bugün

--spoiler--
“Kimse hayat kadar sert vuramaz.”
--spoiler--
bokstan ziyede hayatın zorluklarını anlatan filmdir. belki de bu yüzen oscar almıştır zaten. sylvester stallone yazmıştır ayrıca senaryolarını ve bu yönüyle de takdirimi de kazanmıştır. sadece oyuncu değildir yani. 3. filminde hulk hogan'ı da görmek hoş olmuştur ayrıca.
an itibariyle tv2 de isyan ediyor hocasına suratımı dağıtıcam onunla dövüşücem...
Bence hiç de küçümsenecek bir film değildi Rocky. Tamam kabul ediyorum, Oscar'ı Taxi Driver hakediyordu ama bu asla ilk filmin basit ya da kötü bir film olduğu anlamına gelmez. Mantıklı bir şekilde bakarsak akademiyi tavlamak için gerekli her şeyin bu ilk filmde mevcut olduğunu görürüz. Bence o dönemin akademisi dev perdede bu zafer öyküsünü izlediklerinde tek kelimeyle büyülenmişlerdi. Ben de ne zaman bu filmi izlesem büyülenirim. Antreman sekansının (ve elbetteki dövüş sekansının) müzikle olan uyumu çok az filmde görebileceğimiz türdendir. Müziğin bir filmde ne kadar önemli olduğunu görüyoruz bu filmde. Filmin en bayıldığım sahnesi 14. raunda Rocky'nin düştükten sonra büyük bir azimle tekrar ayağa kalkarak Apollo Creed'i tam anlamıyla şaşkına çevirdiği sahnedir, filmin en sonunda Adrian'la Rocky'nin birbirine sarılarak karşılıklı 'Seni Seviyorum' deyişleride filmin doruk noktalarından elbette...
Vefat eden köpeğim.
bütçesi 950 bin dolar,
hasılatı 117.2 milyon dolar olan film.
kârı hasılata oranla 123 katıdır.
amerika'nın süper kahramanlarından biri. harika bir seridir. ivan drago maçından sonra nereye baksa ivan'ı görür hale gelmiştir. sonraları hayatına antrenör olarak devam etse de ilk yetiştirdiği öğrencisinden ihaneti tatmıştır.
tam 40 yıl önce bugün gösterime girmiş olan filmdir efendim.

saygı ile;

görsel
40 tane taxi driver bir araya gelse yine de akademiyi alamazdi , kimse vidi vidi yapmasin sinema tarihinin en iyi 10 filminden biridir , bana kalirsa 1.sidir.

Gecenin bu saatinde binbir guclukle tvde actim amk inat ettim izleyecem diye , pcden indirip usb atip izleyebilirdim ama boylesi daha kolayima geldi.

Kalite biraz kotu ama olsun , her halinle seviyoruz seni stallone , allah omrunu uzun etsin de daha nice rocky filmleriyle cik karsimiza *

görsel
Sylvester stallonenin baba filminde sonny corleone rolünde oynamak istemesi üzerine f.f coppola bu isteği reddetmiş ve stallone hırs ederekten nispet yaparcasına bu filmi çekmiş ve çok beğenilince seri haline getirmiştir.
Efsane film serisidir. Her ne kadar boks sahneleri gerçekçi olmasa da filmler genel anlamda çok başarılıdır.
Severek izlediğim serinin kahramanı. Yalnız, rocky filmlerinin gerçek boksla uzaktan yakından alakası yok. Gard, boksun temel öğesidir ve hiçbir rocky filminde görmedim. 5 sene boks yapmış biri olarak şunu söyleyeyim: rocky'nin yediği yumruklardan birini yiyen iflah olmaz. iflah olmaz diyorum bak. Güzel seridir yine de.
görsel
(bkz: steroid nelere kadir)
Sezai aydinin uzerinde emegi coktur.
sinema tarihinin en iyi filmidir, üstüne hiçbir film çıkamaz.

filmin çekiliş hikayesi bile bu filmi 1.yapmaya yeter. stallone işsiz bir aktörken (yüzünün sağ tarafı felçlidir o yüzden yamuk konuşur ve kimse is vermek istemez) haftalarca sokakta yatmış hatta köpeği butkus'ı bile 25 dolara satmak durumunda kalmıştır.

dibe vurduğu bu noktada bir gece chuck wepner-muhammed ali maçını izler ve bu maçın ardından kafasında çakan şimşekler sonucu sadece 3 günde rocky'nin senaryosunu yazar.

gittiği bazi prodüktörler senaryoyu kabul etmezken bir tanesi 125 bin dolar teklif eder ancak rocky rolü için başka bir cast seçileceğini söylerler, bunun üzerine stallone kabul etmez bu teklifi ve beklemeye devam eder, o prodüktör teklifi 325 bin dolara kadar çıkarır ancak stallone reddeder. zira o rocky'i kendisi oynamak istemektedir. rocky'nin senaryosu aslında onun hayatının temsilidir ve nasıl apollo maçı rocky için bir kırılma noktası olduysa rocky filmi de Stallone için kırılma noktası olacaktır.

en son başka bir prodüktör stallone'un oynama isteğini kabul eder ve sadece 35 bin dolar karşılığında stallone ile anlaşır. stallone bu 35 bin doların 15 binlik bir kısmını 25 dolara sattığı butkus'ı bulmak için harcar ve sonunda köpeğini geri alır. o köpek filmde gördüğünüz köpektir.

sonuç olarak rocky sadece 1 milyon dolara mal olur ve 200 milyon dolar hasılat yapar, film 77 oscarını kazanır ve Sylvester stallone'a starlik kapısını açar, ardindan rambo serisini de çeken sly tam anlamıyla bir star olur.

bu filmi efsane yapan şey loserlığı olağanüstü gerçekçi bir şekilde anlatması, o duyguyu izleyicinin içine zerk etmesidir. bunu da sağlayan şey aslinda stallone'un orada tamamen kendini oynamış olmasıdır, rolü yaşayarak oynadığı için son round'u güç bela tamamlayip knock out olmadan maçı bitirdikten sonra sonucu bile merak etmeden adrian diye çığlığı bastığı o sahnede insanın tüyleri diken diken olur. öyle harika bir film işte, duygusunu anlayabilecek kadar dibe vurmuş kişilerde büyük yeri vardır bu filmin.

seviliyorsun stallone. and you did it...
" Kendine inanmaya başlayana kadar, kendine ait bir hayatın olmayacak. "
görsel
sylvester stallone' nin başrolünü oynadığı film. yayınlandığı yıllar da filmden etkilenen kasapların, dükkanı açtıktan sonra çengelde asılı duran kesilmiş koyun butlarına acımasızca yumruk attıkları söylenir.
acı yok hey rock .anlaşılmıştır.
burası da başlangıç noktamızdır.
görsel

"Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun? işte kazanmak böyle bir şey!”
Rocky Balboa
ölen köpeğimin adı. hey gidi günler.
--spoiler--
-edriyııınnnnn!
--spoiler--

Efsane seridir.
süper filmdir.
gerçek gibidir.
insana umut aşılayan güzel bir film.

En güzel sahnesi ise kendi imkanları ile antrenman yapan Rocky’nin koşu yaptığı sırada çevreden atılan bir elmadır. Rocky’nin beslenmesini çevresindekiler destek olur. Kimi elma verir kimi bir parça et getirir. Ve tüm bu ufak detaylar büyük sonuçların bir parçası olur.

Umudunuzun tükendiği an açın izleyin.