bugün

nikah memurunun gerekli teferruatı halletmiş çiftleri birleştirme sözü.
artık bu söz yerini, sizleri eş ilan ediyoruma bırakmıştır.
hangi nikah töreninde duysam derin bir düşünceye sebebiyet veriyor sonrasında delice alkışlıyorum.
bir nevi "yiyişmenizi devlet gözünde meşru kılıyorum, hadi doğru gerdeğe" demenin bir diğer hali.
(bkz: 6 kasım 2002 fenerbahçe galatasaray maçı)
artık rahat rahat hayatı birbirinize zehir edebilirsiniz, diye devam eden sözdür. sevgiliyken yada nişanlıyken mutluluk tavan yaparken, evlilikte taban yapar. *
(bkz: sonun başlangıcı)
"boşanmalarına ve 12 yaşındaki çocuğun, anneye verilmesine karar verilmiştir." benzeri bir cümleyle bitebilecek bir hikayenin başlangıç cümlesidir bazı durumlarda.
"aman memur bey, ağzından yel alsın" dedirtebilecek cümledir. zira cümledeki karı kelimesi saçları süpürge, vücudu ise deforme olmuş bi kadın canlandırmaktadır gözümde.
koca kelimesi de bir o kadar vahim durmaktadır.tamamiyle kadın dırdırının sebep olduğu ağarmış saçlar,çökmüş omuzlar ve iyice derinleşmiş yüz çizgilerini çağrıştırır.
sizi evli ilan ediyorum demesi en hayırlısıdır.
gelişen günümüz kültürüyle birlikte yerini "sizleri eş ilan ediyorum" ifadesine bırakmış cümledir.
nikah memurunun; "görevimi ustalıkla yerine getirdim" mesajı veren söylemidir. "gerisi size kalmış" şeklinde de alttan bi mesaj vermiyor değildir.
ardından gelecek olan "gelini öpebilirsiniz" repliği ise sadece yabancı filmlerde görülür. zira bizlerde böyle bir şey duyulması muhtemel değildir.
yine de gelin bu cümleyi çok duymak istiyorsa, duvağını kendi açıp, kendini öptürebilir.

(bkz: gelini öpebilirsiniz)
Nikah memurlarının klasik cümlesi.
Artık damat gelini öpebilir.