bugün

taze tarhanayı bir de yoğurtlayıp yerler egede. acayip olur.

bir çorba çeşidi.
bizans icadıdır. türkler göçebe oldukları için çorba pişirmezler, etle beslenirlerdi.
osmaniye de yapılırdı, kokusu hala aklımda ekşi kıtır kıtır olanındandı her sonbahar büyük bir yığın halinde kış için hazırlanırdı.

Tabi bu anlattığım tarhana, çorbasını içmedim garip bir şekilde.
şimdiye kadar yediğim en lezzetli tarhana çorbası karaköy lokantasında idi. yolunuz düşerse mutlaka deneyin.
Yapabildiğim tek çorba. O da bi şeye benzemiyor. Hazır çorba gibi yapıyorduk bunu dimi suya kat karıştır topak topak içmeye çalış.
Sıfırdan kendim yaptığım * çorba. Hastası olduğum.
Her yörenin tarhanası farklı tatlarda oluyo, bazen seviyorum bazen sevmiyorum değişik.
Canımın içinin en sevdiği çorba.

Tarifini de ondan aldım:

4 yemek kaşığı Tarhanayı 1 su bardağı su ile açıyoruz. En az 2 saat önceden bu işlemi yapın ki tarhana iyi açılsın. Ondan sonra çok az yağ ile 1 yemek kaşığı salçayı kavuruyoruz. Açılan tarhanayı tencereye ekleyip hazırda beklettiğimiz kaynar suyu ara ara ekleyerek ve karıştırarak pişiriyoruz. Afiyet olsunmuş.❤️
Kışın fincandan içmeyi çok sevdiğim harika lezzetli çorba.
Annem çok güzel yapar. Kıymalısına bayılırım.
iftarı yaptım. artık hiçbir yemek ilgimi çekmiyor.
Corbalarin atasidir. Yes.
Aklıma çorbadan çok keloğlan geliyor nedense.
En sevdiğimdir. Olsa da yesektir.
Anneeee.
Domates ve yoğurt ile yapılan çorba. içinde başka malzemelerde vardır.
Rahmetli babaannemin tarhanasını hatırladım şimdi. Hayatımda böylesine lezzetli bir çorba daha içmedim hiç.
bana kalırsa dünyanın en acayip çorbasıdır. bir yerde içtiğinin tadını başka yerde bulamazsın. yapılışı ve lezzeti bölgeden bölgeye değil de evden eve değişir.
ama annemin yaptığının üstüne tarhana tanımam. hafif acılıysa soğuk havalarda çok güzel gider.
Benim memleketimin corbasi yani uşak. Baska yerlerdekiler falan yani çakma tarhana siz asıl uşak tarhanasi yiyin. Gedizin meshur tarhanasi cikmis 5 sene once daha valla yiyemedim igrencti tadi.
malatya usulü katı tarhanaysa dök üzerine tereyağını kekiğini yemede yanında yat.
sabah kahvaltida ictim gene olsa gene icerim..
soğuk kış günlerinin 1 numaralı can yoldaşıdır. çorbaların kralıdır, şahıdır.

kısaca adamdır.
sakin olun, bilir kişi geldi.

en şifalı çorbadır, düğün çorbası ve kelle paça çorbası da iyidir.
içine nohut ve tavuk ekleyerek yaptığım çorba.
Bence güzel oldu. Tarhananın güzel olması gerek aynı zamanda.
Şu hasta halimde bana cok iyi gelecek corbadir fakat icemiyorum. Ah babaannem benim..
ilaç niyetine içilesi çorbadır. Sevilir.