bugün

alman asıllı amerikalı fizikçi. atom bombasının mucidi olarak anılır.

J. Robert Oppenheimer' ın başkanlığında çalışan düzinelerce atom fizikçisi, 16 Temmuz 1945'te New Mexico, Alamagordo' da şafaktan hemen önce bombayı patlatmak için çalışmaya başladı. Lancing Lamont, The Day of Trinity adlı kitabında dünyayı ebediyen değiştiren patlamayı şöyle anlatır:

Alev alev yanan bir jetin içinde yukarı doğru fırlayan iğne başı büyüklüğünde parlak bir ışık karanlığı deldi,ardından korkunç bir beyaz ışık çölü ağarttı. Satler 05:24:45' i gösteriyordu.

O gözleri kör eden anda, Oppenheimer' ın aklından kutsal Hindu Destanı Bhagavad-Gita' dan bölümler geçti:

Bin Güneşin ışığı

Doldursaydı bir anda bütün göğü,

O görkemli' nin ihtişamına benzerdi tıpkı...

Dünyaları yıkan

Azrail' im artık ben.
ilk atom bombasının öncüsü ve Manhattan Projesinin mimarı ünlü fizikçi J. Robert Oppenheimer, 16 Temmuz 1945 günü New Mexico çölünde dalgın dalgın yürümektedir. Önüne ters dönmüş bir kaplumbağa çıkar, onu alır ve düzeltir. Sonra usulca mırıldanır; "Hiç olmazsa bunu yapabildim." O gün ilk atom bombası denemesi başarıyla sonuçlanmış patlama sonucu nükleer çağ başlamıştır. Oppenheimer'in karşısına çıkan kaplumbağa patlamanın 0 noktasından kilometrelerce uzaklıktaki yerinde bombanın şok dalgasına maruz kalmıştır. Atom mantarından yayılan ışık tüm çölü aydınlattığından Tirinty (Kutsal teslis) adlı projenin ilk yöneticisi Kennet Bainebridge sabah karanlığında yayılan ışığa bakıp elinde olmadan; "işte şimdi hepimiz ....... çocukları olduk" demiştir, çevresindekilere. Oppenheimer ise anılarında Bhagavad-Gita'dan şu dizeyi tekrarladığını söyler; "dünyaları parçalayan/ölüm oldum ben." *
(bkz: franz oppenheimer)
sanat sanat için mi yapılmalı halk için mi gibi klasik edebiyat dersleri tartışmasını bana ; alanında iyi olmak her zaman iyi olmak mıdıra çevirttirip , jakobenlikten alman tekniğini , buluş insana rağmen insan için yapılmalı mıdan , dialektik düşünce harbiden var mıya kadar düşündürtmüş adam..gerçi düşündüm de noldu bişi bulamadım..ama olsun , herşey bi kaç kıvrım daha fazla olsun diye..biraz daha enzim sentezi yapılacak yer olsun diye..
atom bombasını bulan projede yer alan amerikalı fizikçi.

manhattan project'te sadece oppenheimer yoktur ama en çok faydayı onun verdiği söylenir bundan dolayı atom bombasını mucidi olarak anılır.

robert oppenheimer trinity testinden sonra Bhagavad-Gita'dan ''now i become death, the destroyer of worlds.'' demiştir ardından bir başka bilim adamı Kenneth Tompkins Bainbridge ''now we are all sons of bitches.'' diyerek olaya farklı bir yorum getirmiştir.
şeytandır efendim, zira simasının da şeytandan farkı yoktur.
dünyada yaşamış en büyük dahilerden birisi. bir çağ açıp bir çağ kapatan adamdır.

(bkz: atom çağı)
(d. 22 Nisan 1904, ö. 18 Şubat 1967), ABD'li fizikçidir. II. Dünya Savaşı sırasında nükleer silah üretmek için başlatılan Manhattan Projesinin bilimsel başkanıydı. "Atom bombasının Babası" olarak da tanınır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_Oppenheimer
Allah herkese başarının hayırlısını versin. Bazen düşünüyorum bu adamın yerinde olmayı asla kimse istemezdi.
deha ve deli arasında ince bir çizgi var. bu adam ne tarafında, tam anlaşılmıyor. bir de edward teller vardı. o kübrick filmindeki dr strangelove işte. bizim ünlü bilimadamımız oktay sinanoğlu bey de bu ikisi ile çalışmıştı, yanlış hatırlamıyorsam. teller'dan eminim, kitabında anlatıyordu. neyse.
Atom bombasının babası olarak anılan Amerikalı fizikçidir.
yahudidir.
'now i have become death, the destroyer of worlds.'
(şimdi ölüm öldüm, dünyaların yok edicisi.)

-new york şehri, 1945

tam adı julius robert oppenheimer, dünyanın bana göre yaşamış ve yaşayacak olan en hüzünlü insanlarından biridir.
eğer yok etme gücü bir insanı tanrı olmaya yaklaştırıyorsa oppenheimer yarı tanrıdır.
dünyaya belki de bir daha kimsenin veremeyeceği kadar büyük bir hediye vermiş, ardından dahiyane zekasının sonuçlarının asla geri alınamaz bir şekilde yüzbinlerce insanı yok etmesini izlemiştir.
bir adım geri çekilip baktığımızda nükleer bomba ile savaşma yolu olmayan Japonya'nın 'her şey yok olana kadar savaş' mantığından uzaklaşıp teslim olması belki de yeterli bir sebeptir. milyonlarca insan ölmemiştir, fakat bunun yerine yüzbinlercesi ölmüştür. bu herhangi bir şeyi haklı çıkarabilir mi, bilmiyorum.

fakat vermiş olduğu kararların ağırlığının onu ölümünden önce yarı saydam bir hayalete çevirdiği gerçektir.
doğru nedir? inandığımız şeyler bizi nerelere kadar götürebilir?

kendisini savunmak veya yermek gibi bir amacım yok. böyle bir kapasitede olduğuma da inanmıyorum. Oppenheimer'ı yargılayabilecek bir hayat yaşamadım. insaniyetimi de böylece kurban etmedim.
Gerçekten bildiğim tek şey cani olmayan iyi bir adamın omuzlarında taşınması için bu çok çok büyük bir yük.
Ama dünyayı yok edecek kadar zeki olmak, sanırım çok nadir vuran bir şans olsa gerek.
Filmi bu cuma vizyona girecek.
Filminde gördüğümüz kadarıyla Bilimden anladığı kadar siyasetten anlamadığı için keloğlan muamelesi görmüş

görsel
Atom bombasını icat ederek milyonlarca insanın ölümüne neden olan Orospu çocuğunun tekidir.
atom bombasını icat eden, depresif ve kadın düşkünü, affedersiniz gomanizm destekçisi kuantum fizikçisidir. edward teller, bu gomanistten her türlü üstündür.
"and now, I become death" diyerek bir ölüm taciri olduğunu kabul etmiştir. Çektiği ya da çektiğini iddia ettiği bu azap ona kesinlikle yetmeyecektir.