bugün

kıyaslanması bile hatadır. sözelciler ve eşit ağırlıkçılar edebiyat görür, coğrafya görür, tarih görür, felsefe görür daha ne olsun bee. sayısalcılar saçma sapan problemlerle işlemlerle uğraşırken sözelciler genel kültürlerini arttırıyolardır. kimya fizik yapıyorlar diye kendilerini bir bok sanarlar. bu dangalaklarla kültürlü insanları kıyaslamayın.
tabii ki sayısalcıyız amk. her hafta oynarım. elbet bizede çıkar.

görsel
DANKALAK SAYISALCI ANCA MATEMATiK ÇOSSUN
BiZiM SOZELCiLER KULTURUN DiBiNE VURSUN AMA EĞiTiM SiSTEMi COK YANLIS CUNKU OSYM BASKANI DiYOR KI MATEMATiK BiLMEYEN ÜNiVERSiTEYE GiREMEZ BEN SENiN EĞiTiM SiTEMiNE YAMANMAK ZORUNDA MIYIM .
normal sartlarda sozel konulara meraklilar sozelci, sayisal konulara meraklilar sayisalci olur.

turkiyede sozelcilerin fazla para kazanamamasindan dolayi; sayisali beceremeyenler sozelci olur. sozeli sevmek ile alakasi yok, sayisali yapamamasidir sozelciyi sozelci yapan.

Sinifta kim okumayi en gec soktu? O sozelci olacak.
Kim hala denklem kurma problemlerini yapamiyor? O sozelci olacak.
Bak o arka sirada hala geometri sorusu cozemeyen bir var, o sozelci olacak.

genel kulturun sozelle ve sayisalla alakasi yok.
bütün bilimlerin anası matematiktir.

tarih için bilim olmayabileceğine dair tartışmalar devam etmektedir.

sözel nedir ya?
Sosyal zekaya her zaman saygım vardır. Ama fen bilimleriyle sosyal bilim(!)leri kıyaslayanların aptal olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Dandanakan muharebesini bilmen dünya için çok kıymetli gerçekten. Tabi biliyorsan.
şu ana kadar sözelcilerin anlayıp da bir sayısalcı olarak benim anlamadığım bir konu göremedim.

sözelcilereyse 3x+5=15 denklemini sor x'in ne olduğunu bilemez.
Sayısalcı adamın alacağı versus.
Sayısalcıların Eze eze galip geleceği karşılaşma.

Bir de eşit ağırlıkçı muhabbeti vardır ki içler acısı.. hepsi de hukukçu olmak için bu bölümü seçiyor.

Öğretmenden çok büro açan ve sinek avlayan avukat var ülkede.
Sayısalcıların espirileri güldürmez, tepkileri, kendileri sıkıcı matematik kimyadan başka bi şey bilmez istanbul’un fethini dahi bilmez mal. sözelciler öyle mi her konu hakkında bilgisi vardır okur eder sürekli kendini geliştirir sohbeti sıkmaz, eğlencelidir. sayısalcıların birçoğu zaten baskıların kurbanı olup seçiyorlar. okudukları bölümden yaptıkları işten mutlu değiller..
ikisi de bir şeyden anlamaz. sayısalcı sözelden, sözelci sayısaldan. hayat eşit ağırlıkta.
Eşit ağırlıkçı biri olarak her zaman sözelcilerin yanında takılmayı severim. Çünkü çok samimi bir ortam var abi adamlarda bir muhabbet dönüyor dersane gidiyor yerine kahvehane geliyor ama sayısal bölümlerinde herkes statik bir havada. Mühendisliğin bazı bölümleri hariç tabi mesela maden, orman bölümleri de matraktır.
Bence sayısalcılar daha matrak adamlar. Sözelciler stabil, ezberci. Ama eşit ağırlıkçılar adamdır. Çünkü eşit ağırlıkçıyım. Allah bir tutam ondan bir tutam bundan yetenek vermiş. Sağ beyini de sol beyini de tozlandırmamak lazım. Her şeye uyabilen insanlarız benceee.
birisi büyük ihtimalle işsiz kalacaktır diğeri kesinlikle işsiz kalacaktır.
Eşit ağırlık güldü.
geometri çözerken sözelci.
görsel
edebiyat çözerken sayısalcı.
Eşit ağırlıkçı birinin yaşadığı dram her ikisinin de yaşadığı dramların toplamıdır.
Bu kavramlar komik ve bu kavramlara inanan insanlar da daima kendi alanında vasat ya da daha kibarca diyelim yetersiz olacaktır.

Zira, sözel yeteneği kuvvetli bir sayısal alan talebesi ile sayısal yeteneği kuvvetli bir sözel alan talebesi aslında zor olandır.

Bu olduğu zaman ancak vasat üstüne çıkarsınız. Diğer türlü kendi seviyenizin vasatının üzerinde dahi olsanız bir başka seviyenin vasatı olarak kalırsınız.
eskiden vardi boyle ayrim. Simdiki genclerin hepsi kulturun limiti sonsuza giderken egitim sifir. Less able insan topluluklari.
13 yıl türkçe dersi alıp, türkçe bilmemesini sayısalcı olmasına bağlayan kekolar var bir de.
Bu eğitim sisteminin yarattığı iki kategori. Sözelci "işe yaramaz" olarak etiketlense de sayısalcının da ondan aşağı kalır yeri yok. Ne sayısal ne sözel düzgün öğrenmiyor çocuklar. Ezberci eğitimden çıkan çocuklar kendini desteklemedilerse entellektüel olarak sıfır. Ondan sonra sayılsalcı sözelci masalı anlatmayın. Kalem oynatmayla değil gerçek hayatta çözebiliyor mu sorunları çocuklar? Yoksa hayatın altında eziliyorlar mı? Yani kalem oynatmayla çöz problemleri ezberle bil cevapları... gerçek hayatta bir işine yaramıyorsa boş... Ne yazık ki...
sayısalcı alır. sayısalcıya hakaret böyle bir versus.
Sayısal bulmaca çözmek gibi bitmeyen bir yolda yürümek gibi o nedenle bana göre değil. Sözel ise olmuş somut bir şeyi yorumlamaktır dolayısıyla bu bana göre bir şey.
biz sözelciyiz.