bugün

(bkz: en iyi türk sanatçıların milliyetçi olması)
(bkz: sağcıların şair diye gösterdikleri adam:zafer acar)

sonra da sanatçı, şair, yazar çıkmasını bekliyorsanız yandınız hafız.
sanat halk içindir, sağcılar halkçı değil bireycidir.
türkiye'ye daha doğrusu çoğunluğu müslüman toplumlarda görülür.

şöyle bir uzatın kafanızı avrupa'ya doğru, ne şairler ne yazarlar göreceksiniz sağ görüşlü hatta faşist.

ben mi, zikimde olmaz sağ sol. nerelisin diyene, fenerliyim der geçerim.
tamamen yetişme şartlarına bağlı durumdur. efendim sol görüşlü insanlar yeniliğe açık , günümüz şartlarına bir nebze de olsa ayak uyduran insanlardır. fakat sağ görüşlü kişilerin ( benim gördüklerim kadarıyla ) işi gücü boş vakitte evde tv izleyip izlettirip kendini köreltmesidir. sanırım sebebi de budur.
sağ sol mu kaldı lan artık. aşın şunları ya.
türkiye için genel olarak doğru olan durumdur.
(bkz: selda bağcan)
(bkz: edip akbayram)
tanım : sağ görüşlü, görüş açısı çapı 2 cm olan iki delikten ibaret insanların sanat adına üretim yapamamasıdır..

tekrar tekrar söylemeye ne gerek var kadın, bilim, sanat bir ülkenin ilerlemesi için önemli unsurlar demiştim.. ve yine söylediğim gibi yanlız müslüman ülkedeki sağ görüşü benimsemiş kişiler hala kadına köle, sanat ve bilime de şeytan icadı diye bakaıyor..

ha bide kalkıp bu zihniyetten kimse sanat beklemiyor zaten..

(bkz: gölge etme başka ihsan istemez)
al sana tokat gibi cevap:

(bkz: nihat doğan)

üstelik filozof da, naaber?
Belki vardır, ancak sanat zor durumlarda ve genelde baskı altında ortaya çıkar. Bu baskıya en az maruz kalanlar sağcılar olduğu için olsa gerek, önerme yanlış sayılamaz.
(bkz: solculardan sporcu çıkmaması)
(bkz: barış manço yu sanatçı zannetmek)
sağ düşünce genelde sanatsal bakışı kabul etmediği, muhafazakarlık,milliyetçilik gibi basit duyguları ön planda tuttuğu için, normal olan durumdur. sanatsal bakış açısı için, önce hayal gücünün ve analitik bakışın gelişmiş olması gerekir.

tabi siz çıkıp, serdar ortaç, nihat doğan sanatçıdır bak onlar sağcı vs. derseniz o zaman koskoca bir bsg yi haketmişsiniz demektir.
(bkz: till lindemann)

euhuahu.
yanlış olan önermedir.sağ da sol gibi bir siyasi düşünüş biçimidir ve toplumun büyük bir kesmince de kabul gördüğü aşikardır.sağ görüşün değerleriyle yetişen bireylerde veya sağ görüşü özümsemiş insanlarda sanatsal ilgi genellikle bu sınırlar içerisnde gelişebilir.öınzellikle bizim toplumumuzda bu tarz sanatçılara rastlayabiliriz.

(bkz: sezai karakoç)
(bkz: mehmet akif ersoy)
(bkz: necip fazıl kısakürek)

'ha siyasi görüşe göre sanatı değerlendiren ya da sanatın sınırlarını siyasi görüşlere göre çizen toplumlardan sanatçı çıkar mı veya sanat gelişme ortamı bulur mu?' derseniz,zannetmiyorum.ama bu ayrımların birçok şeyin yetişmesine izin vermiyeceği aşikardır.
sanatı eğlenceden ibaret sananların entry girmesinin sağlığa zararlı olduğu konudur.
yönetime gelince sağ yönetimlerin durumları için;
(bkz: abd)
(bkz: israil)

sol yönetimlerin durumları için;
(bkz: küba)
Hala kişileri sağ sol diye kutuplara ayıran 1970 lerden kalma dar beyinlilerin görüşüdür.
sağ cenahta konumlanan hertür ideolojinin özgür düşünceyi, öz farkındalığı ve yaratıcılığı reddetmesinin doğal sonucudur.
sanat nedir, sanatçı kimdir, sağcı kimdir, müslüman ve sağcı arasında ki fark nedir?
gibi soruları sırasıyla sormak istadiğim önermenin sahibidir?
büyük bir yanılgıdır. çünkü ortada süleyman demirel örneği vardır. kendisi dünyanın en büyük "halkı 40 yıl uyutma" sanatçısıdır. evet gerçekten bir sanatçıdır çünkü kendine has bir üslup kullanır.
sanat özünde yaradanın eseridir.
tüm sanat eserleri onun sanatı taklit edilerek ve veya onun bahşettiği tahhayül ile icra edilerek ortaya çıkan yansımalardır. ve bu vizyona sahip olma iradesi din kisvesi dışında icra edilecek sanat dalının özelliklerini benliğinde barındırmaya bağlıdır. lakin bu alana girmeden önerme sahibinin sanat ve sanatçı üzerine bilgi sahibi olması gerekiyor..
(bkz: hala 25 yıl öncesinde yaşamak)
(bkz: mehmet akif ersoy)

şimdi ömür boyu utan.
tanıdığım, örnek aldığım en sağcı insan olan bir lise inklap tarihi hocasının da söylediği sözdür;

(bkz: sanatı solculara bırakın) çünkü en iyi yaptıkları iş bu. * *
(bkz: bu dahil bütün genellemeler yanlıştır)