bugün

son bir aydır beni kendisinden soğutmaya çalışan ilk göz ağrım. telefon elime ilk geçtiğinde evin içinde sevinç naraları attığımı hatırlıyorum. şimdi ise bir nokia 1100 kullanmaya razıyım. o kadar soğudum teknolojiden. nedenmiş, anlatayım.

telefon bize ne için gereklidir? en temel olarak: arama ve mesajlaşma değil mi?..

peki ben bu telefonu almadan önce bir buçuk ay kadar araştırmayı niye yaptım?

kamerası iyi olsun, internete girebileyim, sosyal ağlara kolay entege edilebilsin, maillerimi kontrol edebileyim, ara ara wireless veya 3g üzerinden anlık mesajlaşma programlarını kullanabileyim diye...

buraya kadar bir sorun yok.

telefon zaten yukarıda yazdığım özelliklerin hepsini sağlıyor. hatta ekstradan gps, mkv formatlı vidyo oynatabilme, süper amoled ekran gibi insanı cezbeden özellikleri de var.

ama, uzak mesafe ilişkisi yaşayan benim gibi biriyseniz, telefon sürekli elinizde ve sevdiceğinizle mesajlaşıyor olarak bulacaksınız kendinizi. zaten yeni sms kampanyalarıyla birlikte sınırsız mesajlaşma imkanı varken aksi düşünülemez.

e bu telefon mesajlaşırken size ne gibi zorluklar çıkarıyor anlatayım. "mesajlar şu anda kullanıolamıyor, bellek yetersiz" gibi saçma bir hata veriyor ve mesaj kutusunu açamıyorsun. başka hiçbir program açık olmadığı halde bellek neden kullanılamasın? bunu düzeltmek için telefonu tekrar kapatıp açmak gerekiyor.

iki - telefon kapanıyor. baya bildiğin. masa üzerindeyken kendi kendine kapanıyor. tekrar açmaya çalışıyorum ama açılmıyor. pili çıkarıp tekrar takıyorum, o zaman açılıyor. ama böyle günde 3-4 kere kapanıyor. (son iki gündür yapmadı hayırlısı)

üç - telefon çekmiyor. ev arkadaşımda nokia var. ikimiz de aynı gsm operatörünü kullanıyoruz. onun telefonu full çekiyor. benim iki kat fazla para verip aldığım telefonum çekmiyor. parayla rezil olma durumu.

dört - anlık mesajlaşma dediğim; msn, gtalk veya facebook chat gibi özellikleri kullanmak için forumlarda dolaşıp, bilmem nerenin ayarlarını değiştirmek gerekiyor. ki adamlar da "bu ayarları değiştirirken meydana gelecek problemlerden siz sorumlusunuz" falan diyor. yani telefona bir şey olsa, garanti dışı olsa, elimizde patlayacak.

beş - şarjı 24 saat gidiyor. evet 24 saat. sürekli mesajlaştığım için olabilir. (günde en az 35, en fazla 100 adet) sevgilim yanımdayken 3-4 gün gidiyor ama zaten telefonum o zaman ne çalıyor, ne mesaj geliyor. stand by süresi gibi bir şey yani.

altı - gps kullanmayı zaten geçtim. bin dereden su getirmeniz gerekiyor bunu da ayarlayabilmek için.

yedi - en iyi sosyal telefon seçilen telefonun 4sq uygulaması yok. check-in yapamıyorsun.

sonuç olarak; zaten mesajlaşmak, konuşmak için aldığım telefon en temel ihtiyacımı karşılayamıyorken isterse benim yerime oruç tutsun, ağzıyla kuş tutsun, deveye hendek atlatsın. umrumda değil.

yakın zamanda bi servise götürüp işletim sistemini güncellettireceğim. sorunlar hala devam ederse gelip de buraya yazarım tekrar.

almadan önce bu yazdıklarımı bir kez daha düşünün dostlar.
bada olması kötü olmuş onun dışında harika telefon.
neden?

rakiplerinden daha uzun şarj süresi
1 ghz işlemci
hd video kayıt
harika fotolar
16 milyon renk.
çizilmez ekran
Wave 525'i işletim sistemi olarak geri kalan telefon. Ama wave 1,2,3 harikadır.