bugün

türkiye'ye, amigolarını sevindirmekten başka faydası olmayan çıkış. yarın dolar 2 olur ekonomi tepetaklak. hamasla ticaret yaparak düzeltir artık ekonomiyi.
geri dönüşü sakat olacak gibime gelen ayardır. fakat laf ağızlardan çıkmıştır bir kere. bilemediğim bu perez erdoğan'ın gözünü bu kadar döndürecek ne söylemiştir, gerçekten meraklar içindeyim.

(bkz: genç dışişleri bakanlığı çalışanları rahatsız)
(bkz: simon perez in rte yi araması)
(bkz: önce o elini bi indir)
peres, rte toplantıyı terk etmeden önce "roketler istanbul'u vursaydı sizde aynı şekilde davranırdınız" demiş. erdoğan ise "uyan peres geldik" şeklinde cevaplamış.

http://english.aljazeera....01/20091291976879610.html

------

The Turkish prime minister has stormed out of a heated debate at the World Economic Forum in Davos over Israel's offensive in the Gaza Strip.

Recep Tayyip Erdogan walked out of the televised debate on Thursday, after the debate moderator refused to allow him to rebut the Israeli president's justification about the war that left a trail of death and destruction.

Before storming out, Erdogan told Shimon Peres, the Israeli president: "You are killing people."

Peres told Erdogan that he would have acted in the same manner if rockets had been falling on Istanbul.

Amr Moussa, the leader of the Arab League and former Egyptian foreign minister, said Ergodan's action was understandable.

He said: "Mr. Ergodan said what he wanted to say and then he left. That's all. He was right," adding that Israel "doesn't listen".

------
kaçmakla adam olunuyorsa usain bolt'un heykeli dikilirdi.

edit akbayram: genç şakirtler rahatsız galiba gerçek bu nokta.
diplomatik çerçevede değil de insani tepki boyutunda düşünüldüğünde kasımpaşalı'nın damarındaki delikanın verdiği cesaretle haksız yere öldürülen çocuklar için verdiği tepkidir. bugüne kadar başbakanı israil'in filistin katliamlarına karşı tutumu konusunda kıyasıya eleştirmiş, milli görüşçü oylara göz kırpıyor demiştik. hugo chavez'in yaptığı gibi israil büyükelçisini geri çekmedikçe, savunma sanayi konusundaki iki ülke arası anlaşmaları rafa kaldırmadıkça yaptıklarının bir "tribüne oynama"dan ibaret olduğunu söylemiştik. ama başbakanın bugünkü peres karşısındaki sözleri ve hareketleri tribüne oynama diye nitelenemeyecek kadar ciddi ve zuhur ettiği ortam bakımından sarsıcı idi.
yıllarca dış siyaset konusunda basiretsizliklerden dem vurup, edirne'den dışarı çıktığında ab ve abd büyükbaşları karşısında el pençe divan duran politikacılarımızdan dert yanmamışmıydık. alın size işte korkusuzca istediğini söyleyen bir politikacı. ister saadet partisine oy kaptırmamak için yapılan bir hamle diye nitelensin, ister bir anlık gaza gelmeyle uluslararası ilişkilerde sıkıntı yaratacak bir çıkış diye addedilsin diğer müslüman ülkelerin korkudan büzüştüğü bir konuda tarafımızın belli olması için yapılması gerekendi. günahım kadar sevmediğim bu adamın yaptıklarını burdan destekliyorum ve aynı insani tepkiyi hugo chavez verse göklere sığdıramayacak adamları da insafa davet ediyorum. aynı katillere tepki gösteriyoruz sonuçta. teröriste terörist diyenin erdoğan veya chavez olması bu haklı tepkiye olan bakışınızı değiştirmesin.
keşke "ona 25 dakika bana 12 dakika verdiniz" gibi detaylara girmeseymiş. daha vurucu ve etkileyici bir uslup seçebilirdi. yine de ayar ayardır. iyi yapmış, hoşuma gitti.
EMiNE ERDOĞAN IN, GAZZE DEKi ÇOCUKLAR iÇiN DÖKTÜĞÜ GÖZYAŞLARININ ETKiSiNiN DE BÜYÜK OLDUĞU AYARDIR. SALONDAN ÇIKTIKTAN SONRAKi TAYYiP BEY iN KONUŞMASINDA HALA SiNiR VARDI BU ARADA. SALONA GERi DÖNÜP, BiR iKi KELiME DAHA EDECEK GiBi GELDi, KORKTUM.
şahsı ne olursa olsun nihayetinde türkiye cumhuriyeti başbakanını azarlamaya kalkmak kimsenin haddi değil. bu anlamda başbakanın çok bile sabrettiğini düşünüyorum. biz de peres'in yaptığına 'hem suçlu hem güçlü' derler. haksız olduğunu anladı ki arayıp özür dilemiş. ha bu arada bağırmasının sebebi olarak 'kulaklarım duymadığı için' demiş. haklı, adamın kulakları duymuyor üstelik gazze katliamına rağmen savunduklarına göre görmüyor da..
(bkz: aldanmak ezeli bir ihtiyaçtır)*
(bkz: tevfik fikret)
belki üslüp olarak çok doğru bir yaklaşım değildi ancak değindiği "siz insan öldürmeyi iyi bilirsiniz", " tanklarla filistin'e girdiğimde mutlu oluyorum diyen başbakanlarınız var" cümleleri ile takdirimi kazanmış ayardır.
erdoğan ın iyice hanım köylü olduğunun göstregesi. bildiğimiz gibi eşi emine erdoğan arap tır. sayın başkadın efendinin şehit çocukları için tek damla göz yaşını göremedik nazım şiirleri eşliğinde ama arap çocuklarına gelince hatun kişi şelale oldu. neyse peres in zaten ne mal olduğu belli de diplomasiyi mosmor olana kadar bağırmak olarak algılayan vatandaşlarımıza üzülüyorum ya.
tayyip'in israil'le imzalanan askeri ve ekonomik bağımlılık antlaşmalarını bir an için unutarak yaptığı iştir. fakat sonradan öyle mustafa denizli havalarıyla toplantı terk edilemeyeceğini anlamıştır ve basın toplantısı yapılmış; ardından karşılıklı görüşmeler ve israil'in özürüyle sorun çözülmüş gibi görünmektedir.
(bkz: davos davos olalı böyle ayar görmedi)
(bkz: once o elini indir)
imf tayyib'e filistin yanlısı tutumu nedeniyle kazık atınca tayyip'te intikamını böyle almıştır. türkiye'yi parasız ama onurlu günler beklemektedir.
yerel seçimlere yatırım ayarı(ymış). yahu bir insan yerel seçimde oy kazanmak için bir ülkeyle -ki bu ülke fildişi sahilleri değil israil dolayısıyla amerika- ilişkilerini bozar mı? ya da bu hareket bir soru üzerine yapılmış fevri bir hareket olabilir mi? canım sıkıldı konuşturmuyorlar beni kalakyım gideyim mantığıyla yapıldığı düşünülüyorsa bu hareketin, bu düşünceye sahip insanları tanımak isterim doğrusu. bir strateji belirlemeden böyle bir hareket nasıl bir anda ortaya çıkabilir bir düşünmek lazım. en büyük stratejik ortağını karşısına alabiliyorsa bir başbakan burada durup düşünmek lazım. karşılarında el pençe divan oturan türkiye'ye alışmış ülkelerin ağızlarının payı verilmeliydi ve verildi. artık türkiye'nin sesinin çıktığı, sözünün geçtiği, dikkate alındığı bir dünya var. kimin işine gelmiyor?
değil türk medyası, dünya medyasında son dakika haber olarak yayınlanan ayar.

