bugün

Buz gibi olmuş bi şekilde dışardan gelince evde görmek istedigim şey , bide acılı olcak sıcak sıcak off.
tobaptan çıkınca da iyi giden çorbadır soğuk soğuk.
Soğuk günlerde içinizi ısıtan çorba. Çocukluğum.
benim için hastalık zamanları ile özdeşleşmiş çorbadır.
Güneş çarpması durumunda vücudunuzun bir yeri yanarken bir yeri titrer ve mideniz bulanır, böyle bir zamanda da içmeniz gereken çorba.

Sabaha pamuk gibi kalkacaksanız.
uzatmayın için işte ak mis gibi çorba.

illa hastalığa iyi geliyor diye mi içelim ben tadını seviyorum arkadaş.

evet fakirim. ühühüüh.
dünya nimetlerindendir.
Anneanne çorbası:)
yalnızlıktan ve hastalıktan bitap düşmüş bünyeme ilaç gibi gelecektir.

iki güne ayağa kaldırır diye umuyorum. yalnız salça yok nasıl yapcaz kızlar bi yardım ?
kızlar dedik bağrımıza bastık olmaz olsun sizin gibi kız. gidiyorum ben.
dünya nimetlerindendir.
bak bak aynştayna bak.
oooh olsa da şoyle icsem sicak sicak ne iyi giderdi simdi acili...
bu dünyada anne sıcağına en yakın şeydir tarhana çorbasının sıcaklığı. ne anlarsınız amına koyim.
Her bölgeye göre uçurum farklar gòsteren çorba.
Ankara tarhanası ayrı, Trabzon tarhanası apayrıdır meselâ.
Kırmızısı, beyazı, baharatlısı, sadesi, krem kıvamında olanı, öğütülmüş olanı...
Her biri apayrı görünümde ve lezzette.
köylü çorbasıdır yanında bir baş soğan kırılır ve somon ekmekle höpürdeterek tüketilir.
2015 yılına kadar en sevmediğim çorbaydı. erasmusa vakumlu 250 gr poşetlerle 5 tane götürdüm. 4ünü 5 ayda yedik. 6-7 kilo verdiğim o süreçte beni hayatta tutan sanırım buydu. tarhana çorbasında lezzet mezzet aramayacaksın, vitaminini al tamam. tatava yapma, iç devam et.
isminden dolayı hep bir fakir yemeğini anımsatıyor bana. ne biliyim mesela brokoli çorbası öyle mi?
çocukken kuzenim gamze bu çorbayı sevdiği için gamze ablamın çorbası adını veriyordum buna. adını unuttuğum için sanırım. 4 ay büyük olmasına rağmen abla diyordum. maldık, masumduk, saftık, huzurluyduk, mutluyduk.
Farklı şekilleri var içinde sarımsak olan ve yoğurt ekşisinden yapılanı hiç sevmiyorum, sarımsak nedeniyle işkembeyi anımsattığı için asla içemiyorum.

Fakat maraş usulü dövme tarhanaya bayılırım oh sıcacık.
acılı ve limonlu tercihim.
Tereyağlı ve acılı hayat kurtarır.
Çok severim. Küçükken kokusunu hiç sevmezdim ve babam çok ısrar ederdi tadına bakmam için.
Öyle öyle alıştım ve şimdi yazın bile içiyorum. Tabii ben baharat aşığı biriyim. Baharatsız pilav bile yiyemem, tarhana çorbasına da nane ve kırmızı biber efsane gidiyor.
Her derde şifa derler..
Domatesten yapılan türk mutfağının en lezzetli çorbasıdır.

Ayrıca (bkz: türk mutfağından lezzetli tarifler)
Yapımı zor olan çorba.