bugün

z1'in çok z2'nin daha çok kopyasıdır. Her sene aynı telefon, dandik işlemci. Kalitesiz diyemem ama Qualcomm'un eline kalmışssan yandın.
android 5.0 lollipop sürümünü yükledikten sonra menüleri çok afedersiniz ama yarrak gibi olmuş telefondur kendisi. bu sebeple henüz kit kat da iseniz kesinlikle yeni sürüm çıkıncaya kadar bekleyin derim. şöyle ki;

> ekran bildirimlerini açtıktan sonra 2. kez tıklayarak fonksiyonlarınızı çalıştırdığınız menüye geçebiliyorsunuz.
> kayıtları açtığınızda önce sizi sık arananlar karşılıyor, kişilere geçmek için sağ üst köşedeki ufak simgeye tıklayacaksınız.
> kapat tuşuna bastığınızda artık sessize alma yok. ses açma tuşuna bastıktan sonra ekranda sessiz simgesine dokunacaksınız.
> yüz tanıma kilidi kaldırılmış durumda.

tabii ki bu telefonun suçu değildir.

zöge: sony üreticileri aramızda dostlar.*
19 Mayıs günü teknosada 2099 tl bayılarak aldığım über telefon. Şarjı ve kamerasıyla ön plana çıkar.
yaklaşık 3 hafta sonra alacağım sony amiral gemilerinden.

alıp kullandıktan sonraki izlenimlerimi editleyeceğim.
paralel ithalat ürünü olanlarında manuel veri yedekleme kısmının %50 de takılı kalması sorunu yaşatan telefondur. bu da yeni bir güncelleme geldiğinde size aynı uygulamalarınızı tekrardan yükletme masrafı doğuracaktır, ki ciddi bir zaman kaybıdır. gsm operatörüne biraz para bayılıp aldığınızda bu sıkıntıyı yaşamıyorsunuz halbuki.

bir de yeni yazılımı wi-fi ile yükletmiyor, aynı sorunu yaşayan varsa mesaj kutuma hareket versin. bunlar dışında 9 numara 4 yıldızdır kendisi.

edit: neyse ki yedeklemeyi bilgisayara bağlayarak pc companion üzerinden yapabiliyosunuz. biraz zaman yiyor ama geri geliyor hepsi.
bu sene temmuz ayında android 5.1 lollipop üst güncellemesini çıkartacak olan telefon. bu güncelleme hata düzeltmelerini, HD ses ile arama desteğini, yenilenen aygıt korumasını, resmi çift SIM kart desteğini getirecektir.
tam akıllı telefonu alıp ekran ışığını kapatan, sesini kısıp titreşimi devre dışı bırakan, konum bilgisini hiç kullanmamış, ara sıra arkadaşların evinde ve iş yerinde beleş wi-fi bulursa internet yüzü gören adam telefonu. 3g felan bilmez bu. şarjı da bu yüzden uzun süre gidiyor.
Suyun içerisine basınç testini yapıp, iyicene kapakları kontrol ettikten sonra attım, bir beş dakikalık çekimden sonra telefon ateş parçasına dönüşüverdi. Hemen çıkartıp kuruladım falan, şeffaf kap buharlanmıştı tümden. Kamerası ilk önce hata verdi, sonra telefon aşırı ısındı soğumasını bekleyin yazısı çıktı. 42 dereceye düştüğü vakit flaş yerinden beyaz bir ışık açıldı. Aleti yeniden başlattım sorun kalmadı. Bir daha suya atar mıyım, evet atarım.
piyasada ki en iyi telefondur.
Z3 compactın büyük versiyonu. Neredeyse bütün özellikleri aynı.
suyun altında 4k video çektiğimiz, 1 saat boyunca fotolar selfiler videolar çekip suyun altında tuttuğumuz ancak yine de ısınmayan taş gibi telefon.
2 gün önce android 5.1 lollipop güncellemesini (23.4.A.0.546) almış olan telefon. yeni güncellemeyle şunlar getirildiği söyleniyor:

Ses düzeyinde ve sessiz mod kontrolünde iyileştirmeler, uyarılarınız için daha fazla denetim
Takvim ve Kayıtlar uygulamalarınıza LinkedIn entegrasyonu
Süper Otomatik modda kamera netlemesi, hızı ve doğruluğu için iyileştirmeler
Xperia™ in Business için birçok yeni özellik, Xperia™ için kurumsal destek geliştirme
Hemen Sony SmartWatch 3\'ü kullanarak kamera ile resimler çekin

yükleyince görecez bakalım. eski güncellemede şarjından tut ısınma sorununa kadar vardı, umarım çözmüşlerdir.
Android 5.1 güncellemesiyle birlikte gözlemlediğim kadarıyla clear audio+ çalışmıyor yani eskisi kadar sesi artmıyor uygulamaların ram kullanımı azalmış.hala ilk aldığım dönemdeki ses düzeyini aratıyor yeni güncelleme.
5.1le değişen ses ayarları hoşuma gitmemekle beraber eski sessize alma kolaylığını aratmıştır.
5.1 yükledikten sonra ısınma sorunumun da devam ettiği telefon. belki internetten aldığımdandır ama wi-fi açıkken biraz surf yaptığınızda bile ısınması hayra alamet değil.

kitkat varken yoktu bu olay, ondan eminim.
4 ay önce çok araştırarak çok beğenip almakta karar kıldığım ve bu hafta alacağım akıllı telefon. ama sana iki çift lafım var sony. Ulan .rospu çocukları maaşımızdan kısarak koyuyoruz insan gibisini alalım diye 6 ayda amiral telefon çıkarmak niye ? gideceğim alacağım teknosada top sekellı eleman yeaa bunun plus u var onu alın diyor. Ne farkı var diye soruyorsunuz kamerası iyileşti diyor. Ulan altı ay ALTI 6 . Az daha bekleyin bir iki özellik katın şuna.

