bugün

hayatın zorluğunu ve yaşam ile ölüm arasındaki çizginin ne kadar ince olduğunu görüyoruz.
bir maden mühendisi olarak ailelere sabır diliyorum .
Enerji Bakanı " içerideki 200 personele oksijen vermeye çalışıyoruz "
Diyerek beni bitirdi.
Gönlümüz yanınızda olsun. Elden gelen Tek şey o.
(bkz: olsa da atsak bir tane)
(bkz: cesur yeni dünya)
(bkz: brave new world)
Şehit sayısının 150yi geçtiğini öğrendiğim ama henüz resmi bir açıklama yapılmamasından dolayı buruk bur sevincin hakim oldugu yerdir. Insallah rakamlar dogru degildir.
13 mayıs 2014 soma maden ocağı kazası ile (daha da) acı topraklar haline gelen ilçedir. of anam of...

(bkz: bir avuç kömür için bir ömür verenlere)
işçi çocuğu olarak bir işçinin ne şartlar altında çalıştığını en iyi anlayanlardanım; beden gücünün korunmazlık ve ihmalle birleşmesinin ağırlığını..

hiçbir şeyin değişmeyeceğini bilsem de
soma için söylenecek tek söz; devlet cinayeti..

bu ülkede üzülecek, karşı çıkacak o kadar yanlış var ki halk neyi konuşacağını şaşırdı. bu durumda kim gelirse gelsin aynı olacak. halkların önce kafa yapısını değiştirmesi lazım.
an itibariyle türkiye'nin kanayan yarası.

daha dün soma'lı ismi ali olan arkadaşımızla ' somaali ' diye dalga geçip gülerek andığımız bir yerdi bugün resmen içimizi yaktı bu isim.
(#1242550).

Bu entrynin yazıldığı dönemde Ses çıkarmamanızın sebebi 157 değil de 3-5 ölü olması miydi...

Çıkıp bir de "rakamlar önemli değil" diyen adama laf atıyoruz. Ama farkımız yok.
Onlarca insanin can verdigi memleket.

soma ssk hastanesinin önünde küçücük bir anıt vardır. üstünde yarım kalmış şu cümle yazar: bir avuç kömür için bir can verenlere.. (alıntı)

Yapabileceginiz tek şey bu mu?
facebooku açıyorum arkadaşlarım yakınlarının ölüm haberini paylaşıyor. Bugün soma'lı olmak çok zor.
yıllardır kimle tanışsam; nerelisin diye sorduklarında soma deyince "ha şu coğrafya kitabındaki yer değil mi?" derlerdi.

çünkü herkes için coğrafya kitabında ezberlenmesi gereken linyit yataklarından biriydi soma.

zaman zaman madenlerde meydana gelen ufak çaplı iş kazaları (!) ile gündeme gelse de hafızalarda coğrafya kitabından öteye gidememişti.

bazıları içinse; soma demek, sadecesoma linyitspor demekti. yani bir zamanlar 2. ligin tozunu dumana katan takımın ilçesi.

özellikle çocukluğumuzda "somali" demeyi komik bulurlardı.

soma'yı kimileri kütahya'da, kimileri zonguldak'ta sanardı.

biz de onlara sinir olurduk, memleketimizi bilmiyorlar diye.

derken malum olay oldu. yüzlerce canımız gitti, arkalarında ağlayan yürekler bıraktı.

ve herkes artık soma'yı çok iyi biliyor.

mesela soma'nın manisa'da olduğunu, nüfusunu, geçim kaynağını herkes çok iyi öğrendi, hatta hastanesinde yanık ünitesinin bulunmadığını bile biliyorlar. o kadar ki dünden sonra istese de kimse unutamaz.

çünkü soma dün o coğrafya kitabındaki yer olmaktan çıktı, herkesin kalbindeki yara oldu.

keşke sadece bizim memleketimiz, sizin de coğrafi bilginiz olarak kalmaya devam etseydi.
Sokakların ölüm koktuğu, havanın bile sanki yasta olduğu ilçem.
Her sokakta bir cenaze, her köşede ağlayan birileri...
Bugün Somalı olmak gerçekten çok zor.
Yurek daglayan lanet yer. Lutfen kan merkezlerine gidip kan veriniz, bosa harcadigimiz onca zamanin yaninda sadece bir unite kan...

Olenlere rahmet, babasiz kalan cocuklara, eslere, ocagi sonen evlere; evlat acisi tadan ailelere sabirlar diliyorum...
bir milletin kalbinin attığı yer olarak yer alan ilçe.
Somalıyım diyince kimse bilmezdi. Keşke hiç bilmeseydiler..
somayı sorsanız yeri biliniyor muydu? hayır tabi ama şimdi vefasızlığımızdan utanıyor olsak gerek ki tek yürek olarak soma'ya kalpler atıyor.
allah yâr ve yardımcısı olsun soma'nın Somalı kardeşlerimizin .
bu olay yaşanmasa hiç kimsenin bilmediği bir yer olacak kalan.
artık gündüzleri de kapkara olan yaslı ilçemiz.
bazı şeyler bu kadar kötü ucuz yazık olmamalı insanlar ihmalden ölmemeli.
emekçi insanların ihmal yüzünden öldüğü ilçe. somalıyım abi ben hiçbir zaman somayı böyle görmemiştim. her geçen dakika içimiz daha çok yanıyor, sevdiklerimizi, akrabalarımızı, komşularımızı kaybediyoruz. evde duramıyoruz, içimizde bir huzursuzluk elimizden bir şey gelmeyişinin getirdiği çaresizlik. Öleni geri getiremiyoruz bizde ölenlerin ardında kalanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz burada hastanede yapılan yardımlar, hayırlar, bu birlik beni çok duygulandırdı. kurtulmak istediğim soma'mın değerini anladım bu iki günde. umarım tekrar anlamak zorunda kalmayız. başka bir acıya katlanamaz soma halkı, türkiye daha doğrusu. dışarıdan gelen destekler, yardımlar, baş sağlıkları için teşekkür ediyoruz. duyarlılığınız için teşekkür ediyoruz.
görsel
gazeteci televizyoncu ünlü ünsüz donlu donsuz pervasız pis karaktersiz karakterli orta karakterli gelirli gelirsiz pozitivist aktivist metaryalist üst alt orta düzey yönetici facesi olan olmayan dondurmayı yalayan yalamayan çocugu olan olmayan kısır olan başı örtülü örtüsüz sütü temiz sütü pis kondom seven sevmeyen pc bilen bilmeyen buraya yazan yazmayan rihannanın memesine bakan bakmayan namaz kılan kılmayan emperyalist olan olmayan olan ulaaaann lanet olsun bu canlar üzerinden siyaset yapana be lanet olsun dramatize edip o canların ölü canlarından medet umanlara be ah ulan bi konuşabilsem ulan bi yazabilsem de şu hükümetinde yandaşını muhalefetin candaşı ama alayını ayırt etmeden alayını okşasam tırnaklarımla bulsam da kaşısam kanamaya en müsait yerlerini. soma ölenlere rahmet geriye kalanlara lanet okunacak yerdir.
manisamızın bir ilçesidir.

gün itibariyle madenci şehidi sayısı 282 olmuştur.

ne olur siyaset yapmayalım. bari kalan sağlar bizim olsun. yürekler yanmış su serpmeye çalışalım. gün birlik günüdür.
(bkz: soma için ne yapılmalı)
görsel

Gösteri çabasını gösterir. Sırf beğeni almak için bu bile yapılıyorsa gerisini ko g.tüne rafa gitsin oluyor...