bugün

24. taşköprü sarımsak festivalinde dün akşam, meşhuuur "sarımsak tacını", baş tacı yapmış; takmıştır. taşköprülülerden alkışı kapmıştır. çok sevmem kendisini, şarkılarını falan ama epey eğlendirdi; güzel bir konserdi.
2010 yılı itibariyle yurtta ve cihanda murat boz'la alakalı tüm şüpheleri yoketmiştir. olm bu kadar güzel albümler yapmasana be adam! khankhayla da papaz olduk sayende amk!
sürekli değişen ama sürekli yakışıklı olabilen adam.
http://magazin.haberturk.com/muzik/haber/539387-tarkan-yine-tabulari-yikti
Turk pop müziği sagda solda calmadikca dinlemem, tipine de özel bir hayranlığım yok -teenager değilim- ; fakaaaatt; bu adam bir megastardir. Gercekten de sahne için yaratılmış, belli ki çok doğru isimlerle çalışmış, aurası olan, yaptıkları, sahne şovları, bir gecede imajını baştan aşağı değiştirse bile sadece kendisine yakışan; taklitlerinde en iyi ihtimalle egreti duran, her zaman saygın, halkla yüzgöz değil fakat gerektiğinde işi gereği sahnede göbek atmaktan erinmeyen bir megastar.

Şarkılarının hangisini kim yazmış bilmiyorum ama;

Bundan on bes- yirmi sene önce seviş benimle diyebilen odur.

on bes sene öncesinin türkiye şartlarında görülmemiş müzikal alt yapıya sahip kır zincirlerininin sahibi odur.

yine döneminin çok ötesinde olan inci tanem i yazan ve söyleyen odur.

dudu diye ismi olmasına rağmen hit olan şarkı onundur.

bana hediye bırak bütün kederleri, ben ağlarım ikimizin yerine. diyen odur.

Bu gece ümitlerini al koynuna, gün doğmadan unut insafsızı , yüreğimden çıkardım attığın kor kursunu , ben hiç hak etmedim ki böyle unutulusu, diyen odur.

Gocunmadan Gitme diyebilen odur.

ben seni yaşatırım dediğinde ne demek istediği anlaşılan odur.

aşkını, saçındaki toka olayım; belindeki kemer olayım; nefesin olup icine dolayım; ez geç, yürüdüğün yollar olayım Seklinde ifade eden- bunu ifade ederken dinleyende "ne diyor lan bu?" hissiyatı oluşturmayan-odur.
aynı mevzular ekseninde dönüldüğünden pop şarkıları-sözleri elbette birbirine benziyor. ortalıkta tarkanın on sene önceki saç modeliyle gezen sürmeli gözlü yağız delikanlılarımız tabi ki var. onlar da yukarıdakilere benzer şarkı sözleriyle tuhaf danslar eşliğinde tüm gün kral tvde salınıyorlar. ama tarkan olmayıp bu üslubu kullananlar (taklitler)genelde pek ciddiye alınmaz çünkü taklitler bu şekilde ancak soytarı klasmanına girebilirken sadece tarkan şarkısında sevdiğinden canına yandığım diye bahsederken bu kadar içten olabilir.
son albümüyle aşmıştır.

(bkz: adımı kalbine yaz)
dere tepe aşmıştır.
işim olmaz şarkısıyla aşılmadık dere tepe bırakmamıştır.
sen çoktan gitmişsin'le işim olmaz 45liğiyle aşamadığı dere tepeleri aşmıştır.
adımı kalbine yaz şarkısı ile dağları, denizleri aşmıştır.
(bkz: aşmış insan)
(bkz: adam aşmış beyler)
ölene kadar pop muzigin krali olacak sanatci.
tahtı olmayan şarkıcı.

biraz da ciddiyet:
müzik ve gösteri dünyamızdaki en neyse o adamdır. herkes saklar ne bok olduklarını da bunun kumsalda göbekli falan bir adamla fotoğrafları çıkınca "yalaaaan" diye atlamaz bile. "kime ne" der; geçer.

oysa delikanlılığın kitabını yazanlar vardır. kadın dövmeyi ata sporu sananlar vardır. biraderler vardır... bunların hemen hepsi zamanında yapımcılara göt vermiş tiplerdir. kucaktan kucağa gezip de caka satanların tamamından daha delikanlıdır tarkan tevetoğlu.
http://www.facebook.com/?.../video.php?v=410427983444
1972 doğumlu, askerliğini bedelli olarak yapmış bir arkadaşımın söylediğine göre; o dönemde bedelli askerliğin çıkmasının sebebi olan sanatçı.

bir insan hiçbir siyasinin veya iş adamının akrabası olmadan böyle bir olaya sebebiyet verebiliyorsa bana şahsen onu takdir etmekten başka bir çare kalmıyor. bu onun devlet tarafından da recognise edilmesi demektir.
Bir zamanların en beğenilen türk aksiyon ve dövüş filmi.
ortaya çıktığı her dönem çeşitli şekillerde eleştirenleri (hatta bazen hakaret edenleri), çok sevenleri, nefret edenleri, taklit edenleri bulunan popstar. evet, popstar. var mı onun gibisi? yok. boşuna götünü yırtmasın kimse. tarkan, yaptıklarıyla her zaman farklıydı. ilk çıktığından beri hem de.

edepsizdi bi kere. diğerleri gibi bizim evin çocuğu misyonu yoktu hiçbir zaman. aykırıydı. şarkılarında açık saçık sözler kullanıyordu. "seviş benimleee" filan diye bağrınıyordu. küçüktüm lan o zaman. utana sıkıla ileri sarıyorduk o şarkıya gelince.

