bugün

Ölüm bir eve girince, sağ kalanları da biraz öldürür.
"Görülecek, işitilecek, tadılacak, okunacak, yazılacak, yapılacak o kadar çok şey birikiyor ki, bundan sonra hayatımın bütün bunlara yetişmeyeceğinden korkuyorum."
Peyami Safa (Server Bedi)
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
peyami safa yatıyor diye dedikodular mevcuttur.
Fatih harbiye okuduğum en güzel kitabıdır diyebilirim.
en iyi türk romancısıdır net şekilde.
vefat edeli tam 60 yıl olmuş.
kitap serisi vardır. 1 inci hariciye yokuşu, 2 inci hariciye yokuşu..9 uncu hariciye yokuşu.
görsel
kocam olsa bu kadar kafamın etini yerdi.
sürekli kafamda dönen bir pasaj; yalnızız daki demir adam samim in söyledikleri:
"içimin içi, şuurumun altı falan sıfır. ehemmiyeti yok. yirminci asır bunu mübalağa ediyor. gayrişuur ruhun uşak dairesidir bodrum katı. kendi derinliklerine inmesini bilen insan için orada da disiplin kurmak mümkün."

ben daha bilincimin üstünde disiplin kuramamışım saat beş. konuş adam anlat iyi oluyor.
en başarılı türk yazardır. cingöz recai'yi saymayın ama.
kitaplarını okumadım ama darüşşafaka mezunu olduğu için sempatim var.
insanın buhranlarını iyi anlatır. Severim. ilk okuduğum kitabı Bir tereddütün romanı idi. Çok beğenmiştim. Bir yazarın okuduğun ilk kitabı ikinciye şans verip vermemek anlamında çok önemli bence. Bir tereddütün romanında karakterlerin depresyonlarını okuduğumda anladığım şey, depresyon dediğimiz şeyin sadece bu çağın derdi olduğunu zannetmemin büyük bir yanılgı olduğuydu.
Romanlarındaki insan tahlillerini çok severim. Her romanını okurken daha ilk sayfa ile beni kendine bağlamayı başarır. En sevdiğim romanı Yalnızız’dır.
Roman ve hikaye yazarı. Ayrıca siyasetçi kimliği ile ön planda olmuştur. Siyaset üzerine yazıları mevcut.

Siyaset konusunda sabahattin ali ile münakaşalarda bulunmuştur. Hal böyle olunca davalık olup, mahkemelerde boy göstermişler. Tabi sabahattin ali bu konuda hukuki ceza almıştır ... (bkz: mahkemelerde) kitabında konuya ilişkin sabahattin ali'nin savunma metni orijinaliyle beraber tercümeli olarak yer almaktadır ...
Türk edebiyatının yitik delikanlısı. Ruhu şad olsun.
sol frame nin tepesinde yanında on sayısıyla görünce bir an heyecanladım. canım ciğerim her satırda romancılığının hakkını veren türk romanının en gerçek isimlerinden biridir.
keşke yaşasaydı da evlenseydik boşaması ne zevkli olurdu canım peyami.
"Yalnızız" en baş romanından.

"Bak, şu gül bile yalan söylüyor. Öyle taze bir duruşu var ki manası, ‘ben solmayacağım, ben ebedîyim’den başka bir şey değil.' Yarına kadar solacak halbuki. Yalan söylüyor.”
Lise yıllarımda tüm eserlerini okuduğum, hayranlıktan öte bir insan toplumun ve onun içinde yaşayan insancıkların psikolojik yapısını Nasıl bu kadar iyi çözümler düşüncesine kapıldığım yazar.
Saf dünyaların başka insanlar tarafından zehirlenmesi, yeterince güçlü olmayanların güçlü olanların estirdiği rüzgarla savrulup gitmeleri.. ancak sonunda yeniden saf ve temiz olan benliklerini bir şekilde buldukları hikayelerle bezeli -neredeyse- tüm kitapları.
pek yakında daha önce hiçbir yerde kitâp olarak basılmamış 'her türlü' öyküsünün derlenip yayınlanacağı yazar.
Sevmediğim romancı.
"Sabırlı insanlara dikkat edin. Onlar sabırları tükendiğinde gemileri değil, limanları yakarlar.."
görsel

Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatının temel taşlarından biridir. Türkçü bir yazar olduğu için ayrı severiz. Bu gün ölüm yıl dönümüdü. Tini kut bulsun.
türk klasik edebiyatının tartışmasız lideridir, zirvesidir.
Türk Romanı'na ruhsal çözümlemeleri sokan kişidir.
Bugün ölüm yıl dönümüymüş.
Allah rahmet eylesin.
türk edebiyatının altın ismi. psikolojik tahlil ustası. kurduğu her cümlenin arasında muazzam bir mantık örgüsü vardır. onun kitaplarını*** ana dilimizden okuyabildiğimiz için çok şanslıyız.