bugün

Herkesin kafasında çok farklı tanımlarla bir algı oluşturan varlık ya da yokluk.

Binlerce yıl öncesinde yaşamış insanların el yazmalarına dayanarak tek ve sonsuz olduğunu, var ya da yok olduğunu kabul ediyoruz.

Ve Hiçbir şey, "o nasıl var oldu? Başlangıç neresi? Bir evrim süreci var mıydı ve Gücü nasıl elde etti? Tek olmak Tanrı'nın bir seçimi miydi, yoksa tek olmayı başardı mı? Tek değildi ise insanı yaratabilen, içlerinden en güçlüsü mü kabul edildi? Öyle ise Neden binlerce yıldan sonra insanlığa kader kavramını öğreterek beklemeye koyuldu? Ve tüm bu var oluşun sebebi, Tanrı'nın gücü hissetmeye olan tutkusu muydu? Ya da tüm bunlar başlangıcı hatırlayamayan insanoğlunun bir dayanak yaratma çalışmaları mıydı?" Gibi soruları cevaplayamıyor.
Bilimle yokluguda varligida ispat edilememiştir. ilk bulunan insan fosilleriyle şimdiki insan arasında hiç bir fark yok. Yani yaşam bir şey tarafından bir anda var edilmiş. Bunda tüm dünya hem fikir.
Insan olmanın sınırliligi ve canli olmanin verdigi karmasada bazı büyük beyinler kendilerini insanlığa adar. Insanliga karşı büyük bir sorumluluk altında hissederler.Bu gudunun altında sınırlarini yıkmak vardır. Ve sınırlar yıkıldikca bize ogretilen sahte kaba bir baba disinda olan gerçek kozmik tanrı iç gudusune de ulasilir. En güzeli budur işte.Madde içinde mana bulmak.
kendini beğenmiş ve şımarık olmasıyla bilinir. biraz da oyuncakları ile oynamak gibi çocuksu huyları bulunur. insanların aslında ihtiyacı olmadığı bir sözde varlık. fakat yine de birçok kişiye, bir şekilde umut olması ile, varlığı kabul edilebilir.
yöneticilerin uydurduğu maskedir, istek emir ve arzularını arkasından insanlara sunup yönettikleri çok etkili bir maske.
insanın aklını aşan bir şeyse insan düşündüğünde sınırlı bir yerden bakacağı için asla tam olarak tanrıyı kavrayamayacak ve açıklayamayacak.
hal böyle olunca kişilerin geliştirdiği tüm tanımlar yanlış olacak.
mesela pozitivistlerin dinin geçiş aşamalarına getirdiği tanıma bakarsak dinin de bir evrimsel süreci olduğunu ve tanrı tanrımının da belli dönemde somuttan daha soyuta ilerlediğini görürüz. peki dün tanrıyı somut düşünen ilkel akıl dediğimiz akıl neye göre ilkel?
insan aklı ilerledikçe bugün ki düşüncelerimizi de ilkel olarak sınıflandırmayacağımız ne malum? bizden sonrakiler de bizim fikirlerimizi yetersiz, geri ve ilkel bulacak.

yani şunu demeye getiriyorum: insanlar yıllar boyunca tanrıyı o anki bilgileri ve akli gelişimi ekseninde açıklamaya çalıştı. milyonlarca da tanrı tanımı geliştirdi ve bir kaçını deneyip başarılı oldu bugünlere getirdi.
ancak insanın sınırlı beyni ve kendi içinde tanrıyı kendi tabiat kurallarıyla mantık çerçevesine oturtma çabası her daim tanrıya sınırlı bir bakış ve tanrı hakkında yanlış bilgidir.

biz tanrıyı düşündüğümüz anda kendi sınırlı seviyemize çekip bir nevi tanrı gerçeğini bozmuş oluyoruz.
bu yüzden tanrıyı düşünmek gereksiz olmuş oluyor.
apateist veya agnoist olmuş olabilriim şu an. aman jesus christ. ay ben şok.
yaratanın öz be öz türkçe adı.
görsel
Tanrı benim. Tanrı benim içimde!
herşeyimle arıyorum. sor bir sınav. ama mücadele hiç bitmez.
Bizimle.
(bkz: boş küme)
umarım kızların bundan haberi vardır.

tanım: yaratıcı olduğuna inanılan şey.
yaratici oldugu ve tek oldugu iddia edilen sey.

teklik konusunda suphelerim var.
500 yıl öncesinden insanlığa kadar, toplum büyüklerinin vs.kendi fikri doğrultusunda topluma uygulamak istediği kuralların,aşılanmasını sağlamak üzere uydurulmuş bir kavram.
ünlü sözle bitireceğim entryi.

insanlar gerçeği öğrenmek istemiyor,kandırılmak istiyor.
-prestij
(bkz: ahlak bekçisi)
Yalnızca günahı olanların var bildiği.
orhun kitabeleri'nde anlamı çıkarılan ilk kelime diyorlar. bence yalan. ilk çözdükleri kelime bağlaç falan bence.
yaratılan, hayal ürünü, bahane, kılıf, güç elde etme unsuru.

edit: zorunuza gittiğini biliyorum, benim de zoruma gidiyordu ama biraz düşününce anlıyorsunuz zaten apaçık ortada olan gerçeği. sadece biraz cesaret.
sorabileceğin her şeyin hesabını sor her bokuna hazırım. sadece bana tek bir şeyin hesabını sormama izin ver. en büyük kinim, nefretim, öfkem sensin.

ufak da olsa var olma ihtimaline karşı.
ingilizcedeki "god" arapçadaki"allah" kelimesinin türkçesi.

ayrıca kürtçesi "xwuda"
çeşitli şehirlerde telaffuzu değişse de bahsedilen şey aynıdır.(xwuda, xweda, xuda, xwedê vs.)
insanın kendi içindeki potansiyeli toplum-aile gibi sebeplerle açığa çıkaramamasından ve bu potansiyel tamamen ölmeden önce onu başka bir hayali varlığa yansıtması sonucu oluşan hayali bir varlık. Gerçek benliğini açığa çıkartmış kişi tanrıya inanmaz.
küfür edilesi, kaybedeceğini bilerek savaşılması gerekendir..

varsa eğer.
görsel
Yapay zekåya taparım daha iyi. Hiç bir isteğim duam olmuyor. Çok başarısız.