kameraların karşısında "çişim geldi" diyordu. sahnede de farklıydı. bi ara bi laf çıkmıştı. güya, önde "tarkaaaann!!" diye bağrınan kızlara para veriliyormuş. kimse öyle bağırmazmış durduk yere. hadi ya? bana hiç para vermediler abi. ne ayak? ne parası lan! manyak mısınız oğlum siz? tarkan o. onu sevmek nasıl bi his, onu dinlemek nasıl bi his nasıl anlatayım. onu sevmeyen adam ne anlar ki, bu konuda yorum yapar?

onunki tam bi başarı öyküsüydü aslında. almanya'da uzun yıllar yaşadığı halde almancı türkçesiyle konuşmuyordu bi defa. bu bile büyük başarıdır. yalan mı?

sahnede göbek atıyor adam bi defa. sahnede çok iyi bi şekilde kıvırtan bi adam var ki ben göt göbek sallayan erkeklerden nefret ederim. erkek adam öyle göt göbek sallamaz filan ama tarkan farklı işte. (sen şimdi gülüyorsun muhtemelen. "ahaha tabii erkek değil zaten" diyorsun. bende sana "sanane lan sanane? sana ne zararı ya da yararı var? diye sorarım o zaman.)

tarkan'ın her zaman farklı bi enerjisi var. detone olmayan birkaç sanatçımızdan kendisi. sahnede onca koşuşturmaya, zıplamaya vs rağmen sesinde titreme dahi olmaz. sevişir gibi şarkı söyler bu adam. sesi... sesi, türk sanat müziği eğitimi almış olmasının avantajıyla mıdır bilemiyorum ama çok iyi işte. eğitilmiş ama özgünlüğünden de bir şey kaybetmemiş bir ses. hani fazla eğitimli seslerde bi sıkıcılık vardır ya, bu adam o eğitimle sesini ve kendi yorumunu hiç bozmadı.

bu güzel kalpli adam, kimselere hiçbir şey demeden işini en iyi şekilde yaptığında bile her dakika saldırdılar. gay mi demediler, şerefsiz mi demediler.. (ibrahim tatlıses demişti bunu) daha neler neler. kokain mevzusunda savunmuyorum ama onun dışında ağzını açıp tek kelime dahi etmedi. "benim cinsel tercihim. kimseyi ilgilendirmez" dedi. öyle de olabilir, olmayabilir de.. size ne kardeşim? size giren çıkan ne? gay de olsa severim ben onu. sorun değil. ibrahim tatlıses, hakaret ettiğinde tek bi şey söyledi "hakkımı mahkemede arayacağım. hiçbir şey söylemek istemiyorum. herkes güzel kalpli olsun. herkes işine baksın. şarkılarımızı söyleyelim." şimdi sen bu adamın nasıl kötü kalpli olduğunu düşünürsün?

fakat, düşünür bizim insanlarımız. saldıracak bi açık yakalasınlar yeter onlara. zaten, bu kadar kıskanç ve hazımsız toğluluğun birarada yaşadığı bi millet yok heralde. cem yılmaz gibi bi adama bile saldırmadılar mı?

valla, diyeceğim şu ki; tarkan bitanedir. efsanedir. kimseye doğrudan etki yapacak bi hatası filan olmadı. sadece işini en iyi şekilde yapmaya çalışan, türk pop müziği adına güzel şarkılar yapmış, güçlü sesiyle ve yorumuyla, farklı duruşuyla, güzel kalbiyle yoluna devam eden bi adamdır benim içim.

şarkılarını söylesin. gülsün. göbek atsın tüm neşesiyle. kimseyi memnun etmek, kimseye örnek olmak zorunda filan değil. onu seven böyle seviyor.

çakmak gözlerine kurban olduğum ya. seviyorum seni.

(img:#11898)
kimse yokken tarkan vardı. birileri varken o daha da var. diğerleri pek yerinde duramıyor ama o arada çıkıp belli bir süre pop müzik piyasasının saç, duruş, müzik tarzını belirleyip yok oluyor. ayrıca insancıl yanı mutlu ediyor. tarkan, bazı şarkılarıyla adını tarihe yazdı zaten.
son albümüyle ben daha ölmedim buradayım diyen megastardır!
apaçilik akımının öncüsü olduğunu düşündüğüm popçu.

görsel
son albümünden kayıp isimli parçasına on puan vermek istediğim insan. uzun zamandır duyduğum en iyi slov şarkı.şu dudu dudu kuzu kuzu ları bir kenara atarsak bu adamda hala iş var.
sanatçılığıyla ilgili konuşmayacağım.
geçen gün magazinde gördüm. rize'de yayla şenliğinde bulunmuş, konser vermiş. heryer tıka basa dolu. sonra magazinciler tarkan'ın köyüne gitti. insanlarla röportaj yaptılar.

ve köydeki insanlar tarkan'ın mükemmel biri oldugundan bahsetti. köydeki herkese maddi manevi her türlü desteği sağlıyormuş, kolu kanadı kırık olana yardım ediyormuş. helal olsun sana bee. rizeli dediğin senin gibi olur, hemşehrim benim.

hay ben senin hayvansever ve çevreci yanına da gurban be aga.
bir süredir çıkarıdğı albümler ve cingleları tırt olan ama son albümü ile muhteşem bir geri dönüş yapan şarkıcı.
türk toplumu üzerinde hipnotik etkisi olan nadide şarkıcı.

çoğu şarkısı başarılıdır (bkz. kış güneşi), ortalama olanlarda kaynamaktadır..