2. tanım: Z6 ile hemen hemen aynı özelliklere sahip telefondur efenim.

Edit: imla.
Satarken etkili olur kısa sürede telefon çıkarırlarsa telefon direkt olarak ikinci el piyasasında düşüşe geçer.

Z1 kullanıyorum yükseltmek düşüncesindeyim birkaç kere kullanma şansım oldu z3'ü çok akıcı bir telefon kamera falan zaten muazzam tek sıkıntısı yüksek fiyatı.
telefon açık iken ses açma tuşu ve kapatma düğmesine aynı anda basılı tuttuğunuzda 3 kez titreşerek kapanan ve tekrar açtığınızda veri kaybı olmadan kullanmaya devam ettiğiniz telefondur. bu işlem ufak tefek kararsızlıkları ve batarya sorunlarını çözmeye yardımcı olabiliyor. aslında her sony xperia serisinde bulabilirsiniz bunu.

(bkz: wipe cache partition)
Su geçirmeme olayının safsatadan ibaret olduğu konuşulan telefon .
Şimdilerdeki narin telefonların en dayanıklılarından biridir suya da dayanıklı olduğu rivayetleri zengin zübbeler arasında dolanmaktadır .
bir kaç gün önce garantiye verdiğim telefon. ilk aldığım zamanlar güzel telefondu su gibi akıyordu lolipop da gelince daha da güzel oldu ama öyle bir ısınıyordu ki elimde tutup oyun oynayamıyordum korkuyordum patlayacak diye yani öyle bir ısınma ben görmedim. Sorun değildi zaten telefon ile çok oyun oynayan birisi değildim ama işte gün geçtikçe normal işlemlerde de ısınmaya başladı yani facebook ta twitter da vs. fotoğraf çekmek için kamerayı açıyordum bakın 4 k falan değil normal kamera "Fazla ısınmadan dolayı kamera kapanıyor" diye hata alıyorum bakın normal kamera da böyle yapıyor sonra üst hoparlör patladı ki büyük bir ihtimal ile aşırı ısınmadan dolayı. Bir kaç gün sonra telefonun ekranı üst kısımdan açıldı bildiğin ekran açıldı yani üst kısımdan tırnağımla kaldırıyordum ekranı sol kısımda da sararma oldu ve bu da büyük ihtimal ile aşırı ama çok aşırı ısınmadan dolayı. Telefon bir kere bile düşmedi bırakın düşmesi millet çatır çatır su geçirmemezlik testi yaparken ben suya bile sokmadım. Sonuç olarak cihaz hızlı güzel ama çok ısınıyor ve keşke almasaydım diyorum büyük ihtimalle garanti den geldikten sonra satarım.

Edit: telefon değişime gitti üretici firmadan yeni telefon bekleniyor yapılamayacağı belliydi zaten. Gelir gelmez direk satacağım çünkü aynı hataları alma ihtimalim var forumlarda falan aynı şikayetleri yazan insanlar var Ekranın aşırı ısınmadan dolayı açıldığı söyleyen bir kaç kişi gördüm bildiğin ekran yapıştırıcılarından atıyor. Bence uzak durulması gereken akıllı telefon almayın aldırmayın.
samsung s3 kullanmamış insanların ısınıyor dediği telefon. illaki ısınıyordur ama s3 kullanın bi. telefonu buzluktan çıkarmazsınız.
Ben o ısınmayı sıcaktan sanıyordum...
Neyse, şarjı uzun süre giden müthiş arka kameraya sahip telefon.
Malesef su almış telefon.. Ayrıca o kasko bokuna boşu boşuna para ödemeyiniz sayın yazarlar. Satarken sanki koşulsuz ne olursa olsun yeni telefon verecekmiş gibi konuşup satıyorlar. Ama yok. Hiçbir şeyi karşılamıyorlar. Bakalım sony ne diyecek ama muhtemelen 2700 lira çöp oldu. Alırsanız suya sokmayın bu telefonu gerçekten. Yedi aydır kullanıyordum çok memnundum fakat olmadı yapamadık.

edit: Kasko istediği kadar göt oynatsın. Sony telefonu sıfırıyla bire bir değiştireceğini söyledi. Teşekkürler sony.
Telefonu altı ay kadar kullandım hiçbir şikayetim olmadı fakat geçenlerde yere düşürdüm ve ekran paramparça. Bu ikinci düşmesiydi ilk düşmede şarj kapağı yamulmuştu. Ekranı yaptırdım kullanmaya devam ediyorum ama ekranını yetkili serviste 492 liraya yaptırmama rağren bir farklılık var arada sırada ekranı aşağıya kaydırırken tıklama yapıyor. Birdahaki telefonum iphono olcak appledan şaşmamalı.