bugün

hugo chavez yapınca ' muahaha o ne lan öyle, chavez kim ki' diyen yobaz milliyetçilerin, diplomasiden bihaber adamların maalesef benim ülkemin başbakanı yapınca gol atmışız gibi sevindiği olay. (bkz: peres topsun olm). maalesef bu zihniyet yönetiyor ülkemizi. uzun vade de türkiye'ye getireceği zararlar çok olacaktır. ortadoğu'da barış için altın rol oynama hakkını kazanmış türkiye, elinin tersiyle saçma sapan bir ego yüzünden bu hakkını kaybetmiştir.
akp'nin kedi olalı fare tutmasıdır.
tepki toplamak, negatif davranmak adına herşeyi yapan bir türkiye temsilcisinin son derece kontrollü ve ulusal stratejiler dahilinde gerçekleştirdiği eylemdir. ayardan çok etekleriyle kavga etmeye benziyor ama neyse.

basiretsizlik tek boyutlu değil. birkaç can sıkıcı nokta var.

uluslararası platformda "süre bitti" dendikten sonra defalarca uyarılmasına rağmen konuşmaya devam eden başka lider var mıdır, varsa da bu kadar sırtı sıvazlanmış mıdır acaba. yabancı basına bu vakur barut pozlarının sökeceğini hiç zannetmem.

barış sürecine katkıda bulunmaya gidip de "sizin tankla filistin'e girince haz alıyorum diyen başbakanınız var", "israil zulüm yapıyor, öldürüyor" ifadelerini seçebilmek. gerçekten ayrı bir yetenek, bu kadar tarafsız, bu kadar adil olunur. barış böyle de sağlanmıyorsa yapacak bir şey yok tabi.

davos benim için bitmiştir diyebilmek. yüzüğü kafasına atıp "ben annemin evine gidiyorum" diye bağırmalıydı bence, az bile yaptı.

şimdi işin diğer tarafına bakalım. günlerdir "başımızdaki" devletler tarafından yapılan açıklamalar vardı "türkiye tarafsızlığını kaybetti", "türkiye uzlaşma sürecinde rol oynayamaz" gibisinden.
türkiye'nin sürecin dışında bırakılması an meselesiyken başbakanların şahı tüm ülke adına "siz beni kovamazsınız, ben istifa ediyorum" demiş, çok mu.
gözlerimi yaşartan ayardır. takır takır söyledi lan adam helal olsun.

devamını icraatlerle görmeyi diliyoruz. imf meselesine dönmez inşallah.

edit : yanlış bir biçimde verilmiştir belki. ama yine de helal olsun demekten alamıyorum kendimi.
bunun karşılığında israil amerika vb. büyük ülkelerden alınacak ayar için:
(bkz: pahabiçilemez)*
ayarın babasını veriverdi peresin eline. öyle g.te böyle yarrak diyorum.alkışlar recep tayyip erdoğana.
bir an "ulan bu bizim tayyip erdoğan mı" dediğim eylemdir. artiz filan diyorum pek sevmiyorum da bu sefer cuk oturdu. ayarlarının devamını dileriz.
bazı at gözlüklü akp düşmanlarının hala beğenemediği durumdur. dün bağıra çağıra filistin konusunda hiçbişey yapmayan akp filan diyen örümcek kafalılar, hala bundan bile kömür meselesi çıkarabilmiş doğan grubu yardakçılarıdır.
(bkz: congratulations)
şu an dinliyorum. ulan sevende sevmeyende helal olsun diyor. bir helal da benden. patavatsızlık belki kimine göre. kimine göre delikanlılık. en azından bizim sesimiz çıktı ya.. o da yeter.
(bkz: insanlık kokan hareketler bunlar)

helal olsun, başbakan.
şimon'un götünü üç buçuk attırmış ayardır.
başbakanımızın söylediği sözlerin diğer liderlerin suratlarına yansımasını, o salonu terk ederken peşinden koşan gazetecileri, salonda konuşmalarının ardından yankılanan alkışları duyduktan sonra helal olsun dediğim hareketlerdir.
(bkz: alternatif seçim yatırımları)
(bkz: siyasi rant)
(bkz: kelin merhemi olsa basina sürerdi)
(bkz: ayaklar baş olursa kıyamet kopar)
(bkz: türk insanının her ay hafızasının silinmesi)*
al misketlerini ver misketlerimi diyemeyecek olduktan sonra kime verilmiş ayardır?

hiç değilse bu kadarını yapsın müslüman ülkenin başbakanı. yoksa oyların bir kısmını saadet'e kaptıracak!

