bugün

oyunda bulunan tüm mekanları keşfetmektir. zevklidir.
oyunu oynamaya sebebiyet verendir. lwl ler arası hari değişikliği farklı bir sevinç yaratır.
asosyal olmayı gerektirir.
Zamanında GTA oynarken yapılandır.
Gizli mekanları bulmak için yapılır.
Vasat oyunlarda gozlemlenir. Kaliteli oyunlar zaten hic bitmez, her yeri mecburen dolasirsiniz.
o kadar kod yazmışlar, grafik kasmışlar diyerek yapılan olay. açılmayan kapıya denk gelince ehh sikerim diyerek göreve devam edilir.
world of warcraft oyununda tüm haritayı dolaşmak yani tüm haritaları açmak neticesinde elde edilen "the explorer" title'ı için çoğu insanın yaptığı eylem.

yada raid beklerken saçma sapan yerleri dolaşmak da denebilir.
oyun pes ise tum stadlarda mac etmek olur.
oyundaki tüm alanları keşfetmektir. half life oynarken zevkle yaptığımdır. sonra kendime saklanacak güzel bir yer bulup alıyorum oku elime, çat çat vuruyorum botları. ama koşarken vuramıyorum henüz. *
Saklambaç oyununda riskli eylem.
gta 5 de fazlasıyla yapılandır. şu amına kodumunun epsilon tarikatının binasında çatıları bile gezdim hala görevi yapamadım amk.
world of warcraft oynuyorsanız, başarım (bkz: achievement) ile ödüllendirileceğiniz durumdur.
Oyuna yeni baslanildiginda yapilandir. Rakibin zayif oldugu alanlar bulunur ve saldirilir.
Keyfine değilse insanı deli eder.

Koca çölde çatallı ağaç aradım atımla; "Nerede hani neredeeeeeğğğ???!"
çarşıda dışarda dolaşacağına kale, orman gezmek, dinozor kesmektir.
Counter strike, mount and blade, grand theft auto, need for speed, call of duty ve daha nice oyunda yapılandır.
Genelde rpg oyunlarında yapılır, bi kaç fps de de uygulanmaktadır, battlefield olur eyvallah ama tutup call of duty mapında her yeri gezemezsin zaten gezecek yer yoktur bi koridor var dümdüz gidersin adam çıkar vurursun mantığı kadar basit mapleri var.
hitman serisinde adam gibi bir dereceyle * oyunu bitirebilmek için farz olan eylem. zira adamı hangi şekilde fark edilmeden öldürebileceğinizi bulmak için her ayrıntıya hakim olmak gerekebiliyor.
gta vice city ile tanışılan yıllarda "n" noktasına gitmeye çalışmaktır.
salaktık o zamanlar "n" harfinin north olduğunu yani kuzey'i gösterdiğini bilmiyorduk.
oyunu bitirdikten sonra arkadasinizin gelip evet oglum oyle biyer vardi sen gormedin mi dememesi icin yapilmasi gerek eylemdir.
(bkz: open world oyunlar)
counter'da sıkça yaptığımdır.
Lolde gang almak için yapabileceğiniz eylemdir. Bir kill için laneden laneye koşup durursunuz.
oyunda çok fazla vakit geçirmekten kaynaklanır.