bugün

avukatına acıdığım eski rapper.
Şarkı sözleri arabesk şarkı sözlerini aratmayan rapçidir.
(bkz: Arabeskin rapçesi)
Son albümündeki sözleriyle insanı aşktan daha farklı olgulara taşımış ve hatta dinleyicideki egoyu tavanlara vurdurarak yaşanan acıların bertaraf edilmesini sağlamıştır.Yarattığı tasavvufi duyguyla dinleyiciyi yüksek bir tepeye götürerek altında karıncalar gibi güdüleriyle işleyen insanlığı izlettirmiş ender rapçilerdendir.
baytardır, bir pessimistin göz yaşlarıdır, dünya keranesidir.
cuma günü meksika sınırında düşersem yanarım adlı şarkısını yer verilmiş rap sanatçısı.güzel söz yazar.
anti atatürkçüymüş. yani şimdi çelik erişçi, petek dinçöz, hülya avşar dinlemeyi bu adamı dinlemeye tercih etmemiz gerekiyor bu kafayla.

"ben rap müzik yapmıyorum, sagopa kajmer müziği yapıyorum" diyor kendisi zaten. ha raple alakası var mıdır bu adamın derseniz "kırık çocuk"a bir göz atın derim.
bayağı mütevazidir.
bir de şöyle diyor:

"ödlek ördek yaz da görelim kim sefildi kağıda karşı aşık liseli serseri seneler önce geçtim ben o dersleri en gerekli sözler engerek yılanlarına karşı harplerim, Sentetik hayallerinde sen tetiksin kendine. Kıçın köprü karşısı; Ve bak!; Bu kuş bakışı manzaran senin.. Her taraf darmadağınık toplu insan baskısı. ben ömürden silemedin, rap rabbın kadere yazgısı. Pikaplarıydı Mic'ın çalgısı."
çoğu zaman alakasız, birbirinden kopuk ve alengirli kelimeler kullanarak yazdığı sözler gençlerimiz arasında pek benimsenmiştir. kendisini dinleyen pek çok kişinin, sözlerini anladığına dair derin şüphelerim var. kimsenin beğenisine saygısızlık etmek istemem. sonuçta herkesin kendi zevkidir, ancak bana göre bu adamın yaptığı müzik gerçekten içi boş, rezil bir şey.
anti atatürkçü olunca bir anda bütün şarkıları kalibreden düşmüş, bütün sözleri pespayeleşmiştir. duyurulur.
pesimist ep 5 ile tekrar dönen rapçidir.
kendisinin yobaz ve cemaatçi olduğu, şarkı sözlerin de din sömürüsü yaptığı, hatta zaman gazetesine durmadan röportaj verdiği bir gerçektir. yaptığı rap değildir. arabesk tınılar ile saçmalamaktır. rap dinlemesek bunu rap diye yutturacaklar anasını satayım. ayrıca şöyle bir resmi varmış, molla takımı ile birlikte.

http://img229.imageshack....image=sagopakajmerlz5.jpg
(bkz: leyli)
(bkz: karikatür komedya)
(bkz: bağdat)
(bkz: karabiber duası)
(bkz: maskeli balo)
(bkz: kör savaşçı)
(bkz: kalp atışarım 78 bpm)
(bkz: 56 denklemli intro)
(bkz: we got rhymes)
(bkz: kırık çocuk)
(bkz: şampiyonu sıkar yarış)
(bkz: baytar)
gibi şarkıları var.

eğer arabesk ise sıkı biğr arabeskçi olduğumu söyleyebilirim.
pesimist rapçi. kendisi rap yapmıyorum dese de zamanında "rap yaparken de günaha mı girdik" demiştir. bal gibi rapçidir işte. sadece tarzı değişiktir. "50 Cent ve Eminem rapi yozlaştırıyor" gibi komik açıklamalar yapsa da müziğine büyük saygım vardır.
dinlemediğim rapçi. arasıra tvde görürsem ama o kadar. ama böle merak edip şarkı sözlerini okumuşluğum da var.
da bu adam hakkında anlamadığım bişi, şarkılarında allah kelamı geçiyor diye dini sömürüyor denmesi.
şimdi bu adam şarkılarında atatürk yurdumuz deseydi en büyük türk olacaktı. allah dediği için dini sömürmüş oluyor.

