bugün

mümkün olmayandır.

yüzyıllardır tartışılan bu konuyla ilgili olarak, katıldığım bir münazarada verilen örnek sınırsız özgürlük var mıdır yok mudur? sorusunun cevabını vermiştir.

"bir konferans ya da sinema salonuna gittiğinizi düşünün, ilk giren sizsiniz, 200 tane koltuktan istediğiniz yeri seçip oturabilirsiniz. başka biri geldi 1 kişinin ondan önce oturduğunu gördü, seçeneği 199'a indi. bu durumda seçim özgürlüğü sınırlandı."

örnekte konuya tek bir açıdan yaklaşılmış olsa da "bir kişinin özgürlüğü, başka birisinin özgürlüğünün başladığı yerde biter" düşüncesi sınırsız özgürlüğün var olamayacağını özetler niteliktedir.
özgürlüğün nasıl algıladığına göre değişir. siz sinemadaki tüm koltukların dolu olmasından dolayı sınırlanmış olmazsınız çünkü başka bir şey yapma şansınız da vardır*. her şeyden önce özgürlük kafadadır yani kendinizi özgür hissetmenizdedir*.
aslında olandır. çünkü özgürlük bireyin değil toplumun toplam faydasının değeridir. empati ile başlar toplamında biter. kavramı karıştırıp benim bireysel özgürlük ön plana çıkarsa, başkasının özgürlüğü kısıtlanarak sen kalk oraya ben oturacağım denirse, birey için özgürlük 200 koltuktur ama toplum için özgürlük sıfıra inmiştir.
insan hakları ve demokrasi 'eşittir' sınırsız özgürlük. insanlar merkezi bir sistemin içinde çoğaldıkça kişinin 'özgür irade'si toplumlaşmak yerine 'kişisel' özgürlükten yana tavrını koyar. "tekil özgürlüğün çoğul özgürlüğü kısıtlamaması ve ona zarar vermemesi gerekirken." 'demokrasi' bu bağlamda sınırsızlık isteği talebinde bulunanların tanımın içeriğini kişisel algıladıkları 'joker' kavramdır. demokrasi'nin anlamı kişisel algılandıkça sınırsız özgürlük ise kişinin kendi iradesini tanımlar." insan hakları savunucuları ise, 'yasaları' düzenleyenlere, bu hassas noktayı 'insan hakları' tanımına uyacak şekilde dikkate alınmasını isterler. yada 'sadece' özgürüm diyen kaç kişiyiz ?

--spoiler--
Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler. insan hakları
--spoiler--

Pozitif özgürlük
Negatif özgürlük
Düşünce özgürlüğü
Sınırsız özgürlük diye bir genelleme yoktur, olamaz. Nitekim sınırsız özgürlük, başkasının da haklarına da karşı çıkabilmeyi, kabullenmemeyi beraberinde getirir. Sınırsız özgürlüğü; düşünce, inanç gibi alt maddelerde incelemek daha doğru bir sonuç verebilir.
başkalarının özgürlüğünü sınırlayan özgürlük değildir.
cumhurbaşkanı erdoğan'ın dediğine göre şu an yaşadığımız şeymiş.

-ee ben sokakta çırılçıplak koşamıyorum.

sınırsız özgürlük olmaz. başta devlet sınırın kendisidir. devletin bile sınırları var.
kaos anlamina gelir.
internette bu sikindirik sosyal medya sitelerinde bile yok amk. Ekşiyi biliyoz 1 sene kapatıldılar vpn ile giriş sağlandığı halde ağladılar sanki dombiliyi kodese tıkmışlar gibi ama kendileri o sikik sitelerine yazar yapmak için yıllarca bekletir yazar olsan bile en ufak bahaneyle aylarca çaylak yapıp ansızın üyeliğinizi silerler.
içine suç ve iğrençlik de dahil olacağından gerçek hayata uyarlanması imkansız olan özgürlüktür. Düşünülemez.