bugün

avuç içiyle atılan tokat.
konyanın bir ilçesi.

hala eski konya dan esintiler bulunabilir. fazla acığa cıkmamış olmasına rağmen, pek çok ilginç detayları olan bir kültüre sahiptir.
Konya şehir merkezine 8 km mesafede olan eski bir rum köyü. Roma, Bizans, Kudüs yolu üzerinde olduğundan önemli dini merkezlerden biri haline gelmiş. Kudüs dönüşü sırasında kayalara oyulmuş mağara kiliselerini gören ilk Hıristiyan Bizans imparatoru Konstantine'in annesi olan Helena bölgeye bir kilise yaptırmış - Aya Eleni kilisesi.
Tek türkiye dizisinin çekimlerini yapıldıgı mekan.
düğünlerde oynatan tek başınayken ağlatan şarkı.

Şu Sille'den aman gece geçtim
Görmedim annem annem annem
Acı da tatlı aman sular içdim
Ölmedim annem annem annem

Aman Sille Sille Sille Sille
Çektiğim çille çille çille çille

Şu Sillenin aman ufak defek daşları
Bir omuzdan bir omuza saçları annem
Annem annem annem annem annem

Amanda Sille Sille Sille Sille

Bayramda gelsin ak eline kınalar
Yakayım annem annem annem
Sen sallan da haydi boylarına bakayım
Annem Annem annem annem annem

Amanda Sille Sille Sille Sille

oğuz yılmaz veya bedia akartürk'ten dinlenebilir.
Konya ilinin 8 km kuzey batısında, Selçuklu belediyesine bağlı bir mahalle ve baraj gölü.

Arkeolojik veriler yerleşkenin 6000 yıl öncesinde kurulduğu yönündedir.

Roma, Bizans, Kudüs yolu üzerinde yer aldığı için önemli bir dini merkez olmuştur. Dünyanın en eski ve en büyük manastırlarindan biri olan Ak Manastır ("Hagios Khariton Manastırı", "Deyr-i Eflâtun") bu köydedir ve yaklasık 800 yıl kesintisiz hizmet vermiştir.

Selçuklu döneminde olduğu gibi Osmanlılar devrinde de tarihi ipek ve Baharat yolları üzerinde olması nedeniyle önemini hiç yitirmemiştir. Cumhuriyet öncesinde nüfusu 18.000'e ulaşmıştır. Bugünkü nüfusu ise 3700 kadardır.

Özgün yapısı son yıllarda zarar görse de günümüzde köy ve çevresi SiT alanı olarak kabul edilip koruma altındadır.
Mübadeleden geriye kalan, hüznün türküsünün çaldığı yer.
ankaralı turgut'tan dinlenesi oyun havası.
farsça kökenli olup ilk hali sila, silidir. tokat anlamına gelir.
tokattan sert yumruktan hafif el darbesi.
(bkz: emrah serbes)
Açık elin iç yüzüyle vurulan tokat.
neşet usta'dan dinlenilesidir.

http://www.youtube.com/watch?v=vA8LWEgmGfM
konyanın bir ilçesidir. tarihi dokularla süslenmiş mağaraları mevcuttur. gezilsindir.
(bkz: Sille-i osmaniye)
Aya eleni klisesinin olduğu tarihi ilçe.

Hristiyanlık için çok kutsal bir yer. Haftasonu gidilip çay içmelik.

Lisede iken hakkında tubitak için proje yapmıştım.
Hayatımı bıraktığım yer. Fotoğraf çekmeye gitmiştik o ben ve bir arkadaşı. Orada göz rengi mavi kahverengi karışık bir kadın yanımızdan geçti ve "allah sahibine bağışlasın seni oğlum" dedi. Ondan sonra ayrıldık.

Umarım burayı okuyorsundur teyze. Senin ben çenenin bağını sikeyim.
an itibarı ile bulunduğum yerleşim yeri. tarihi bir havası var.
Memleketimin en güzel yerlerinden birisidir, çok ozlenen bir yerdir...
görsel
Tam günü sille mağaraları, aya elenia kilise ve müzesi..
konya'ya gelip uğramadan gidecek olanların pişman olacakları mekan.

ayrı bir havası var, aşırı otantik. insanları da çok güleryüzlü. tavsiye edilesi tatil köyü.

konya merkeze de yakın bir mesafede.
Buradan Mum alin mum.
görsel
türkçe kökenli olan tokat sözcüğünün, farsçasıdır.
Konya'da bulunan yerleşim yeri. önceleri hristiyanların bolca yaşadığı yer olmasına rağmen mübadele sonrası nüfus yapısı değişmiştir. mübadeleye maruz kalmamak için kendini müslüman gösteren hristiyanlar bile olmuş hatta.. bunla beraber tek türkiye dizisinin 1 kısmına da ev sahipliği yapmıştır.

her ne kadar ticarethaneler sıksa da gezilesidir. konya'ya gidip uğramamazlık etmeyin.