din hakkında konuşmak dini sömürmek midir?
herhangi bir değer hakkında konuşmak onu sömürmek değildir elbette. ama batıyor demek ki. battığı için de nasıl savunacaklar, dini sömürüyor azizim. adam onu seviyor ondan bahsediyor. başka birisi budizmi sever ondan bahseder. mankenler gider yoga yapar tvlerde, onlar da budizmi mi sömürmüş oluyor? saçmalamayın bea. öeh.
zamanın nda siktirin gidin diye sözde diss bir şarkı yapmıştır. bu şarkısın da ana avrat kafiyesiz küfür etmiştir. diss böyle olmaz. niketim kendisi bunu anlamış ve diss yazamamaya başlamıştır. kendisine diss atanları mahkemeye verir.rape raple karşılık verilir. bunu bilmez bu arkadaş. rap kültüründen uzaktır. bu arkadaşın mantığına göre misal fat joe ve 50 cent idam edilmeliydi. sansar'ı ve bilimum türkçe rap elemanlarını sevmem ama adam doğru diyor.

küfürbaz dilenci yavşak
herkese dava açıp zengin olacak
ha diss demişken aklıma geldi

(bkz: disstortion) diye bir şarkı sahibi.

"tek bir şarkı yaparım alırım havanı sen bilirsin, be kahpe bunu en iyi bilenken neden sonuca histeriksin"
1996 öss türkiye sözel birincisidir.
yamulmuyorsam 1996' da oss' yi kazanmasina ragmen okula 1997' de baslamistir.
1996'da dersane yollarında az taşak geçmediğin arkadaşım.. imeğin biriydi tabi derece yaptı biz şimdi sürünüyoruz..
yeni albümü ep5 ile yine kendini bir kez daha kanıtlamıştır.
türkçe rapin kralı.
bir numaralı rapçi.
Benimle kal!
Hevesim kursağımda takılı kaldı,
gözlerim telaş timsali her ölenle ağladı,
pervasız tenin gözümü aldı,
komada martı lodos mağduru melteminde ayıldı ve
yalnız uyandı.
Suskunluğum minnetimdi,yokluğun varlığı kanattı,
kendimi limana bağladım uçarı aklım halattı.
kararların ve kesin seçimin bütünü eşittir hayattı,
bacaklarım kırıldı, adın koluma kanattı.

Burun buruna geldim seni bulmak için
her belayla, düşündüm 3 yıl arayla,
küs mü mecnun Leyla´ya? bacaklarımı
sarkıtırım dalga çarpar ayağıma
beyaz saçların akasya çalmış kokunu lavanta.

Vadeli yıllar karanlıktan korkmayı sana yasaklatır,
20 senede uzayan saçı küçük bir bit makaslatır,
2 çocuğum olsa aklım salıncakta sallanır,
büyümek istemiyorum çünkü annem babam yaşlanır.

Saçının teli kopmasın, korkarım Allah muhafaza,
şerefine izin verdim bugün kalbimdeki her muhafıza.
ziyarette evliya dedim farketmelerini sağla,
buz gibi karaya vurmuşum, bulmuş sahil muhafaza.

Tanrım yıllar günaha soktu, gel de içimi filtre et,
yıkılır bendim ilk tayfunda, yağmuşurun işi çiselemek.
sineğin yalısı her papatya yüzünden çirkin çiçek,
çıkışmıyor param melek, yürüyerek geliyorum sabret.

Bırak, yine başa döndü bu dünya,
Yine sona sardı aynı kaset, bıktım!...
Bu monotonluk maratonu.
Onu tanı!...
içinde düşünce koştur!!!

Diye devam eden ve dilime dolanmış bu şarkıyı söyleyen rapçi.
türkiyede türkçe rap adına yapılabilecek herşeyi yapmış olan kişi..
şarkılarında herşeyi düşündürür farklı dünyalara dalarsın..
modern filozof
tarzım olamamsına rağmen, yoğun istek ve talep üzerine dinlemeye başladığım rapci.
anlaşılmıyorum. öyleyse iyiyim.