bugün

sol şeritte 140 km hızla giderken göze ışık yansıması sonucu girilen panik halidir. bu magandalardan kurtulmanın imkanı yoktur geçerken el kol yaparlar bir de...

edit: doğrusu selektördür, sanayici ağzıyla yazdım.
edjt: 140 km hızla giderken olarak açacaktım başlık sığmadı. 140 km hızla gidene selektör yapana olsa olsa maganda denir, madem o kadar ustasın sağdan geç tekrar sola geç...
(bkz: selektör)
daha kötüsü vardır: orta şeritte giderken, diğer şeritler boş olduğu halde, herif arkana yanaşır ve sellektöre başlar. her seferinde "çek lan sağa" işareti yapmışımdır bu harekete. bu kadar ipnelik yok ya...
götüne ve aracına güvenen birinin yol isteme şeklidir. adam kapıyı açıp 'birader az sağa kay da geçiyim' diye bağıracak değil ya.
gayet normal bir durumdur.

hem hız sınırını aşacaksın hem de kem küm edeceksin.
selektör yapan adamın haklı olduğu durumdur. be kardeşim götüne ve arabana güvenmiyorsan ne işin var sol şeritte. geç sağa millet rahatça sollasın. demek ki adama 140km yetmiyor daha hızlı basmak istiyor.
kural gereği sol şerit sürekli işgal edilmez sadece geçiş durumlarında kullanılır. çok şeritli yollarda sol şerit hız yapılsın diye konulmamıştır o şerit geçiş şerididir. ğeçişini yapar tekrar sağa geçersin.

öndeki araca selektörle uyarı yapılabilir şayet öndeki araç kural ihlali yapıyorsa. vede tek şerit yollarda da uygun geçiş esnasında öndeki araç korna yada selektörle mutlaka uyarılmalıdır mecburidir.

memleketimizde 140 km/s hızla gitmek kanunen zaten yasaktır.
sağ şeritte 100 km hızla giderken yapanıda çoktur.
haklı bir sebeptir.

bu tarz durumlarda 3 tip sürücü bulur;

1- arkadan selektör yaparsınız, bilinçli sürücüdür, sinyal verip kenara geçer.

2- hızınızı almış gidiyorsunuzdur, selektörü çakarsınız ama yok, geçmez, sağa sinyal verir ama siz hızınızı düşürene kadar geçmez, en sinir bozucu olan durumdur.

3- birde selektör yapılınca hiç umurunda olmayan tip vardır. zerre umurlarında olmaz, ayna kontrolü falan yapmaz, siz ledlerini çakarsınız aynasına ama yok, sallamaz, iplemez, mecbur sağından geçmeniz gerekir.
sol şerit geçiş şerididir ve orta şerit boş ise sol şerit meşgul edilmemelidir.

bu tanımdan sonra gelelim konuya; avrupada durum zaten anlattığım gibi sol şeridi boş yere kapatan sürücü çok az. fakat türkiyede anlamsız şekilde sol şerit yığılması var. sollama yaparken bile arkadan sellektör yapan denk geldim.

o yüzden türkiye'ye gittiğim zamanlar araba sürmemeye çalışıyorum.
haftasonu yaptığım yaklaşık 1500 km yol boyunca dört beş kere karşılaştığım ve beni sinir harbine sürükleyen durum.. inadına daha da yavaşladım..

edit: bazı mamoşlar rahatsız inadına yavaşlamamdan. bir araç sollarken arkadan gelip selektör yapmak çok normal zaten.
şehir içinde hız sınırlamaları dahilinde sollama yapılmış ve sol şeritte seyrediliyorsa ve arkada ki araç hız sınırlamalarının üzerinde seyrediyorsa umurumda olmadan işime bakacağım durumdur. trafikte aslolan önünüzde ki aracın pozisyonudur. yani siz durumunuzu altınızda ki aracınıza, mevcut durumunuza veyahut kuralın size tanıdığı imkana göre belirleyemezsiniz. elbette ki 20-30 km hız ile sol şeridi tıkayanlardan bahsetmiyorum. öte yandan tabakhane'ye yetişircesine hunharca selektör yapan öküzler de yok değildir. onlar da kusura bakmasınlar hızım limitlerdeyse yol verene kadar bir zahmet beklesinler...
sağ şerit uygunsa yol ver, yok sağ uygun değilse ve hala sellektör yapıyorsa durdur ibneyi döv.
Bir de bunların istanbul da özellikle sağ şeritte giderken arkadan selektör yapanı vardır. Yarrak kafalı madem hızlı gideceksin ortaya veya sola geç.
sol şeritten gidiyorsunuzdur sonra arkadan bir şimşek çakar. bir bakmışsınız dibinize kadar gelmiş bir bmw veya audi. genelde senaryo bu oluyor.
Şehirlerarası otobüsü sollamak için sinyal verip sola geçtim. Tam otobüsü sollamaya baslamisim arkadan biri selektör yapıyor kornaya basıyor. Hastasi mi var diye dusundum baktim son model bir jeep. Aklinca yol benim diyor mal.Lan nereye kacayim otobüsün üstüne mi cikayim napayim ? Vermedim yol mol otobüsle hızımı esitledim beklesin embesil arkada.
afedersiniz ama angut gibi egea'nızla ya da clio'nuzla felan sol şeritte uyuz uyuz giderseniz kafanıza öyle bi selektör yersiniz ki; arka camdan kulağınızdaki küpeyi görürüm!
Kendisine sol şeritten selektör yapılan şoförün, şoförlüğünu sorgulaması gereken durum.
madem basmayacaksin sol seritte isin ne? zaten mecburiyet yoksa sol serit surekli mesgul edilmez. isin bitince orta seride geri donersin. donmezsen selektoru yersin. ama asil olay luks arabayla clio'ya selektor yapmak degil. olay clioyla luks araca selektor yapmaktir. gectigimiz yaz izmir aydin otobaninda reno trafik minibusle bmw'ye yaptigimdir. adam delirdi sonunda cekildi kenara. muhahaha.
Sağ şeritte ağır vasıtalar varsa ve ben 120 km bandında gidiyorsam kıçıma da yapışsa geçmem o sağa. Varsa acil bir durum yakarsın dörtleri veririz yolu.
yüzde doksanı trafik magandaları tarafından yapılır.
ne dertleriniz varmış yahu dedirten başlık.
(bkz: sellektör vs selektör)
yavaş gittiğinize ya da bitmeyen bir sollama yaptığınıza delalet eder.
amk herkeste de en kötü bmw var. lan amına koduğumun trafiiğinde ne kadar gidebilirsiniz ki...