bugün

yok be oğlum, ne alakası var.
Üsteki entry gibi düşünen bir insanın dinine neden inanayım. Ben önceden bile ilaç içtiğimden dolayı 2018'de yarısını oruç tutmuştum. iyi ki kabul etmiyorum ve kabul etmemeye devam.
devletlerin dini olmaz, kim devletin 5 vakit namaz kılıp oruç tuttuğunu görmüş!

o devlette yaşayan insanlardan dini olur veya olmaz. her insan da inandığı dinin icaplarını yerine getirir veya getirmez.

biraz ilim lütfen!
tamamen gerçek dışı bir iddia. sekülerizm bir seçimdir. bir insanın seküler olması allah' a inanmadığı ve ibadetlerini yerine getirmediği anlamına gelmiyor. bunu yaparken içkisini de içebilir, dövme de yaptırabilir, eğlenip dans da edebilir. bir türlü bitiremediniz insanları kutuplaştırmayı, bir türlü anlayamadınız !
hocam sen çok yanlış anlamışsın bu konuyu.
hasseküler oradan...
Lan oğlum mağaradan yeni mi çıktınız? Bu cahillik nedir böyle...
Su götürür bir yalandır sekülerizm dinsizlik değildir. Hayatı sevmek dinsizlik değildir g*verenlik yapmayın şerefsizlik yapmayın artık.
Araptapar islamofaşistlere göre öyledir. Sekülerizm, isteyenin istediği gibi başkalarına dinini dayatmadan kendi içinde yaşamasıdır.
Çünkü islam, insan hayatının her alanına karışan siyasi bir dindir. Gerçek islam'da Maide 44 gibi ayetlere göre "Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler kâfirin ta kendisidir."
Sekülerizm(laiklik), adam olmaktır.
Öyle olsa muhafazakarların yanında sekuler sekulerlerin yanında muhafazakar kalmazdik.
Devlet dairesine gittiğim zaman ateizmimi dışarıda bırakıyorum. Dinsizlik ve devlet işlerini birbirinden ayırıyorum.
Dinsizlik değilde, medeni olabilir.
Yozlaşma, kültürel bunalım, kimlik kaybı, özenti, asimilasyon. Batıyı veya bir başka kimliği Taklit. Bu.

Sekülarizm salt dünya tandanslı yaşamı esas alan ve dolayısıyla ahireti devre dışı bırakan bir fikir düşünce ve yaşam biçimidir. Devlet ve toplum kurallarında dini esaslar değil dünyevi menfaatler esastır. Bizdeki yansıması ise, sosyal hayatı gayri müslimler gibi yaşamak, ama yinede müslüman kimliğini bırakmamak şeklinde tezahür eder. Yani hem içkimi içerim hemde orucumu tutarım mantığı. Mayomla denize de girerim dekolte de gezerim namazımı da kılarım. Faizimi yer içkimi içer fuhşumu yapar kumarımı da oynarım ama ben müslümanım. Ouuu yeah müzik dans kızlar ve party. Diskolarda barlarda gezelim gecelere alemlere akalım, vur patlasın çal oynasın, carpediem, anı yaşa. Gününü gün et. Modaya medyaya magazine uy öyle yaşa. Hristo diyor bu benim noelim, bizim müslo yok o benim yılbaşım. Tak başına kukuletayı bi de üstüne çam diktinmi tamamdır. Ne iyi demi, Allah kabul etsin kardeş. Mübarek olsun. Ne diyelim ki sana? Sen Çok sekülersin. Moderinsin sen. Çağdaşsın. Biz gericiyiz. Seni açmayız. Garibanız oğlum biz. Sen zenginsin. Paran var. Malın var. Demi. Mal değneği. Halbuki bu fikir temelinden sakattır. islami değildir. Müslümana yakışır bir hayat tarzı böyle olamaz. Din ferdi olmaz. Din toplumda yaşanırsa gerçek manada topluma fayda sağlar. Yoksa neye yarar ki? Ha Bunu bide medeniyet algısı ve göstergesi olarak lanse ediyorlar bize. Yani sanki böyle yaşamayan gerici yobaz ve bağnaz oluyor. Sevsinler sizi ve fikrinizi emi. Nefsinin esiri gavurun maskarası olmanın nesi medeniyetse artık. Hadi ordan be. Ulan bal gibide hristiyanları (ekseriyetle) taklid ediyorsunuz işte neyin felsefesini yapıp neyin kafasını yaşıyorsunuz?? Kimi kandırıyorsunuz? Bizi mi kendinizi mi allahı mı?

---spoiler---

“Ümmetim kendisinden önceki ümmet topluluklarının bir kısmını karış karış, arşın arşın izlemedikçe kıyamet kopmayacaktır.” Sahâbîler tarafından soruldu:

"Arkaları sıra gidilecek olan bu topluluklar Farslılar ve Rumlar (iranlılar ve Doğu Bizanslılar) mı olacak Yâ Resûlellah!"

“insanları onlar temsil etmiyorlar mı? (Elbet onlar olacaklar.)” (Feyzül-Kadîr 6/261 Hn. 7224)

ilk hadîste Yahûdilerle Hristiyanların, ikinci hadiste ise Fars ile Rumların islam ahlakına uymayan hal ve hareketlerini taklit etmekten, islâm ümmeti sakındırılmıştır.

