bugün

dizi ahmet kaya şarkısı ile parlamamıştır sanılanın aksine. bu dizi 1. bölümde çocuk sahnelerindeki oyunculuklarla parlamıştır.
O dizinin filmi var tavsiye ederim "sleepers" adı , zaten filmden yararlanıp yapmışlar.
gittikçe güzelleşen ezel vari olmaya başlayan dizi. ilginç gidiyor.
takoz irfan, cezaevi müdürü ve komiser gurur üçlü kumpas kurup 15 yaşındaki veletleri kurye yaptılar peh peh peh. Aksaray Kumkapı gibi gayrımeşru işlerin ve yeraltı dünyasının yoğun olduğu bu semtlerde 7 yıl bir fiil gecesiyle gündüzüyle dolu dolu yaşamış biri olarak söyleyebilirimki;hiçbir çete reisi veyahut kokoain gibi ağır uyuşturu satıcısı tanımadığı huyunu suyunu bilmediği 15 yaşında bir sabiye onca malı emanet edip kuryelik yaptırmaz...Bilirki çocuklar yakalanırsa bülbül gibi öter yedi sülalesini ele verir...ve son sözüm komiser gurur için gelsin..Alt rütbelisi üst rütbelisi olsun polisin büyük bir çoğunluğu senin gibi bir organizasyona girmez..yapılan bir kanunsuzluk varsa ortada niyeti kötüyse bundan payını alır yoluna bakar...yok çoçukları sağa sola salıyım yok çeteler ile fink atiyim böyle işlere gerek görmezler avantasını alır yürür gider..fakat berk hakman için izliyorum diziyi... dizinin senaristleri olacak şahıslar size sesleniyorum: Ayaklarınız yere sağlam bassın yeter yahu bu millet artık sizin açıklarınızı arıyor sırf dizide..gidin ouentin tarantino, dan feyz alın...
Çok güzel bir dizi konusu olsun müzikleri olsun süper.
an itibariyle takoz'un bilal'in agzina sictigi dizidir. bilal bu laflara ragmen nasil delirmeyip takoz'un kendi mekaninda asmadi merak icindeyim.
--spoiler--
ulan nasıl bir piskolojik gerilimdir bu? terledim vallaha terledim.
--spoiler--
gazanfer'in, hepimizin ecevit'in suratına suratına bağırmak istediğimiz gerçeği dile getirdiği dizi.

--spoiler--
- evliya mı lan bu adam?
--spoiler--
ihsan oktay anar'ın bir kitabı.

yazarın eserlerine bu kitapla başladım. eflatun'un 40 sayfa boyunca "beni siz mi çağırdınız" diye dolaşması ve damdam düşer gibi koca kitabın bitmesi dışında güzel bir eser. lakin öyle abartıldığı kadar bir kitap değil. sipariş üzerine yazıldığı çok belli.
(bkz: uçkur davası)
Biz dört küçük arkadaştık,
Ecevit, ben (Bilal), ibo, Zeki.
Kuyudibinin dört gülü,
Maskotuyduk biz, sevinci.

Derken bir karabulut,
Çöktü üstümüze
Bir baklava yüzünden
Düştük maphushaneye

Devletimiz sahip çıksa
Düşer miydik buralara
Biz bir günde büyüdük
Sağolsun devlet baba.

Bize kötülük yaptılar
Hücrelere attılar
Birbirimize söz verdik
Susacaktık yıllarca.

Önce Ecevit uzaklaştı
Sonra Zeki adım attı
Benle Bilal bakakaldık
Ve dağıldık dört bir yana

Aradan 20 yıl geçti
Unutmadık acıları,
Ne zaman karanlık olsa,
Hatırladık olanları.

Birimiz avukat oldu,
Birimiz serseri oldu,
Birimiz hala çocuk,
Birimizse sözü bozdu.

