bugün

(bkz: sadece küfürlü olduğu için bir filmi kült sanmak)
yanlış bir tanımlamadır. bu film küfürlü diye değil sinematoğrafik yönleriyle, senaryo, oyunculuk ve mizahı kullanım şekli açısından eleştirilmektedir.
olumlu veya olumsuz her türlü eleştiriye açık olmadan ortaya bir şey sunmanın mantıksız olduğunu anlamış olmalıki filmi koymuş ortaya şahan. ve bu film herkesin beğenisine sunulduğunudan herkes söz sahibidir üzerinde. isteyen yerer, isteyen gider izler.
kendini sinema eleştirmeni sanan insanların daha filmi izlemeden yaptıkları yorumdur. halbuki recep ivedik filminde sadece bir kaç yerde küfür geçiyor, onları da recep etmiyor.
tretman ve sekanslarına bakılıp retrospektif açıdan incelendiğinde yansıdığı çekim tahtasında izleyiciye sinematografik bakış sunmayan rörörö çok kötü iğrenç bi filme ıyyyy diye eleştiri örneği getirdiğim konu.

tavuğunuda al git burdan.
doğru bir eylem değildir tabiki de. lakin beni osuruk sesi çıkartarak güldürmeye çalışan bir film de film değildir. konu küfür değildir. yani küfür olduğu için kötü olduğu sonucu çıkarılmamalıdır. yoksa iyi bir senaryo iyi diyaloglar olduğu müddetçe küfür de kabul görecektir yaşamın merkezinde olduğu için.

(bkz: gemide)
şayet, mevcut filmden küfürleri çıkarırsak ortaya ne kalacak düye beni düşünmeye sevkettiren haklı eleştiri.
Her gün CNBC E'de veya TNT de seyredebileceğiniz filmlerde her iki kelimeden biri "fuck" iken altyazı onu öyle çevirmiyor diye o filmleri temiz sananların tepkisi. Dublajlı filmlere hiç girmiyorum bile. Orada durum daha vahim. Neyi nasıl çevirdiklerini anlayamıyoruz bile.
recep ivedik bir modeldir; ta ki en aristokratından, görülebilecek en mağara adamına kadar yani demek istediğim senden, benden, ondan bir parça vardır kendisinde.

bizim insanımız osuruğa güler kardeşim.

kimi ülkelerde ayıp karşılanmasına rağmen almanların yanında sıçsanız alkışlarlar.

biz küfüre güleriz. komik gelir.
"hadi oğlum misafirlere pipini göster" diyen ailelere de komik gelirdi..

tabii ki bu hiçbirşeyi legalleştirmez.

taşrada daha ismini söylemeyi öğrenmeden "ananısikym" diyen bir gençliği kim tasvip eder?

recep ivedik ise özet olarak "kültür gezisi ayağına kiliseye girdiğinde o kilisenin çanını nasıl götürürüm" niyetindeki "çakal" türk modelini sunmuştur tüm sempatik yönleriyle. *