bugün

Eflatun şarkısıdır. melodisi ve sözleriyle kendini dinletir. eşime dinlettim beğenmedi ama olsun ona ithaf etmemi beğendi
Robert de niro'nun başrolünde olduğu 2005 yılı yapımı gerilim filmidir.
finali süper sürprizdir.
nurseli idiz in sunduğu güzel programdı. şimdikilere bakınca vıcık vıcık cahillik akıyor. o zamanlar daha kaliteli insanlar katılmaktaymış.
doğrusu saklanbaçtır.
Lisa Grander'in, polisiye romanı.Pedofili bir sapığın işlediği 6 cinayetin, toplu mezarlığının bulunması üzerine sizi aksiyona davet eden takdire şayan roman.
Muhtemelen Adem ile Havva' nın çocukları dahil, her dönemde çocukların keyifle oynadığı, en popüler oyundur.
Bir süre sonra sıktığı için eve saklandığım oyun. Balkondan sayan kişinin beni bulmasını izlerdim.
Sokaklarin ve yaz gecelerinin efsane oyunudur. Oncekilikle belirtmeliyim suan hem enine hemde boyuna hayvani boyutlarda buyumus olsamda kucukken gercekten yasitlarima gore gelismemis ve ufaktim. O yuzden anlayisli mahalle/sokak veya yazlik arkadaslarim benim hep (bkz: fındık fıstık) olmama izin verirdi. Bu da ne demek ben hic ebe olmam ve goruldugumde ebe beni gormemis gibi yapar sakaciktan sobelemeye giderdi. Jdkdfndk. Neyse saklambacta ebenin en buyuk gorevi 30 dan geri sayimi bittiginde su cumleyi kurmasiydi "önüm arkam sağım solum çaprazım diğer çaprazım altım üstüm .. saklanmayan ebedir sobe sobe sobe."
Çünkü ebe bunu yapmadiginda kendini zeki sanan ki genelde bu en buyugumuz, cikip ebenin hemen arkasina dikilir ebenin saymasini bitirdigi an ondan once sobeler ve kendince kazanirdi. Akilliya bak sen amk. Dnnsms. Bizim ekip cok donanimli oldugu icin asla normal bir saklambac oynamazdik. Ebeyi sasirtmaya calisirdik ve kiyafetlerimizi degistirirdik. Bir erkek bir kizin kiyafetini giyip o kiz olarak sobelenmeyi beklerdi ve ebe "ayse gordum sobe arabanin arkasindasin cik!!" Diye bagirdiginda arabanin arkasindan murat cikinca butun saklananlar cikip (bkz: çanak çömlek patladı) diye el cirparak bagirirlardi. Bu galiba hepimizin yendigi anlamina mi geliyordu nasildi unuttum. Ebe duvarindan ayrildiginda herkes kosarak duvara sobe diye vurmak icin giderdi o sirada itis kakis yasanirdi dusen falan olurdu. Komik ve zevkli oyundu.

Edit: "çamlak çömlek patladı" dedikten sonra ebe tekrar sayiyordu tekrar saklaniyorduk sanirim.
Günümüzde çok oynanılmasa da. Çocukluğumuzun efsane oyunuydu.
Lisa Gardner'in polisiye serisinin, ikinci kitabı.
https://www.youtube.com/watch?v=9Z_Y-8kj_FU
çocuklıkta en sevilen oyunların başında gelen, 1 veya 2 kişinin ebe, diğer sayısız kişilerin saklanan kişiler olduğu oyun.

en güzel akşamları oynana oyundur.
en güzel çocuk oyunlarından birisi. çocukluğu özletir. evet.
"...Hadi gel bir oyun oynayalım saklambaç ve birbirimizi arayalım. Eğer kalbime saklanırsan, seni bulmak benim için zor olmaz. Ama kendi benliğinin ardına saklanırsan, hiç kimse ulaşamaz sana..."

(Kum ve Köpük - Halil Cibran)
yegen 4 yasindaydi.
(yarvarıyorum) dayi saklambaç oynayalim derdi.
tamam lan hadi git saklan derdim.
yan odaya giriyorum.duvarin kosesinde duruyor gozlerini sımsiki kapamis heyecandan eli ayagi titriyor nefes nefese serefsiz.

gozunu sıkı kapayinca gorunmez oldugunu mu saniyor napiyor artik hic bilmiyorum.
kapiyi kapatip cikiyordum dakikalarca oyle bekliyordu manyak.
türkiye nin ilk "dating" konseptli programıdır. nurseli idiz sunardı. anlaşan çiftleri limuzinle date e götürürlerdi.

hey gidi günler hey.