bugün

iyi bir müzik kulağı olmadan kesinlikle tam randıman alınamayacak olan gitar çeşidi.
hasan cihat örter'in de iyi çaldıgı gitar çeşiti.

(bkz: fretless guitar)
keman ud karışımı ses veren ama içinde tabiki de gitar ruhu barındıran, gitar çalan bünyelerde "ben de ben de" serzenişlerine yol açan müzik aleti.
"bu gitarda perde^sizsiniz" diye reklamları yoktur..
erkan oğurun ellerinde hayat bulan enstruman. *
erkan oğur'un icat ettiği, ondan daha iyi kimsenin çalamayacağı gitardır.
dinle: http://www.youtube.com/watch?v=C7ADK5femIA
Erkan Oğur' un icat etmediği alet. Fakat bu kadar duyulmasında çok büyük emeği vardır üstadın.
"... 1976'da perdesiz gitarı icat etti..."
http://tr.wikipedia.org/wiki/Erkan_O%C4%9Fur

"...Türk müziği seslerine olan ihtiyacımdan dolayı perdesiz gitarı yaptım ve iyi bir gitarist olmak için çalıştım. "
http://www.biyografi.info...ESSID=2142481894929b34ca3

ayrıca erkan oğur'un müzik aletlerinde insan sesine yaklaşma isteği, onu perdesiz gitarı icat etmesine yönlendirmiştir.
(bkz: gençkan) çalamayacağı gitar türü.
çalınması en zor enstrümandır.
(bkz: perdesiz klasik gitar)
(bkz: perdesiz elektro gitar)
her ne kadar erkan oğur bulmuştur dense de gitar tarihini araştırdığınızda perdesiz gitarların hep varolduğunu görürsünüz. tabiki bahsettiğim günümüzün klasik perdesiz gitarları değildir. ama gitar benzeri enstürmanların yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişi olduğunu düşünürsek bu süreç içinde perdesiz gitarlar da yapılmıştır. tabiki bunlar günümüzün 6 telli klasik perdesiz gitarları değildir. erkan oğur'un perdesiz gitarı icat etmesi söz konusu olamaz çünkü bu icat değildir. iyi bir gitarist gitarda perde olmadan gitardan nasıl sesler çıkacağını bilir. dolayısıyla erkan oğur istediği sesleri alabilmek için perdesiz gitar kullanmıştır ama bence bu bir buluş değildir. şöyle düşünün gitara 2 tel ekleyip ben sekiz telli elektro gitar buldum diyebilir misiniz?
erkan oğur üstadın türk sanat müziği parçalarını çalarken kanun ya da ney benzeri bir ses almasını sağlar(ney sesi için ayrı bir aparat da kulanıyor bu arada), üstad o kadar hakimdir ki perdesiz gitara, salya akıta akıta izlersiniz adeta. çok iyi bir kulağa* ve klavye elinizin* sıkı kas hafızasına sahip olmasını gerektirir bu aleti çalmak, çünkü perdeler olmadığı için ufak bi yanlışlıkta almak isteyeceğiniz sesten çok daha farklı, kelalaka sesler elde edebilir, şarkının da içine edebilirsiniz akabinde. güzel olduğu kadar tehlikelidir bu bağlamda, kadın gibidir, kızıl afetin tel takılmışı işte*. metal camiasında da bildiğim kadarıyla gates of eternity'nin bass gitaristi perdesiz bass kullanmakta, iyi de kotarıyor açıkçası.
perdesiz gitarın babası kuskusuz Erkan Ogur'dur ancak tahtı devrarlacak kişi için (bkz: cihan murtezaoğlu)
http://www.musikplatsen.se/demo/player.php?ti=1175
meyvesiz ağaca benzer. sadece gölge yapar.
bakış açısına göre sonsuz perdeli gitar şeklinde de algılanabilir.
büyüler, hele ki erkan oğur'dansa.
budur:

http://www.youtube.com/watch?v=PCK5-dfn8Rg

gitarımın perdelerini çıkarttırmayı düşündürtmüştür.
Klasik gitarda bulunan perdelerin kaldırılmasıyla Erkan Oğur tarafından 1976 yılında icad edilmiş bir çalgıdır. Bu haliyle gitarda koma seslerin, başka deyişle mikrotonların kullanılabilmesi mümkün olmuştur. Bu da gitarda, tempere sistemden farklı seslere sahip olan Türk müziğinin icra edilebilmesini sağlamıştır.

