bugün

sözlük yazarlarının sünnet düğünlerindeki hatıralarıdır.
sünnetçi geldiğinde uyuyor numarası yapmıştım. annem omzuma vurdu kalk hadi dedi. ben de; bi uyutmadınız amk demiştim.
üstüme 3 kişi gelmişlerdi yoksa teke tekte her türlü kurtarmıştım malı allahtan küçük bir ganimetle yetindiler ana paraya dokunmadılar.
sünnet olduktan yarım saat sonra deprem olmuştu. evet gerçekten.
çağrılan faytonlara bütün çocukların binmesi fakat bizzat sünnet olayının kahramanı olduğum halde annenin bu faytonlara binmeye izin vermemesi, buda böyle bir anımdır.
kuzenimin meraklı bakışları. bundan bir sene önce sen de oldun aynı şey, hayır nedir bu merak?
sünnetli doğduğum için sahip olmadığım anılar, şikayetçi de değilim.
herkesin hatırlayabildiği anılar.
lan oğlum liselimisiniz, yoksa lise çağlarında mı sünnet oldunuz.
ben 3 yaşındaydım, sadece rahmetli yengemi hatırlıyorum. gözyaşlarımı siliyordu.
benden önce sıradaki henüz dört yaşındaki kardeşimin bağırtıları.daha doğrusu sünnetçiye ana avrat küfür etmesi. kuştepede yetişen çocuk olunca normal gerçi. tabi benim dizlerimin bağı çözülmesi. koca bir iğne ve iplikle dikiş, bir aydan fazla pansuman ve iyileşme süreci bolca teramisin.en korkuncu da hoşlanılan kızın sünnet eteği ile yolda görmesi.
operasyondan 2 gün sonra gece uyurken kabukların patlaması.

o kadar kanamıştı ki bütün pijamanın tamamen kan olduğunu hatırlıyorum.
" Bugün gelip sadece iğne yapacağım. 1 ay sonra gelip keseceğim " diyen doktor. Ve buna inanan ben. Sonrası malum.
ben dort gunlukmusum sunnetimde. bana anlatilanlara gore isemisim sunnetcinin uzerine.

bir arkadasimda sunnet olurken elektrikler kesilmis ve sunnet yarida kalmis. kalan parcayi da usturayla almislar.
doktor dirseğiyle mideme baskı yaparken ''pipi'' mi kesmeye çalışıyordu. acıyormu diyordu. acıyordu. acıyor diyordum. sonra göbeğim acıyor dedim. çekti dirseğini.
bindiği dalı kesen bir kadın idi.
-Kesiyorumm kesssss-timm
-?!?

Sen orda ağlarken herkez gülüşür, alkış kıyamet kopar.
iyi hatırlıyorum 5. sınıfa gidiyorum. arkadaşlarımla işerken bakıyoruz herkes sünnetli ben sünnetsiz amk. herkes dalga geçiyor.

yaş olmuş 10. kocaman adamım lan. eve gidip ağlıyorum baba beni sünnet ettirsene lan. erkek olacağım ben diye. adam bugün yarın diye diye okul bitiyor. 6. sınıfa başlayacağım hala fazlalık var. her gece ağlıyorum lan beni sünnet ettirin diye. ufak çaplı sinir krizleri eşliğinde psikopata bağlıyorum.

bir gün sokakta arkadaşlarla boncuk tabancaları almışız savaş yapıyoruz. onlar bana sıkıyor ben onlara. kot pantolon var üstümde bi geliyor inim inim yakıyor bacağımı. o sinirle gidiyorum bende onun mermisi bitince koluna boşaltıyorum mermileri. kaçamıyor bile ağlıyor.

oyun bitiyor hepimiz öpüşüp barışıyoruz ama çocuk atarlı hafiften. suratı düşük. annem bağırıyor oğlum gel doktor geldi. anne hayırdır diyorum sünnet olacaksın diyor. sik korkusu sarıyor mu beni? lan elalemin adamı şeyimi görecek lan. tutacak amk. hiç tanımadığım adam hemde. benim şeyime dokunacak. başlıyorum kaçmaya. herkes taşak geçiyor aha korktu diye. lan ne korktusu, utanıyorum amcık.

annem iniyor aşağı bak geleceksen gel, gelmeyeceksen bir daha kestirmem askerde olursun diyor. ne askeri lan diyerek atar moda geçerekten eve doğru yol alıyorum. çıkıyorum yukarı. odaya geç diyorlar. annem diyor dayanamaz, annemi dışarı çıkartıyorlar.

doktor bana diyor al sana şeker. yemezler onu doktor amca diyorum. iğneyi bi görüyorum. ananı sikim iğne yapma. iğnesiz kes diye bağırıyorum ama doktor ikna ediyor. acayip uyumlu bir insanımdır. bir tane söz dedi tamam dedim. bir tane vurdu. ağlamamaya çalışıyorum. iğne lan! iğne vuruyor. kes gitsin amk ya. ne iğnesi bu?

tamam bitti diyor. lan bakıyorum her şey aynı. al şeker diyor. ya başlatma şekerinden derken bir iğne daha. ya doktor amca istemiyorum iğne falan diyorum ama nafile. bunu da yapmazsak çok acır diyor, acısın ya iğne istemiyorum diyorum. lütfen bak son diyor. tamam diyorum. onu da vuruyor tabi o sırada ağlıyorum.

