bugün

(bkz: köprüden geçersen 1 lira geçmezsen 2 lira)
akp'nin allem edip kallem edip cebine soktuğu para yetmiyor sanırım? nereden nasıl milleti soysam, dolandırsam diye fırsat kolluyorlar. bizim güzel milletimizde "iyi yaptı iyi" demeye, uyumaya devam etsin bir gün sarsılarak uyanırlar umarım...
(bkz: ayakta sikmek)
dün konu ile ilgili kaymakamlıkta kuyruktaydım. sabah 7.30 da gitmeme rağmen 225. sıradaydım ve 7.30 dan akşam 16:50 ye kadar ki sürede kuyrukta yaşanan olayları, kavgaları, tartışmaları gözlemledim. memleketimin insan manzaraları. gene milletimize eziyet ve fuzuli işler... bu işler online bilgisayardan yapılsa ve insanlar artık bu eziyete maruz kalmasa, biz de ülke olarak çağa ayak uydursak ne güzel olurdu. ama hala bizim ülkemizde hayal...
uçanı kaçanı sikmek.
birçok kişinin hala haberdar olmadığı, birli kirliliği yüzünden doğru dürüst bilgi sahibi olunamayan konu. belli ki çok kişinin canı yanacak.
olmayan şey. eğer gelir testine girmezsen bu parayı ceza olarak ödeyeceksin. muhaliflik için bilgide gerekiyor. bu uygulama iki kez uzatıldı. 2011'de başlaması gerekiyordu ama gelir testi uzun olduğu için ertelendi. yani koca bir yıl boyunca eğer gerçekten işsizseniz bu gelir testini yaptıracak bol bol zamanınız olacaktı.
artık kimsenin kolay kolay sigortasız çalışmayacağını sağlayacak enfes yasaya bok atmak isteyen cühela muhalif uydurması. git test yaptır harbiden fakirsen kuruş ödemeden bedava sağlık güvencen olacak aminüm, daha ne?1
gelir testi denen şey, kaç para kazanıyon sorusundan ibarettir. öyle bordro sorayım, maaş dökümü istiyim, bilgisayardan bakayım falan yok.

şahit olduğum bir diyaloğu buradan paylaşayım da, ne demek istediğimi herkes anlasın;

- kaç para kazanıyon?
- eee, oradan bakamıyo musunuz?
- yav arkadaşım söyle işte, uğraştırma beni.
- ya şimdi belli olmuyo, ay ay değişiyo ama ortalama 4000-5000 arası.
- heee, kaç kişi yaşıyonuz evde?
- üç.
- başka çalışan var mı?
- yok.
- taam o zaman, ben buraya 2000 yazıyom.
- oha, niye?
- yav arakadaşım uyanık ol biraz, ne kadar düşük tutarsan, o kadar az ödersin, ben sağa kıyak geçiyom burda.
- e tamam da kontrol falan edilmeyecek mi bu?
- yav, o kontrol edilene kadar ohooo, belki uygulama ortadan bile kalkar, ne gerek var.
- e iyi peki madem.
- al bakalım belgeni, hayrını gör.
gelir testi için resmi olmayan haberlere göre 28 şubat'a kadar uzatıldığı söylenen faşizm.

kanald'de yayınlanan doktorum programında ali tezel konu ile ilgili bilgi verdi. ve ayrıca hala muhalefet partilerinin bir itirazı ya da ses çıkarması söz konusu değil.

%10 barajı kalkmıyor
meclisteki ana partilerin hepsi kendi kıçıyla uğraşıyor
tkp, emek partisi gibi bizlerin hakkını savunabilecek partiler meclise giremiyor.

sabah sabah ülkeden ve hayattan soğutan faşizm.
'siken sevilir, seven sikilir' felsefesinin akp-halk örneklemesidir. seçim sonuçlarına bakılınca haksızda değiller.
Emeklilik yaşına avrupa modeli yapanlar,
işçi maaşlarına babayı alırsın modeli yaptılar...
avrupa'da ücretsiz olan gss'yi,
bize parayla itelemeye çalıştılar...

Hey gidi hey...

Patrona eyvallah, işçiye hadi yallah dediler,
milletimi koyun gibi güttüler...
Şu rocket kardeşiniz derki yiğitler,
gün olur, devran döner.......
(bkz: sıçtın kamil siktir git su getir)
Dün gidip tecrübe ettiğim yasaya benzeyen zorbalık. Bunun tam tercümesi artık aldığın nefes için hesap vereceksindir. Saf halkımız tatlı rüyalar görmeye devam et sen. iyi uykular.
bildiğimiz dayatmadır. hele bir bu cezaların tahsilatı başlasın o zaman neyin ne olduğu çıkacaktır.
çok zekice bir harekettir. dünyanın en akıllıca gelir kaynağıdır. ulan önce milyonlarca insanı işinden et, sonra sen işsizsin diye para topla. vay amına koyayım. kimin aklına gelir lan bu!
bir kulağımızın arkası kalmıştı ...medikleri.
akp nin örgütlü işverenden tahsil edemediği vergi, harç ve primleri; örgütsüz, sessiz, niteliksiz yığınlardan tahsil etme girişimidir. neymiş, genel sağlık sigortasıymış. ba ba ba baa. yılda iki kere soğuk algınlığına yakalanacağım da ağrı kesici yazdıracağım altı üstü. benden o parayı almasınlar, ölüyorum deyince de bir bardak su vermesinler.
ben bi yaylaları söyleyip geliyorum söylemindeki durumcuk.
saçmalık. Adam sigortalı değilse işi yoktur arkadaşım. işi olmayan bir adam ayda 213 tl bulsa evine ekmek alır herhalde. devlet bize bakıyor benim ^yeşilkartım^ var diyenler alın size yeşil kart. ama anlamazlarki bunlar.
hükumetimiz bu uygulamasının hiç akla mantığa yatkın gelen açıklaması olamaz. halka karşı bir diktadır bu başka da bir şey değildir.
herkes sağlık sigortalı olacak varsayımıyla dayatılan gerçekten de gereksiz olan şeydir. nasıl mı?