öpüşür, barışır onlar.

siz, yediğiniz ayarla kalırsınız...
rte nin aleni seçim yatırımı olmasına rağmen, oraya hazırlıklı gitmesine rağmen, orada atıp tutup israilden, tsk için deve yüküyle silahlar alınacak olup o katliama bir şekilde devlet eliyle destek verilecek olmasına rağmen hislerimizi okşadığı için hoşlara giden olaydır. peresin mal mal bakışı benim de hoşuma gitmedi mi gitti lakin o işler oyle olmaz yavrum şovunu da yaparsın ama niyetin ciddi tepkiyse bunun yolları vardır uygularsın bu kadar basit.
ayar sanılan bir harekettir. boş laftır. zira bunu diyen kimsenin israilli pilotları konya'da eğitmemesi lazım. bunu diyen birinin israil'i kınama önergesi veren muhalefete sert çıkmaması lazım. nitekim kabul de edilmedi kınama. o zaman ne lahana turşusudur bu durum anlamak bu bağlamda kolay. boş laf demek kolaydır.

imf'ye ümmük sıktırmam deyip tarihin en ağır anlaşmasını imzalayan da rte'dir.
abartılması gereken fakat bu abartının başbakan üzerinden değil de başbakanın davosa katılmış olan ülkelerin aksine bir tavır sergilemiş olması üzerinden yapılması gerekir.çünkü bu olayın avrupalı ülkeler için çok fazla önemi vardır, zira avrupa insanı genelde sorunlara daha soğuk kanlı yaklaşımlar ile yaklaşmaktadır ve erdoğan ın yaptığı çıkış onların yapmayacağı bir türden çıkıştır.
amma türkiye den bakan bizler yani halk olarak başbakanın yaptığı bu davranışı pek garipsemedik neden garipsemedik çünkü başbakanın daha öncede yapmış olduğu davranışları da göz önünde bulundurduğumuzdan garipsemedik.
yani burdan bir sonuç çıkmaktadır.başbakan her kafası attığı olayda saygı sınırlarını zorlamakta ve olağandışı tepkiler vermektedir.başbakanın verdiği bu aşırı tepki olayın vehametinden değil de başbakanın aşırı derecede sinirlendiği ve sinirlerine hakim olamadığının kanıtıdır.
ortadoğunun , afrikanın , kafkasların ırzına geçip , konuşmaya gelince kibarlık perdesine bürünenlere hakettikleri dilden verilmiş mükemmel cevaptır.

bunları söylemese israil yaltakcısı olacaktı , kibar söylese yumuşak olacaktı , yaptı diye de seçim yatırımı vs deniyor, laikliğimizi tehlikeye attı denmemiş o şaşırttı tabi.

şimon perese cevabı , alkışlayanları göndermesi ve davosu terk edişi :
http://videonuz.ensonhabe...sta-oturumu-terketti.html
türkiyeyi temsil edenlerin bu hallere düşmesi bizi gerçekten utandırıyor. israile duyulan öfkeyi hepimiz içimizde de hissediyoruz fakat böyle uluslararası bir platformda bunların gazına gelerek oturumu terk etme saçma bir davranıştan öteye gidemez. bu olaydan ötürü rte yi antipatik buluyorum
şimon peres'in erdoğan'ı arayıp özür dilemesiyle tatlıya bağlanmış ama tarihe de geçmiş bir ayardır.
kurnaz tayyip "peres'in tayyibe verdiği ayar"olarak bütün dünyada geçecek manşeti deli cesaretiyle tersine çevirmeyi başarmıştır..sev-sevme ama atatürk ve ismet inönü'den beri birine verebildiğimiz ilk ayar!
allah ne muradın varsa versin denilen ayardır. bu tarih bir kenara yazılmalıdır. zira osmanlı devletini yıkan tüm unsurların arkasında yahudi siyonizmi vardı. neden bu tarih kenara yazılmalıdır. çünki bu daha başlangıçtır. kıyamete kadar artık müslümanlar bu yahudi soysuzlarına daha çok ayar verecektir. yaşayan görecektir.
ne olursa olsun tarihi anlardır. tayyip erdoğan sonradan biraz kıvırmasına rağmen bu ayar ile tarihe geçmiştir.
uluğağsözlük hiçbir boku beğenmeme timi, tayyip karşıtlarının buna laf söylemeleri zaten şaşırtıcı değildir. yalnız "diplomasi" eleştirmeleri bariz açıkta kalmaktadır. bir kere şimon perez i dikkatli izlemediklerinin göstergesidir. tayyip in üslubu sertti de şimon un ki neydi? ayaklarını uzatıp çok yüksek sesle konuşmak diplomasiye uygun bir davranış mı? hayır tabi ki. simon perez de gayet ukalaca davranmış, adaba uygun hareketlerde bulunmamıştır. karşılığını hakettiği gibi almıştır.
ushbb timine soru: dün ali babacan ın açıklamalarını izlediniz mi? ne dedi: ne biz onlardan vazgeçeriz, ne onlar bizden. yani bu işte bi bok çıkmaz. zaten olayı moderatöre bağladılar bile. yok efendim neymiş, türkiye artık batıda tutunamazmış, yüzünü ortadoğuya dönmüş. onu bi geçin!

şahsi kanaatim: helal lan tayyip, daşşanı yiyim. *
yarın ki gazetelerin baskılarını değiştiren,
piyasalarda dalgalanmalar oluşturan,
ve tabii ki rte' nin oylarını katlamasına sebep verecek hadisedir.