bugün

canlının yaptığı bütün aktiviteler, duygular çeşitli hormonlar sayesinde meydana geldiğinden ruh diye bir saçmalığın olmadığı durumudur. öteki dünya, cennet, cehennem, diğer taraf her ne haltsa olmadıkları gibi ruh da yoktur efendim. bunu söylemek için bilim adamı yada doktor olmak gerekmiyor. beyini kullanmak yetiyor.
(bkz: ruh yoktur çok şakirt vardır)
tam anlamıyla "ruhsuz" yorum.

bir canlının gözlerinin içine bakmak ruhun var olup olmadığını anlamak için yeterlidir.
yazar burada bey-ini kullanmış.
aramızda uzaylılar var.
materyalist düşünceye sahip bireylerin savunduğu söylemdir. aynı zamanda lise 2 ye giderken din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde ansızın ayağa kalkıp haykırdığım cümledir *
(bkz: ruh sinir hücrelerinden ibarettir)
-ruhumu okşadın Cevdet
+ruh yok Perihan; enzimler, nöronlar, proteinler var.
"ruhsuz herif seni" deyimini literatürden silecek argüman.

konuyla ilgili bir anektod:

osmanlı'nın son dönemlerinde avrupa'ya okumaya giden ve eğitimini tamamladıktan sonra dönen aydınların genelinde darwinist fikirler yaygın şekilde görülüyordu. özellikle tıbbiye'deki aydınlar darwinizmi oldukça benimsiyor, darwin'in kitaplarını okunamaz hale gelinceye dek hatmediyordu.

bu aydınlardan biri, "bakın tanrı'nın olmadığını nasıl ispatlayacağım" diyerek bileklerini kesmiş ve kanın vücudundan akmasıyla öleceğini, dolayısıyla ruh denen bir şeyin olmadığını ispatlamaya çalışmıştır.
Ruh denince akla gelen ilk şey evet yoktur. Bedenin içinde gizli bi hayalet falan. Yok lan öyle birşey! Ama nasıl birşey olduğu henüz sırdır ve bu gidişle hep sır olarak kalacak gibidir.
felsefi sorusudur. oğlum ya varsa napacaksınız bilmiyorum ki.
Ruh yoktur, beyin vardır. eğer ruh olsaydı hafıza kaybı yaşandığı zaman ruhdami hafıza kaybı yaşıyor beyinde bitiyor olay beyinin içindeki noronlar bizi oluşturuyor bizi hayvanlardan farklı kılan beynimizin isleyisidir.
21 gram olduğu rivayet edilir.

edit: az önce okudum, yalanmış. gerçi bir şeyin kütlesinin olması bir şeyi var etmeye yeter mi o da tartışılırdı.