bugün

vincent van gogh'un kasvetli ve iç karartıcı dönemini simgeleyen tablolarındandır. 1885 tarihli resimde iç mekanda günlük yaşam konu edinilmiştir. işçiler kendi ektikleri patatesleri paylaşarak yerken gösterilmişlerdir. Tek ışık kaynağı yukarıdan sarkan bir lambadır. Lambanın ışığı patatesleri aydınlatır. Resmin genelinde aynı renk ve tonlar hakimdir. Yeşilin ve kahverenginin koyu tonları. van gogh, Patatesin tozlu rengini elde etmeye çalışıyordu. Bütün resme hakim olan renk yabani patates rengiydi. Resmin kasvetli ve karanlık görünümü ve insanların yüzleri, yoksulluğu melankolik bir atmosfer yaratıyordu. Bu tür insanları gözlemleyen Van Gogh da yoksulluğun ne demek olduğunu biliyordu. Bu dönemlerde kardeşine yazdığı bir mektupta " Böyle devam ederse hedefime varamayacağım. Bu kadar uzun zaman aç kalmasaydım bünyem daha kuvvetli olurdu. Fakat her seferinde daha az çalışmak ya da aç kalmak şıklarından birini seçmem gerektiğinde ben hep aç kalmayı tercih ettim. Bir insan buna nasıl dayanabilir? Açlığın etkisini resimlerimde öylesine görebiliyorum ki geleceğim için kaygılanıyorum". demiştir.

tablo, Vincent Van Gogh Museum, Amsterdam'da bulunmaktadır.

http://galeri.uludagsozlu...-yiyenler-tablosu-123302/
vincent van gogh un özellikle son dönemlerinde daha çok sarı renk ve tonlarını kullandığı göz önüne alınırsa,

daha çok karanlık renkler içeren bu tablonun daha erken dönemde yapıldığı tahmin edilebilir.

yamuluyor da olabilirim tabi.

ama bildiğim kadarıyla ilk zamanlarında karanlık renkler, son dönemde sarı ve tonlarını kullanmıştır kendisi.
görsel