bugün

zar zor bitirilen vatani görevin üzerinden yıllar geçtikten sonra, rüyada kendini ikinci kez askerlik yaparken bulmak, aynı cins komutanlarla tekrar karşılaşmak, bir takım emirleri yerine getirmeye, koşmaya zorlanmak, ''ulan ben askerliğimi yapmamış mıydım ya, ne işim var gene burada,'' diye düşünüp bir şey de diyememek, kara talihine yanmak.
(bkz: rüyada tekrar askere gittiğini görmek) *
sürekli askerlik üzerine rüyalar görmektir. ama yapacak birşey yoktur. rüyalar istemsizdir. millet her gece rüyasında playboy kızlarını, party girl'leri görür biz ise daha gitmeden eli silah tutan kaba saba askerleri görürüz. insan rüyasında bile kadersiz olur mu a.q.
askerliğini bitirmiş her bireyin mutlaka rüyasında gördüğü ya da göreceği şeydir. askerlik kanımızda var hemşerim.
lan ben yapmıştım ne arıyorum gene burada hemde acemi birligimi bu? ( 450 günde askerlikmiymiş 4 senden fazla yaptım ).
birinciye gidilmemişse, ikincisinin şeytan çarpması etkisi yaratacağı muhakkak. yaşasın yüksek lisans doktora ikilisi.
Tam anlamıyla kabus olan olaydır. Uzun dönem çıkmasa bari.
Kabus kelimesinin eş anlamlısıdır. Hatta henüz askerligini yapmamis bir vatandaşin görebileceği en korkunç kabusdur.
uyandığında hayatın her zamankinden daha anlamlı gelmesini sağlayan kabus. rüyada bile o kadar dayanılmazdıki firar etmeye çalışıyordum. rüyada mezun olmuş olunan üniversiteyi uzatma versiyonu da defalarca yaşanmıştır şahsım tarafından.
kabir azabı böyle birşey dedirten rüyalar resmen.
içerik bulunamadı.
ikinci kez bu olayı yaşarsanız, üçüncü kez askere gitmiş olursunuz.
üçüncü kez bu olayı yaşarsanız, dördüncü kez askere gitmiş olursunuz.
dördüncü kez bu olayı yaşarsanız, beşinci kez askere gitmiş olursunuz...
ben de bi tek ben bu rüyayı görüyorum sanıyordum. yalnız değilmişim.
Hepiniz gibi bu rüyayı bende gördüm çok kez, hiçbirimiz yalnız değilmişiz. *
askerliğin 10. gününde rüyanda terhis olduğunu görmekten daha iyidir.
gerçekleşebilecek rüyadır. Seferberlik, savaş...vb gibi durumlarda askere yeniden çağırıyorlar bildiğim kadarıyla. Ben mi? Barışta seferde... Neyse...
Askerliği bitireli 9 sene oldu, senede minimum 2 sefer askere geri alınıyorum.

Ben askerliğimi yaptım diyorum bir türlü derdimi anlatamıyorum, zorla kolumdan tutup götürüyorlar.
gerçek olmamasına rağmen ilk kez gitmekten daha çok koyan şeydir.

şöyle ki;

bölük yazı işleri olarak kullanılan konteynırda ben, bölük komutanı üsteğmen ve bölük astsubayı oturuyoruz. O sırada telefon çalıyor ve bölük komutanı açıp konuşuyor, bir anda yüzü düşüyor ama dinliyor dinliyor ve sonunda emredersiniz deyip kapatıyor.

ardından bana dönüp hemen bölüğü hazırla operasyon emri geldi çıkıyoruz diyor. aynı anda gözüm konteynırın camından gördüğüm manzaraya takılıyor. taburun etrafındaki dağların tepeleri karla kaplı ve o an ince ince bir kağ yağıyor dışarıda.

içimi bir sıkıntı kaplıyor yavaş yavaş, aklımdan geçiriyorum; yine günlerce dağ tepelerinde soğukta, çamurun içinde günlerce yürüyecek, ıslak kamuflajlar içinde geceleri titreye titreye safağın doğuşunu bekleyeceğiz, ha tek düşman soğuk da değil tabi, mayın, pusu vs hepsinin ayrı bir stresi ayrı bir sıkıntısı var o gittikçe büyüyen kasvetli hissin içinde.

Sonra derinlerden bir ses, sanki bir düşünce geliyor;

" ben askerliği yapıp terhis olmadım mı lan?"

sonra bir kez daha

" ben askerliği yapıp terhis olmadım mı?"

ve farklı farklı ama sorgulayan düşünceler sesler peşi sıra geliyor;

"bi saçmalık var amk!" , " yok be abi, ben askerliği bitirdim ya amk"

bunlar artarak devam ederken ben birden evimdeki yatakta gecenin bir saati kan ter içinde uyanıyorum.

ve ağzımdan çıkan tek sözcük;

"ohh be yine rüyaymış" ...
etrafında hatta çok yakınında sana şiddetli düşman olan biri var.