bugün

sahibi olduğum telefon modeli.
google android işletim sistemine sahip telefona, google üzerinden; uygulama yükleyebilir, adres rehberi güncellenebilir, takvim, toplantı gibi bir çok kişisel ihtiyacınızı kontrol edebilirsiniz.

(bkz: google yapmış) dedirtir.
birde sumsang marka olanı vardır bu modelin.tabi biraz çekik gözlü :
görsel
performans açısından şuan için piyasadaki en güçlü telefon olsa da malzemesi bana kaliteli gelmedi. yine de boyut olarak elime tam oturdu. aldıktan 1-2 ay sonra fiyatının düşeceğini bilmesem herhalde alırdım.
at gibi telefon. yalnız gördüğüm kadarıyla şarj sorunu büyük. o mükemmel ekranın parlaklığını düşürmek istemediğinizden 1 gün zor dayanıyor şarj. bataryanın yeniden şarj olması da uzun bir zaman alıyor. 2 batarya ile gezdirecek sanırım. yine de at gibi.
1500 liraya düştüğü vakit alacağım telefondur. An itibariyle androidtelefonlari.com sitesinde 1650 lira civarındadır.
Üstüne 128500tl daha ekleyip ev alınabilecek telefon.
Şu an için döneminin en başarılı telefonu.... inanılmaz tarayıcı hızına sahip telefon...Ayrıca çok hafif.(133 gr) Bunda polikarbon kapak kullanımı önemli bir etken.1080p HD kayıt video çekimi. android telefonlardaki şarj sorunu devam ediyor.. ama s2ye göre daha iyi performans sunduğu bir gerçek....
iphone 4s in rakibi bile değil. o telefonun rakibi yok. eğer iphone almak gibi düşüncesi olanlar, iphone 5 i beklesin. ios un kalitesini bilenler android e geçmek yerine iphone 5 i beklesin. s3 çok kaliteli ama onun rakibini bekleyin ve sonra karar verin.
dün aldığım telefon. bir apple fanboy olarak alırken çok şüpheliydim hacı. ama bir günde lan aslında android'de iyiymiş diye düşünmeme yol açtı. velhasıl-ı kelam baya sağlam telefon.
vodafone reklamında seksi sesli adamın anlattığı telefondur herkeste bunu öneriyor.
samsungun uygun fiyatlı muhteşem tüelefonudur. dış görünüş olarak en çok iphonu beğensemde 2. olarak bu telefon gelir.
aslında kimsenin ihtiyaçlarını karşılamayacak bir sürü özelliği olabilir. şimdi düünüyorum sony nin yeni modeli çok daha iyiymiş aslında ihtiyaçlarım için mesela.
şarj problemi dışında bir sorun bulamadığım akıllı telefoncuk. bir de iphone, s3ün yanında birazcık yavru kaldığı için, büyüklüğüne alışmakta biraz zorluk çekilebiliyor.
iphone 4s i tokatlayan telefondur.
iphone u katlayan telefondur.
iphone 5i bekleyemeyenlerin saldırdığı tahta parçası. açın da internette 4s ile olan fiziksel ozelliklerine bakın. 4s in köşesinde ufacık bir göçme olurken aynı yerden düşen s3 ün ön ekran komple parça pinçik oluyor. beyni olan insan iphone 5i ve 12 mp kamerayı bekler. aceleye gelip s3 almaz.

ios varken android de neymiş ? iphone 4 varken s3 e bile bakmam aga.

not: şahsi fikrim.
iphone 5 çıkana kadar piyasadaki en iyi telefondur. onun performansına yaklaşan diğer telefonlar için:

(bkz: htc one x)

(bkz: iphone 4s)
babamın bugün aldığı telefon. oyuncak gibi çok etkileyici. tabii olarak ben de babamın iphone4'üne konduğum için çok sevdiğim telefondur. o değil de ekranı çok büyük yahu. bu bir iltifattı ama. eşek kadar ekranı olan iphone4 yanında 3310 kadar kalıyor.
internet deneyiminde iphone4 ten daha hızlı olmadığı arkadaşlarla yaptığımız testte müşahade ettiğimiz cihaz.
bir htc one x değildir.

ama olmuştur. Sanıyorum şu anda üzerinde ICS mevcut. Lakin JB ile daha da coşacaktır.
dün turkcell'de inceleme fırsatı bulduğum telefon. iphone 4s kullanıcısı olduğum için önce beğenmediğim yönlerinden başlayacağım hehe.