hatta değil dünya medyası uludagsözlüğün sol frame'inde ki ilgili başlıkların arka sayfalara gidememesine sebep olan ayar.
çok pis ayar verdi vallahi. inanın 19 yıllık hayatımda ilk defa takdir ettim kendisini. ama tabii bu yetmez. chavez gibi kapatsın konsoloslukları göndersin israil görevlilerini. bundan böyle davos bitmiştir diyor ama israil gazze'den çıkana kadar israil de bitsin.

bir de küz mi demiştir ki güldüm vallahi.

(bkz: afferim len)
verdiği ayarda kullandığı cümlelerin tek tek sol frame de çıkmıştır.

(bkz: öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz)
(bkz: sesiniz yüksek çıkıyor çünkü suçlusunuz)
(bkz: yumuşak başlıyım ama uysal koyun değilim)*
oldurmeye gelince siz oldurmeyi cok iyi bilirsiniz cumlesininde icinde gecen ayaridir. (bkz: yigidi oldur hakkini yeme)
perez neyse de oturum başkanına "sana da teşekkür ediyorum" diyerek gönül koyması, o üzüntülü hali beni de üzmüştür; orda olup ağzına iki tane çakmak istemişimdir o herifin, naptınız "siz bu oğlana" diye. meğer ne özlemişisiz esip gürlemeyi, her yerde muhabirlerin ağzında "bizim başbakan" lafları. biz buna sevinirken tayyip bey ellerini sıvazlıyo olmasın "hihihi en az yüzde on" diye. olmasın ya, ne güzel seviniyoruz şurda, olmasın olmasın; bunların hepsi gerçek olsun. ama ne yalan söyliyim ben de pek iftihar etmedim değil başbakanımla.

(bkz: seçim zamanı ayar dağıtmak)
(bkz: davos zirvesi donusu basbakani karsilamak)
en baba antitayyipci'ye bile "aferin lan!" dedirtmiş ayardır.

bu ayarın hakkı yerel seçim gündemini bir kenara bırakıp, tüm parti liderlerinin tayyip erdoğan'a destek çıkması, arkasında durması hatta esenboğa'da karşılamalarıdır.

türkiye cumhuriyeti'nin başbakanı olduğunun hakkını belki de ilk defa verdin lan, aferin!