kestin mi diyorum kafamı kaldıracağım bu sefer bırakmıyorlar kafamı. lan bırakın bi derken kafamı kaldırıyorum bi iğne daha. içimden doktorun anasına gittim geldim daha tükürmeyi öğrenememiş sikimle. lan ciddiyim o zamanlarda kızlarla öpüşünce çocuk olur sanırdım amk asdfgsdfhasdfg.

doktor o son iğneyi de beni razı edip vurdu mu? vurdu. bir şey hissetmeyeceksin sakince yat dedi. aldı eline makas gibi bir şey. ananı sikim dedim artık sonunda. ucundan sıkıştırdı yapıyor bir şeyler ipne. benim sikimle bir şeyler yapıyor ve olaya hakim değilim. gel çıldırma amk. hissetmiyorum bile lan. kökten kesse. vay amk. kaldırmaya çalışıyorum kafamı izin vermiyorlar. elinde ustura gibi bir şey gördüğüm anda bir bağırmışım anaaaaaaaaaaaa diye tüm bina sesi duyup bizim kata çıkmış. kapı çaldı. amına koyim adam kesti eyvallah.

bu seferde eline ip gibi bir şey alıp dikmeye başladı mı? doktor amca allah'ını seversen dikme diye yalvarıyorum. olmaz diyor. olur ya neden olmasın bana bir şey olmaz diyorum. lan bide dikti mi? dikti amk. son dikiş diye diye nakış örmeyi öğrendi üstümde. hüngür hüngür ağlıyorum ama. iğne lan. hemde sikime. hiç tanımadığım adamın ellerinde. olay onun kontrolu altında. lanet olsun lanet!

bide sardı mı güzelce? 7/24 ayakta mı? akrabalar geliyor üstüne çekiyorum yorganı. sünnet düğünü yapıldı evde küçük çapta giydim şortu bende oturdum o kadar kadının arasına. kadın dediysem 10 tane halam var amk. asdfsdg. onlar vardı sadece.

lan 2. gün. erkek adam evde yatar mı diyerek sokağa çıktım. penguen gibi yürüyorum. o koluna sıktığım çocuk tabancayla gelip, sikine sıkayım mı diye tehdit etti mi? götüm götümüm ama erkek olduk ya taviz vermiyorum. sık da iyileşince bende götüne sıkayım dedim yol aldı.

çocuğun beni böyle tehdit etmesi de zoruma gitti, eve gidip tuvalete girip tüm dikişleri tek tek söktüm mü? sargıları açtım mı? iyi de oldu güzel de oldu.

özet: kim demiş erkekler ağlamaz diye erkek olurken ağladık lan.
Usulca eline alip oksamaya bas... Yok bu baska bi aniydi.
sünnetim sırasında türkiye brezilya maçı vardı. sünnetçi ağır futbol fanatiğiydi. hayatımda hiç bu kadar türkiye'nin kazanmasını istememiştim sözlük. her kaçan pozisyonda , her verdiğimiz pozisyonda içim gitti. hakan şükür'ü o günden beri sevmem, sevemem.
sünnetçi mahmut, sünnet düğünüme geç kalmıştı..yolda sünnet elbiseleri ile takılırken köşeden fırtına gibi bir Renault steyjın döndü. içimden kim lan bu ibne bu kadar hızlı gidiyor demiştim..

ancak malum araç bizim evin önünde durdu..içeriden kalın gözlük camları ve klormatik olduğu için gözlük camları kararmış siyah bont çantalı bir adam indi..

sünnetçi mahmut oydu. Biga da kesmediği çocuk kalmamıştı..ben mi kalacaktım??
gitti çükün yarısı..
ben 7 aylıkken sünnet olmuşum pek bir şey hatırlamıyorum.
Pipimi kestiler.
ailemizin başından geçen tek sünnet abimin sünneti. hatırladığım (aslında unutmak istediğim ama bilinçaltıma yerleşen) tek anı, ortalarda gezinip video çeken kameramanın, sen sünnet çocuğunun nesi oluyosun tanıt kendini bakalım sorusuna herkesin içinde verdiğim "ben abimin kardeşiyim" cevabıdır. söyleyeceklerim bu kadar.
(bkz: taşşak koktu)
onickihavari ilkokul 3. sınıftayken gerçekleştirilmiş eylemdir. kardeşi ile birlikte sünnet edilmiştir onicki. kendilerinden bir ay önce almanyadan gelen kuzenlerini sünnet olmuştur. ve kuzenlerinin sünnet kıyafetlerini giymiştir iki kardeş. sünnet oldukları gün almanya da ki akrabalarının evi kundaklanmış ve kardeşiyle onickinin yaşındaki iki çocuk hayatını kaybetmiştir. bu yüzden herhangi bir eğlence yapılmamış. sadece onicki ve kardeşini seven bir tanıdığın yarış atına binilmiştir. ha birde o dönemin kıyafetleri, saç stilleri akılında kalmıştır onickinin. çocukların yarısı amerikan tıraşlı. gençlerin enseden saç uzatmış hali. dar paçalı kot pantolonlar.
kaçıp camiye saklanmış, sınıf arkadaşlarım * tarafından suruklene suruklene eve götürülmüştüm, sınıfın yarısı kirvem olmuştu haliyle, burdan sınıfa haber veren kardeşime de bu olayı hatırlamam vesilesi ile tekrardan senin amına koyayım diyorum. *