bugün

siemensin mobil telefon uretimi yapan birimidir.
bu birim yakin gecmi$te benq'ya satilmi$tir.
(bkz: benq siemens)
ciddi zararlar etmesi sebebiyle önce ana siemens'den ayrılan, daha sonra zararların büyümesi, üretim maliyetlerinin yüksekliği, ürünlerin yeteri kadar tutulmaması ve hatta şirket içinde döndüğü iddia edilen bazı "dolandırıcılık" iddialarıyla beraber iflasa kadar gitmiş alman cep telefonu şirketi.

şirket binlerce çalışanını ve mühendisini, tecrübesini amerikan motorola gibi büyük firmalara kaptırmadan önce benq adlı ufak, tatlı ve lcd üzerine gitmekte olan bir firma ile anlaşma sağlayarak, tüm entelektüel ve üretim haklarıyla beraber benq'nun baskınlığına girdi. siemens, varolan zararlar sebebiyle yüksek sübvansiyonlar yapmayı kabul etti.

tüm bunlara rağmen, siemens mobile'ın haklarını alan benq ve almanya'daki üretim işlerini yürüttükleri ortak şirket benq mobile, zararlarını beklentiler oranında azaltamadığı ve istenen hızı kazanamadığı için, yakın tarihlerde benq taiwan'ın "cebinden" yaptığı ödemeleri kesmesiyle darboğaza girdi. bu nedenle zora giren çalışan fonu ödemeleri sıkı yasalar gereği siemens almanya tarafından üstlenmek zorunda kaldı.

benq taiwan, siemens ile yapılan anlaşmanın karlılığını sorgulayarak ve söz verilen sübvansiyonların yeterli gelmediği ve hatta düzgün yapılmadığı için benq mobile'ı ve almanyadaki üretim hatlarını kapatarak tekrar taiwan'a döndü.

benq'nun tüm bu serüven boyunca ettiği zararlar ve bu zararların hisselere ciddi etki gösterecek şekilde yansıma neden olan bilgileri sızdırdıkları iddiasıyla, üst düzey yöneticiler hakkında taiwan'da hissedarlar tarafından soruşturma başlatıldı.

benq, 13.000'i aşkın çalışanıyla, almanya dışında faaliyet göstermeye devam ediyor. şirket tüm bu zararların ardından tekrar eskiden de en iyi olduğu işe, lcd üretimine ağırlık vermiş durumda. cep telefonları konusunda tüm dünyadaki saygınlığını korumaya devam etmek için tayvan'da üretime devam ediyor. siemens'in tüm entelektüel haklarına sahip olarak, eskisinden daha iyi olacakları su götürmeyecek bir gerçek.
Önemli bir zaman diliminde nokia ile kıyasıya rekabet etmiş,fakat beklenen başarıyı gösterememiş ve önce tayvanli benq mobile'a benq un yüzde ikisi karşılığında 250 milyon dolar vererek devretmiş,fakat benq mobile in beklenen başarıyı gösterememesi neticesinde batmistir.cep telefonu dünyasına başlıca katkıları dünyanın ilk rengli ekranlı,dahili hafıza kartlı ve mp3 çalarlı ile dahili gps mödülu içeren cep telefonlarını icat etmesidir.
siemens mobile s65. görsel
Bir zamanlar ciddi anlamda kaliteli telefon üretirdi şimdi ise iflas etmiş.
siemens a55 modelini pek tutmadığım marka. eskiden daha kaliteli telefonlar çıkarıyorlardı, artık pek üretemiyorlar. bu gidişle iflas ederlerse şaşırmam.