öncelikle tasarımını hiç beğenmedim. afedersiniz de bunu beğeniyorsanız apple fanboylarına bok atarken siz de birer samsung fanboy'u olmuşsunuz demektir. belki bu da tasarıma girecek ama o arkadaki plastik nedir arkadaş? bir an dedim, corby s3'e mi bakıyorum? telefon çok hafif geldi bana. şimdi diyeceksiniz "e iyi işte daha ne istiyorsun adamlar da ona uğraşıyorlar" diye. telefon biraz ağır olsun istiyorum ben, cebimde taşıdığım için herhalde. sorun bende yani. son olarak da menüler arası geçiş bana biraz yavaş gibi geldi. Gerçi önceki entry'lerden anladığım kadarıyla halledilebiliyormuş.

iyi yönlerine gelince, olumsuzluk olarak sıralanmış gerçi, ekranının büyüklüğü hoşuma gitti. galaxy note gibi rahatsız edici değil üstelik. internet için bu kadar kullanılan telefonların ekranının büyük olması iyidir. ekranının renkleri canlı, şahsen beğendim. ama bir retina display değil hehe. uygulamalar da gerçekten hızlı çalışıyordu. bir de ufak bir adaptör aparatıyla kablosuz şarj etme olayı varmış sanırım. sıkça seyahat edenler için hoş olmuş bence.

son olarak da bu paraları verdiğiniz bir telefonun sizi uzunca bir süre memnun edeceğinin garantisini verebilirim. markası samsung, htc, apple hangisi olursa olsun. tabi bunlardan birini aldıktan sonra da samsung şöyle çakma apple böyle kazıkçı, ios kaka android bok demeyi unutmayınız.
yazik diyorum başka bi şey demiyorum 500 çeşit telefon yaptı samsung hala başaramadı. telefondan anlayanlar lütfen iphone ve sony xperia s hakkında daha fazla bilgi edinin. samsungla çekilen fotoğrafa bakın bir de bundan sony ile çekilene. yorum yok.

xperi s ile çekilen fotoğrafı ancak 3 yıl sonra yakalar samsung. 4 değil 6 çekirdek yapsa da o telefon kilitlenecek aga dodnacak o telefon..

son olarak samsungun rakibi htc ve lg dir.

iphone ve sony kendi arasında rekabet ediyor.

uzaydan gelen edit: sony de patates aga... esas sorun android vs ios! yani iphone telefondur diğerleri maket..
mavilerinde sorun olan telefonmuş. ne kadar doğru bilmiyorum toplatıyorlarmış.
1.5 aydır kullandığım mavilerinde kasa problemleri daha dağıtımına başlamadan toplatılan ve piyasaya sürülmeyen telefon.

Bir apple fanı veya fandroid değilim ilk android cihazım dolayısıyla yazacağım yorumlar tarafsız olacaktır.
almadan önce kullandığı ses çipine, hi-fi uygunluğuna, ekran dizilimine, şarj süresine dair bir sürü araştırma yaparak aldığım için bir sürpriz yaşamadım. Şimdi artılarını ve eksilerini yazayım. Biraz uzun ve teknik bilgi veriyor olacağım özet geç derseniz en alt paragrafı okuyun.

Telefonu kabından çıkardığınızda zaten .mkv, .flac, vs gibi formatları ve dlna destekliyor bu benim için önemli bir etken. Yani telefonda bir şey izlerken-dinlerken veya bir fotoya bakarken aynı ağa bağlı televizyonunuzun ekranına görüntüyü sesi aktarabiliyorsunuz.

Wolfson WM1811 hifi ses çipi kullanıyor ki piyasada audiophile tutkunu arkaaşların çok sevdiği medya oynatıcı cowon
da aynı çip* markasını kullanıyor. Galaxy s2 de kullanılan yamaha dac bayağı bir hayalkırıklığı yaşatmıştı ders almışlar tekrar wolfson'a dönmüşler ses kalitesi çok çok iyi. Fakat nedense apple kendi markası olan Cirrus logic marka chip kullanmakta ısrarcı (eski modellerinde wolfson kullanılıyordu).
Usb audio desteğini en iyi verebilen yine s3 diğer bazı yeni htc smartphonelarda kernel değişikleriyle başarılsa da samsung kadar değil. Yabancı forumlardan okuduğum kadarıyla meraklıları dedicated player'larını bırakıp bu telefona geçmeye başlamış. Tabi bu telefonu alıp stok kulaklıkla kullanmayın en azından sennheiser orta seviye bir kulaklıkla dinleyin farkı o zaman anlayacaksınız.
Hd Ekranı video seyrederken ve internette dolaşırken büyük keyif veriyor, siyah seviyeleri çok iyi ama beyazlar çok çok parlak değil. Pentile dizilim ile daha net olmasından vazgeçilip daha az pil harcaması ve daha dayanıklı bir ekran sunuyor.Bakınca piksellerini görünüyorum diyenler büyüteçle mi bakıyor merak ediyorum. Şu andaki akıllı telefonlar arasında 24 saat hd film oynatabilecek veya siyah bir ekran arka planı ayarlanıp neredeyse sıfıra yakın bir pil harcamasına yaklaşan başka bir telefon yok. Değiştirilebilir pil ve 64 gb'a kadar sd kart desteği diğer telefonlarda(iphone 4s, htc one x gibi) pek rastlayamayacağınız bir artı.

