ve yine kur'an da ''ne kadar da az şükrediyorsunuz'' diye belirtir.
Tüketir. Bir girdabın içinde dibe çökmeyi beklemekten başka çareniz kalmaz. Çare elindekiyle mutlu olmaktır.