Erkan Oğur, perdesiz gitarın farklı türlerini de üretmiştir. Bunları, perdesiz elektrik gitar, sekiz telli (telli baba), çift saplı elektrik gitar, çift saplı klasik gitar v.b. gibi sayabiliriz. Ayrıca perdesiz elektrik gitarda kullandığı e-bow (electronic bowing device) ile farklı tonlamalar kullanarak, ney, klasik kemençe ve yaylı tambur benzeri sesler de üretmiştir.

Dünyada 1990'lı yıllardan sonra perdesiz gitara olan ilginin arttığı görülmektedir*. Ancak batılı müzisyenlerin perdesiz gitarı kullanımı daha çok belli efektleri (örn. slide/kaydırma efekti) sağlamaya yöneliktir. Bu bakımdan Türk müzisyenlerinin (özellikle Erkan Oğur'un) perdesiz gitar kullanımı, çok daha geniş bir ses skalasını, müzik kültürünü, makam, mod ve tonları içerir.

Enstrumanın yapısı açısından, perdesiz gitar farklı bir balkon sistemine sahip olmak zorundadır. Ayrıca tuşesi de, perdelerin sökülmesi ile değil, abanoz gibi sert ağaçlardan yapılan bir tuşenin yapıştırılmasıyla yapılmalıdır. Bas ve buğulu bir ses karakteri ve yüksek tannaniyet (tınlama/sustain) bu çalgıda aranan bir özelliktir. Her ne kadar gitar olarak anılsa da bu enstruman yeni bir tür olarak değerlendirilebilir.
erkan oğur' un icat ettiği söylenir. bu sorun değildir insanlar her şeyi söyler ama yanlış hatırlamyorsam bir röbortajda kendisine perdesi gitarı da siz icat ettinizle başlayan bir soru sorulmuş ve nedense o da bu soruyu düzeltme gereği duymamıştır. bakın bakalım erkan oğur' dan önce kullanan varmıymış. daha da öenmlisi icat diye bir şey yoktur ortada. bir müzisyen gitarda perdenin ne işe yaradığını bilir. telli çalgılarda perde kullanmama olayı ise çok çok eskilere dayanır zaten.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fretless_guitar
(bkz: #7449351) bu entry de olayı son derece net bir şekilde açıklayıp noktayı koymaktadır. perdesiz klasik gitarla müzik icra eden ilk sanatçıdır erkan oğur. lakin bu bir buluş değildir. erkan oğur' un virtüözlüğünün nedeni perdesiz gitarı bulması değildir, bundan çok daha mühim şeylerdir.
Yapımı tam bir ustalık isteyen gitar türü. Perdeli gitarı perdesize çevirmeye çabalamak zor iştir. Tutturamayabilirsiniz. Perdelerin yerleri belli olacak ve istenen ses kalitesini vermeyecektir. Piyasada hazırda perdesiz gitar bulmak pek zordur. Bu yüzden bir ustaya yaptırmak durumundasınızdır. Ustanın el becerisi önem kazanır. Sanıldığının aksine perdesiz bir gitarı imal etmek perdeliden daha meşekkatlidir.
Kendim yaptığım, çalmaktan aldığım hazzı henüz hiç bir gitarda alamadığım bir gitar türü. çaldıkça, müziğin sonsuzluğunu hissedebiliyorum. Makamlar arasında gezinirken, evrensellik, dinginlik kısaca her durum söz konusu oluveriyor.
Bana bu gitarı sevdiren erkan oğur, ve onun yaptığı müziklerdir.
(bkz: bir ömürlük misafir)
Satin alinabilir veya kisi kendisi de yapabilir. (cok zahmetlidir, dogru agac vs. )
Not: calabilen adamin muzik kulagi tavan yapmistir. Her yigit calamaz ozellikle gitari kiz bulabilmek adina çalanlar.