menüler arası geçişler oldukça iyi hatta bir kaç ayar değişikliği ile yağ gibi kayıyor. işlemci olarak daha küçük ve 4 çekirdekli işlemci seçmeleri de pil harcamasını azaltıyor. Güç tasarruf modunu etkinleştirdiğinizde rahatlıkla tek şarjla 2 gün kullanılabilecek seviyeye geliyor.

açılışta ücretsiz 2 senelik 50 gb dropbox kayıdı da beraberinde geliyor, cloud teknolojisini kullananlar için büyük avantaj. Usb otg kablosu ile herşeye bağlanabiliyor xbox pad'i, usb mouse, klavye, usb sound amfiler vb. .
Wifi oldukça güçlü yalnız zyxel modemlerde anlık kopmalar yaşanabiliyor birden fazla modemde test ettim.
Android hala gelişme çağında olan bir işletim sistemi, çok güzel şeyler yapabiliyorsunuz ama hala stabilite sorunları var.
Widgetlar ile telefonunuzu istediğiniz gibi kişileştirebiliyorsunuz. Bekleme ekranından launcher'lara kadar herşeyin sizin seçiminize bırakılması işletim sistemini sevmenizi sağlıyor.
bluetooth ile istediğin dosyayı istediğiniz aygıta gönderebilmeniz, offline olarak program kurulumu yapabilmeniz app store'da pek çok ücretli olan programın android'de ücretsiz olması, istediğiniz aktarımı özel yazılım zorlaması olmadan yapabilmeniz yine android sistemlerin artısı.

Biraz kullandıktan sonra root yapıp kernel* yükledim. telefonun her ayarı değiştirilebiliyor ses , ekran, gpu, işlemci hızı, şarj hızı, undervolting bile kontrol edilebiliyorsunuz.
Smart stay reklamlarındaki gibi bir mucize değil ancak uygun ışık koşullarında düzgün çalışıyor. Bekleme ekranında derin uykuya yatınca müzik dinlerken bazen bir çıtırtı sesi duyuluyor.

stok müzik programı dışında bir program kullanıyorum şu ana kadar o sesi bir daha duymadım, sanırım tam derin uykuya yatmasına izin vermeyince o problem de ortadan kalkıyor.
edit --yeni güncelleme ile bu hata düzeltilmiş. Henüz bu güncelleme Türkiye'ye gelmedi. -02.08.2012-

--spoiler--

edit --Kullanan kişiler siyah kernel kurup extweaks programı kurup programdaki cpu settings içindeki ayarlardan idle-only yaptıklarında çıtırtı sesinin kesildiğini belirtti. tam bir çözüm olmasa da bir çare. Kore için gelen güncellemede düzeltileceği belirtilmiş yakında bize de gelir muhtemelen.

--spoiler--
bu telefonu kullandıktan sonra iphone 4s çok ufak ve basit geldi.
ekran öyle söyledikleri gibi devasa filan değil, ben rahatlıkla her tarafına yetişiyorum bir karışım 20 santim civarında.
Ayrıca iphone4s ile aralarında 2cm boy farkı var. Camı çizilmiyor dolayısıyla kaplama yapmaya gerek yok fakat dış plastik biraz fazla kayıyor şeffaf slikon bir kılıfla kullanmak akıllıca olur.

Iphone 4s ile karşılaştırmaya gerek yok bariz herşeyi daha iyi, ancak htc one s-x ile karşılaştırılabilir. Ben telefon alınca tüm özelliklerini kullanırım diyenler alsın, yoksa bu telefon anneye anlatır gibi anlatılabilecek bir telefon değil high end bir telefon. zaten ben bir iki oyun oynuyacam facebook'a giricem arada da whatsapp dan chat yapacağım diyenler iphone alsın.
kısaca kullanıcı olmak isteyen ios kullansın admin olmak isteyen android.
android sistemin mükemmel kullanıldığı telefon.

+ google chrome ve firefox 'u çok rahat kullanabildiğiniz,
+ musicbox türkçe adlı program aracılığıyla müzik indirebildiğiniz,
+ whatsapp 'ın ücretsiz kullanıldığı,
+ iphone kadar dokunmatik olarak iyi olmasa da hd ekranın müthiş olması,
+ bilgisayara bağlamak için i tunes saçmalığının olmaması,
+ güncelleme için i tunes istememesi,
+ hafızasının arttırabilirliği,
+ ücretli programları indirmek için cydia gibi saçma programlara ihtiyaç duymaması,
+
+
+

daha niceleri sayılabilir. evet bir iphone değildir ama samsung'dur.