18 yaşından büyük,çalışmıyor ve okumuyosanız bu gelir testi denilen zımbırtıyı yaptırmak zorundasınız. gelir testinde aile içinde yaşayan tüm bireylerin gelirleri toplanıyor, evde yaşayan kişi sayısına bölünüyor. eğer çıkan ortalama gelir:

-asgari ücretin brüt tutarının 3 te 1 inden az ise primin devlet ödüyor.
-3 te birinden fazla brüt tutarından az ise 35 lira ödüyorsunuz.
-brüt tutar ile asgari ücretin brüt tutarının 2 katı arasında ise 106
-brüt tutarın 2 katından fazla ise 212 lira ödüyorsunuz.
-şubat sonuna kadar gelir testi yaptırmazsanız en üst dilimden sigortalı oluyor, 212 lira ödüyorsunuz.

bir evde 3 kişi yaşasın. anne,baba,çocuk. diyelim baba 2500 lira alsın; anne de çalışıyor, o da 1500 alsın. bi tane de kirada dükkanları olsun 1500 lira da ordan gelir elde etsinler. çocuk da 18 yaşının üstünde çalışmıyor ve okumuyor. gelir testini yaptırıyor. hesaplama şu şekilde:

-bütün gelirler toplanıyor: 2500+1500+1500+0=5500
-kişi sayısına bölelim: 5500/3=1833.33
yani devlete göre çalışmayan bu çocuğun 1833.33 tl aylık geliri var. bu tutar asgari brüt ücretin 2 katından(886.2=1772)
fazla olduğu için aylık bu çocuk iş bulana kadar 212 tl ödeyecek.

eğer aynı çocuk part time çalışsa-sıkı durun- yine prim ödemek zorunda kalıyor, çalışmadığı günler için. illa full time çalışmalı ki prim ödemesin. bu sefer de çalışmadığı günlerden dolayı ya gelir testi yaptıracak ya da kalan günleri isteğe bağlı ödeyecek. ayda 500 lira alsa ailesini geliri iyiyse bunun yarısını sigorta primine ödemek zorunda kalacak belki.

gayet de adaletsiz bir uygulama gss. üstü kapalı bir vergi. sonra da insanlar neden vergi kaçırıyor diye sorarsın. e sen olmayan şeylerden vergi yaratıyon? bizim insanlar da bundan kaçınmayı(suç olan kaçırma,kaçınma kanunlara göre suç değil) buluyolar zati.
bunca yıl 10 milyonun üzerinde kişinin haklı haksız yeşil karttan, vergilerle, ücretsiz faydalanmasının, insanların başı kıçı ağrıyınca özel hastanelere, üniversite hastanelerine doluşmalarının, doktorun sırf döner sermayesi şişsin diye yazdığı her tetkiki, her ilacı sorgusuz sualsiz kabul etmenin neticesi olarak ortaya çıkan durumdur.

ha vatandaş olarak sen mi kurdun bu sistemi. kurmadın tabi ama bedavaya gereksiz bir sürü sağlık hizmeti alırken de ses etmedin. sonuçta bu işler birey değil toplum işi...

kabahat senin,-demeğe de dilim varmıyor ama - kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!
devlet senin paranla seni sigortalayıp sonra da övünüyor bak seni sigortaladım diye. yani aslında söyleyecek çok şey var ama bu resmen dalga geçmektir. bu hükümetin halkın yararına diye yaptığı her şeyin altından bir çapanoğlu çıktı. bu da öyle ama kimse görmek istemiyor. bugün kadınlar bu kadar şiddet görüyorsa, polis devleti sıralamasında muasır medeniyetler seviyesine ulaştıysak, her protesto edene 120 yıldan dava açılıyorsa, kanun çıkarılmak yerine türkü yasaklanıyorsa, milletvekillerine 5 dakikada yapılan zam memurlara gelince 5 ayda çıkarılamıyorsa, mis gibi dindar gençlik yetiştirilip geri kalanlar deccal sayılıyorsa, izmir'deki tüm kızlar orospu tüm erkekler godoş, ahlaksız ve gavursa, bunlar artık herkesçe rahat söylenebiliyorsa, van'da insanlar hala çadırda yaşıyor ve nakdi yardımlar kullanılmıyorsa hepsinin bir sebebi var. kimse sakın bahane aramasın bunlara, bunlar ayranın beyaz olması kadar gerçek olan şeyler. halkına bu kadar düşman bir hükümet ben görmedim. hukuk devleti değildik zaten, bir adım daha öteye gittik. sosyal devlet değildik koşarak arayı açtık, mali durmumuz zaten kötüydü ama pardon ya mali durum iyi bak, gelir dengesi falan kuruldu, öyle ki devlete ihtiyacımız kalmadı sigorta primlerini biz ödüyoruz. hadi hayırlısı olsun.
vay anasına. ailede 3 kişi olacaksınız, baban 2500 lira maaş, anan 1500 lira maaş alacak, bi de kirada dükkanınız olacak ve 1500 lira geliri olacaksa,

o puşt 18 yaşında çalışmayan ve öğrenci olmayan yavşak da 213 lira ödeyiversin.

be kardeşim; annen ev hanımı, baban 1000 lira alıyosa böl 1000 i 3 e (3 kişilik aile de çok değildir türkiye'de) devlet tamamını karşılıyor mu? yani bu ülkenin büyük çoğunluğunun primi devlet tarafından karşılanacak demektir bu.