bugün

Sesi güzel olmayan Türkü söyleme özürlü biri için makam nota bilmiyor diye ülkede türkü yasaklanır mı?

Sarhoş biri alkollü direksiyona geçip durakta otobüs bekleyen insanların arasına arabası ile dalsa, el ayak kafa kol kopartıp faciaya sebep olsa, ülkede araba kullanmak yasaklanır mı?

Ülkede iflas eden bankalar oldu, hatta; tosuncuk diye biri çıktı ve adında bank olan çiftlik bank gibi bir isimle kurduğu dolandırıcılık ağı ile milyarlarca lira tokatladı diye veya bank Asya terörü finans ediyor diye banka faaliyetleri Türkiye'de yasaklanır mı?

Bir üyesi terörist çıktı, rüşvet aldı vb suçlar işledi diye tüm Türkiye'de siyasi partiler kapatılır mı?

Bir din adamı ibadethane yerleşkesinde bir kadınla seks yapıyor diye (örn: Suriyeli kadın ile camide imam odasında basılan imam) tüm camiler kapatılır mı?

Seçime girmesinde bir mahsuru görülmemiş, seçilmiş onlarca belediye başkanını terörist diye görevinden alınıyorsa, tüm ülkede belediyeler kapatılıp yönetimleri lavedilmesi mi gerek?
Binlerce buna benzer sorular sorabilirsiniz.

Basın yayın organları arasına artık internet ortamında yayın yapan platformlar da eklendi.

TC vatandaşlarının sahip olduğu haklar “hürriyet”, “hak”, “insan hakları”, “kamu hürriyetleri”, “kişi hakları”, “vatandaş hakları”, “temel haklar”, “anayasal haklar” gibi değişik terimler kullanılmaktadır. Çoğunlukla bunlar eş anlamda kullanılan kavramlardır. Ancak bununla birlikte aslında bunlar arasında birtakım çok derin farklılıklar vardır.

Örn: vatandaşların Anayasa’nın 26. ve 28. maddesinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünü ele alalım.

Suçun şahsiliği ilkesinden, Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz.
Kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz ilkesi de gözönüne alınırsa Netflix üyeliği veya YouTube üyeliği ya da Twitter için internet hizmeti alan bunun için sözleşme imzalayan para ödeyen insanların durumunu da düşünürsek asıl konu devletin vergi kaygısı değil, vatandaşın uğrayacağı hak kayıpları ihlal edilen ticari hukuk hakları olduğunu da görürüz.

Vatandaşların anayasal haklarını, suçun şahsiliği ilkesini önemsemeden cebir kullanarak suç isnat edilecek eylemde bulunmayan vatandaşın da aynı şekilde cezalandırıldığı bir uygulama anayasayı ihlal suçudur, anayasa da geçen hükümleri ilga suçudur.
Bu kararlara kim imza atar, kim düşünür ise bir hatırlatalım dedik.
Küçükçekmece’nin AKP’li Meclis üyesi Hamza Gönenç, terör örgütü üyeleriyle siyasetçileri photoshop yöntemiyle yan yana getirip paylaştı.

görsel

Düşünsenize...
CHP veya iyi partili ya da muhalif biri iktidarda olan iktidara destek veren Parti'nin il ilçe genel merkez de yönetici görevli olan bir kadını terör örgütünün lideri karısı gibi gösteren photoshop paylaşımı yapsa hepimiz lanetlememiz gerekmez mi?

Aile olmaktan, anne olmaktan, evli olmaktan başlayıp bir kadına bu yakıştırma yapılamaz denmez mi?
Bırakın terör örgütü liderinin karısı gibi göstermeyi, empati yapıp kendi karınızı başkasının karısı gibi gösterilmesine ne dersiniz?
Bu kadının kocası çocuğu yerine kendinizi koyun.

Bu ülkenin sorunu ne demokrasi, ne rejim, ne siyaset, ne ideoloji, ne dünya görüşü, ne ekonomi, ne din, ne millet değil.
Bu ülkenin tek bir sorunu vardır.
Ahlâk!

Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diye atasözü olan toplumda yaşıyoruz.
alternatif kanallar üretilmeden olması pek muhtemel olmayan bir şeydir. çin de bir çok sosyal medya kanalını kapattı ama bir sürü alternatifleri var ve onlar pek batı kültürüne yakın olmadığı için sorun olmuyor.
sosyal medyada videodaki kedinin durumuna geldikleri için sosyal medyayı kapatmak istiyorlar.
yeterli değildir. internet kökten kapatılmalıdır.
geçenlerde dw channelda bu konuda bir belgesel vardı.
twitterın ceosu türkiye'de ne suç ne değil diye düşünüp içerik silmekten canlarının çıktığını söylüyordu. buna rağmen sosyal medyaya ekstra yasak koyma peşindeler. esas dertleri içerik değil twitterın maaşlı aktroll ordusunu ifşa edip hesaplarını silmesi.
hiçbir şekilde onaylayamadığım olay. bırakın insanlar istediği gibi konuşsun tartışsın. eğer insanların birbirine karşı sosyal medya üzerinden işlediği suçlara engel olmak niyetindeyseniz bunu yasak koymadan da çok rahat yapabilirsiniz. ama biz biliyoruz ki amaç suç işlenmesi falan değil. ilk kez sosyal medya üzerinden birine hakaret edilmiyor çünkü. amaç insanlar konuşmasın bilgi almasın aleyhte konuşmasın.
sosyal medya değil de, belki de buradaki en eski yazarlardan biri (adeta bir fosil olarak ben) sözlükten bir süre uzak kalma kararı aldım.

gençler sizleri seviyorum.
Yazılım projesinden sonra bunu da destekledim. ikidir bana oynuyor reis yemin ederim.

Kapatın gitsin. Görün bak iq seviyesi nasıl artıyor ülkenin.

Ha haber konusu sıkıntı olacak. Onu da sözlüklerle telafi ederiz.
Komple kapatılması yanlış olur. Sadece ak parti üyelerine açık olmalı. Aslında internete de giriş kısıtlanmalı. Ya sabah gazetesine ya da a habere yönlendirmeli tarayıcı.
Adamın sülalesine her gün küfür ediliyor adamda son olaydan sonra ani bir sinirle böyle diyor. Kapatılmaz ama bir düzenleme gelir.
Olmaz öyle saçma şey.
Yakın gelecekte olması ülkemiz adına muhtemeldir ve akabinde iç savaş tetiklemesi için olaylar yaşanacaktır diye tahmin ediyorum. Yaşanan göçmen olayları 100 bin kayıp silah ve mafyatik unsurların devlete bu denli nufuz etmesi hayra alamet değil. insanımız her daim tedbirli olmalı yurtdışı en kesin tedbir gibi.
Olursa güzel olur.