Tek bir ortak noktamız,
Suskunlardı adımız,
Lakin bir karar aldık,
Artık susmayacağız. Bize kötülük yaptılar,
Ateslere attılar da,
Birbirimize bir soz verdik,
Susacaktık yıllarca.
Tutamadık sozumuzu,
Goremedik onumuzu,
Rahatlamak istiyorsak,
Almalıydık öcümüzü.

Alacağız öcümüzü...
13.bölümüyle zirve yapmış olan dizi. gazanfer'in dengesizliği, psikopatlığı, takoz irfan'ın manyaklığı, sait'in hem zeki hem psikopat olması ve bunlara eklenen iyi oyunculuklarla mest etmektedir.

--spoiler--
artık gurur'un gazanfer olduğunu anlayan ecevit ve tayfası nasıl tepki verecek. çünkü kart gönderdikleri için gurur'a dost ayağına yaklaşamazlar. tabi gurur da onlara..
gurur da ecevitin ceketinden ecevitin kim olduğunu anlayabilir belki. şeytan ayrıntılarda gizlidir.
takoz irfan, gurur ve ecevit'in ceketlerini bir yerlerde bırakıp gitmesi de bu bölümün ilginçliklerindendi.
muhtemelen bilal, takoz irfandan intikamını, çok fena bir şekilde alacak. yaşananların acısını nasıl çıkartacak merakla bekliyoruz.
gazanfer ileride hastalığını bastırıp bizimkilerin yanına geçer umarım. adamda karakter de oyunculukta ilgi çekici.
--spoiler--
berk hakman'ın gene çılgın attığı bir başka yapım.
13.bölümünü nefes almadan, kıpırdamadan izlediğim hele de berk hakman'ın oyunculuğuna bir kez daha bayıldığım dizidir.
Reklamlarını ilk gördüğümde heyecanlandığım dizi idi. Normalde dizi izlemezdim, fakat bu dizinin ilk reklamını gördüğümde heyecanlandım. Kesinlikle favori dizim olacak dedim ve öyle de oldu. Fakat elimde olmayan * sebeplerden dolayı izleyememiştim. iki günde 13 bölümünü de bitirdim. Sevdimde. Fakat söylemeliyim ki;

Sanırım senarist liseli. O nasıl senaryo lan öyle.
13. bölümünü şokelerden şokelere girerek izlediğim dizidir

--spoiler--
ilk olarak gurur un gazafer olduğunu ilk bölümde anlamıştım * zaten
insan evladı irfanın sarıya verdiği ayar sarıyı mosmor etmeye yetmiştir ama benim gözümde hala insan evladı değilsin takozzz
gazanfer ile ecevit in 20 sene önce girdikleri iddianın akabinde gazanferin o adres gitmesi ve ferhatile karşılaşması
ecevit ve gurur un bir türlü karşılaşamaması ezel tadı vermeye başlamıştır
--spoiler--
uuber dizidir ailecek izliyoruz
(bkz: suskunlar dizisindeki ibretlik mantık hatası)
olum bak bana senarist, eğer ki o cebrail ölmediyse sana ka.... girsi...
tam tamam haklı çıktım gazanfer iyi biri derken çocuğu kesti. ama inanmak istemiyorum onun kötü biri olduğuna (bkz: berk hakman).

13. bölümü mükemmel olan 14. bölümde nefes kesecek dizidr kendsi.
kötüleşmiş, sıradanlamış vasat altı olmuş ilk bölümleri güzel dizi.

işte caaanım türkiyem.
sözlüke gönderme yaptı ya la (bkz: oneydilan)
her bölümünde "ohaa eceviiitt vohaaaa eceviiiitttt uuuuuhhhvvv amaaanıınn ecevitim" diye tepki verilen dizidir.
her bölümde "yok artık oha lan" diye tepki alan, en iyi türk dizisidir. senaristlere bir de sözüm var: ne olursa olsun gurur'u bırakmayın abi.
(bkz: adam gurur dan ölecek)
her bölümü bir film tadında geçen dizi.

daha ne olsun?