Bu ve benzeri hadisler, ahir zamanda olacak bazı fitneleri önceden haber vererek müminler uyarı niteliğinddir. Yani mümkün olduğunca tedbirli olmayı sağlama amacına yöneliktir. Yoksa asla bir ''teslimiyet çağrısı'' değildir..

Hadiste “Karış karış arşın arşın onları takip edeceksiniz.” ifadesini biz dilimizdeki söyleyişi esas alarak "karış karış, adım adım onları takip edeceksiniz" diye değerlendirebiliriz. Alimlerimiz, bu olumsuz takibin küfürde değil günahlarla gerçekleşeceğine işaret etmekte, hadisin mutlak ifadesini, daha çok sosyal hayattaki tezahürlerle (görüntülerle) yorumlamaktadırlar.

Önceki millet ve ümmetlerin kötü taraflarını taklit etmekten sakınmak, sadece Yahudiler, Hıristiyanlar, Farslar ve Rumlar ile sınırlı değildir. Hadisteki tespit ve dolayısıyla ortaya konan uyarı, gelip geçmiş ve yaşamakta olan tüm gayri Müslim milletlerin kötü gidişlerini taklitten sakınmayı da gerektirmektedir. Onların özellikle zikredilmesi, o gün için en büyük ve etkisi hissedilen millet ve ümmetler olmaları sebebiyledir. (bk. Nevevi, Şehu Müslim, ilgili hadisin şerhi)

Dünya hayatını, ahiret hayatına; geçici ömrü, ebedi hayata tercih etmede, Rabbisini unutup değersiz ve kıymetsiz şeylere meşgul olmada, gayri müslimlere ait adet, gelenek ve görenekleri taklit etmede.. kendilerinden önce kaybetmiş olan topluluklara uyayacak olan müminler çıkacaktır.

Hatta hadisde de açık olarak ifade edildiği gibi, o kaybedenler kelerin deliğine girseler, Müslümanlardan kaybetmeye namzet bu insanlar da izzet ve haysiyetlerini ayaklarının altına alarak kelerin deliğine gireceklerdir. Yani birilerinin mukallidi olacaklar, onu mihrap ve kıble yapacaklardır.

Müslümanlar, ''keler / kertenkele deliğine girmek'' gibi olmadık işlerinde bile, zorluğuna ve gülünçlüğüne bakmadan takip etmeyi marifet, hüner veya güncel deyimiyle çağdaşlık ve gelişmişlik saymak, hiç kuşkusuz, tam bir kimlik ve kişilik aşınması ve kaybı demektir..

Yani kitap ve sünnetin kazandırdığı özel ve güzel kimliği, yabancı ve kötü kimlikle değiştirmektir.. Hiç bir gerekçe, böylesi bir iflası ve yokoluşu asla mazur göstermeye yetmeyecektir..

Çare, her alanda ve her zaman kitap ve sünnete mümkün olduğunca bağlı kalmaya, sımsıkı sarılmaya çalışmaktan ibarettir..

Geçen bir-iki asrı iyi tetkik ettiğimizde kendi kendimize, "Ne doğru sözlüsün ey Allah'ın Rasulü!" dediğimize şahit olacak ve "Evet, eğer Allah Rasulü'nün bildiğini bilseydik, çok ağlamamız gerekirdi. Buna mukabil gülmelerimizin sayısı da çok az olmalıydı." (Tirmizî, Zühd 9) diyeceğiz.

https://sorularlaislamiye...rin-pesinden-gideceksiniz

---spoiler---
Bi siktir git denilen dindoş zırvaları.
devletin dini yoktur. o devlette yaşayan insanların dini vardır.

inanmayanlar iran'a sorsunlar : devletiniz ikindi namazını kaç rekat kılıyor diye. aldıkları yanıtı da burada göstersinler.

kulaktan dolma üfürük bilgilerle ahkam kesilemez.
Hayattan keyif almak, hayata anlam yüklemektir. Allah’ ın verdiği hayata anlam yüklemek de günah olamaz. Dolayısıyla doğruluğu olmayan iddiadır.
Dindoşlar zaten ahireti süper düşünürler o kadar düşünürler ki sakallı sarıklı tiplerin cebinde bile gidebilmek için yırtınırlar.

Şefaatçi aramak için her gördükleri sakallıya yapışır lar.
Sen bu kadar geniş kavrama dinsizlik de...
Biz burada katıksız bir o çocuğuna laf ettiğimizde "islama saldırmak" desin!

Peygamber sanki amın oğlu?!

Tartışmak ise budur! Sekülerizm dinsizlik mi değil mi? Öyle ise nasıl? Vs.
10 yönden tartışsın herkes, dindarı, ateisti, seküleri, deisti!
Doğrusu da budur.

Adam "allah yok" dediğinde bu islama sövmek değildir. Ben yaratılışa inanan bir hristiyanım ilkönce!

Bi yaratıcı yok derse der adam! 500 yıldır bu böyle!
Algı yapan da ya maldır ya oç!

Abd hem seküler hem dindandır!
Bir tek oslam dini seküler olabilemez şetiat kökenli yapı gereği!
Suçlamayında adamları.
ar*pçı eşşekler bir zahmet seküler olmaya çalışmasın. ailelerindeki kadınlar esra rabia ünal'dan hallice bir şey oluyorlar.