bugün

(bkz: islemcinin anasini aglatmak) islemciyi oldugundan daha hizli kullanmak icin yapilan islemin adi. modifiye gibi bisey. mesela amd 3200+ islemciyi amd 4000+ gibi kullanabilirsiniz. (bkz: kendimden biliyorum) *
işlemcinin ırzına geçme işlemi.ömrü yarı yarıya azaltır.tonla para verilen işlemci az biraz daha hızlanacak diye ömrünü yersiniz.gereksiz bir işlemdir.
en iyisi için,
(bkz: amd)
2 saniyede açılan windows...
http://shiftdelete.net/site/content/view/906/1/
Bilgisayardan daha iyi performans alınması için yapılan; iş topluluğudur.
(bkz: overlok)
(bkz: hız aşırtma)
bilgisayardaki bileşenleri üretildiklerinden daha hızlı çalıştırmak. diğer adıyla hız aşırtma. pc hakkında bilgisi olmayanların yapmaması tavsiye edilir. (bkz: anakart a 12 yerine 120 volt verdim yandı)
dilimize 'hız aşırtma' olarak geçen, bilgisayarın hardware denilen donanımlarını normal fabrika çıkışı performanslarından daha hızlı ayarlara getirme işlemidir. Bilgisayar dünyasında kendi sektörünü oluşturmuş bir uygulamadır.

Genellikle normal hız ile overclock ile ulaşılmış hız arasına '@' işareti koyularak gösterilir.
Örneğin bir p4 3.0@6.2Ghz şeklinde kullanan insanlar vardır. Şahsen p4 3.0@4.5 şeklinde kullanmaktayım.
hollanda da duzenlenen yarismada türkiye nin ikinci oldugu, bilgisayarin ayaklarini yerde kesme calismasi.
(bkz: doğan görünümlü şahin)
işlemci, grafik kartı, bellekler(ram) gibi donanım ürünlerinde yapılan hız aşırtma.bu hız aşırtma.
işlemcinin saniye başına yapabildiği düşen işlem sayısını arttırma işidir. işlemcinin aşırı ısınmasına ve ömrünün azalmasına sebep olur. özel fanlar kullanılmalıdır.
(bkz: zalman)
(bkz: underclock)
iyi bir soğutma sistemi olmadıktan sonra kasadan çıkacak olan yanık kokusunun önlenemeyeceği işlem.
arabaya uygulanan super charge uygulamasının bilgisayar işlemcisine uygulanan versiyonudur, her ikiside kullanım ömrünü azaltır, kullanırken alınan hazzı arttırır.
Daha iyi overclock değerleri yakalamak için sıvı nitrojen, azot, kuru buz, helyum soğutmaları yapılmaktadır. An itibariyle dünya rekoru amd bulldozer işlemciyle 8.429ghz hızında gerçekleşmiştir. Bağımlılık yaratır.
Bilgisayarın işlemci, ram, ekran kartı gibi (gibisi yok, hepsi bunlar) bileşenlerinin daha hızlı çalışmasını sağlama amaçlı çabaların tümü.

Bu konuda yardıma ihtiyacım var selocanlar. 'Ben bu işin kurduyum' diyen varsa bi el atsın.
son dönemlerde akıllı telefonlarada yansıyan hız aşırtma yöntemi.
Bağımlılık yapan uğraş. Zahmetsiz işlemci hızaşırtması için Black Edition(AMD) veya Extreme (Intel) modelleri önerilir. Bu işlemciler çekirdek çarpanı kırık olduğundan etliye sütlüye karışmadan overclock olurlar.

Her overclock denemesinden sonra overclock yaptığınız parçayı stres testine sokmak gerekir. Böylece hem stabilizasyon ayarlanır, hata varsa da düzeltilir.

Tavsiyem yeni başlayan arkadaşların voltaj işine girmeden overclock yapması.
okuduklarım kadarıyla işlemcinin saniye başı yaptığı işlemi arttırmak yani işlemcinin olağandan daha fazla ve daha hızlı çalışması.
bilgisayarın fantazi boyutudur. işlemciler üretim aşamasında belli bir hıza ayarlanırlar ancak bu ayarlandıkları hızdan daha fazla performansta çalışmaları mümkündür. overclock yaparak ilgili daha fazla performans gücüne kavuşulmaya çalışılır. ancak aynı şekilde üretilmiş iki işlemcinin maksimum hızları aynı olmayabilir, örnek olarak bir işlemci fabrika ayarından %25 fazla hızda çalışırken, bir diğeri %15 ile çalışmayabilir. bu sebeple kullanıcı kişisi haşırt diye yükseltmeye kalkarsa işlemciyi babalara getirebilir. bu sebeptendir ki, bilgi sahibi olunmadan yapılmaması gerekmektedir.
kokain ceken insanin performans gostermesi gibi birseydir. yaparsin ve performans alirsin ama omrunude kisaltirsin.
Overlok diye yalnızca ben mi okudum lan? Yalnız mıyım aminüm?
elimin altında bulunan bir adet hp pavilion laptop üzerinde uygulamak istediğim işlem, o da sırf meraktan yani. bir hp laptopun sınırlarını zorlamanın sonucu ne olabilir deneyi bir nevi. tabii kendisine overclock yapmak mümkün değil o ayrı bir konu, ancak eğer yapılsaydı herhalde son orgazmını yaşayarak ölen bir insan gibi hissederdi. güle güle hp...
Overclock islemini yapabilmeniz icin;

Overclock destekli islemci ve anakart gerekir.

Anakart dedigimden kasit anakartin bios udur.

Overclocktan sonra islemci normalin ustunde bir isi degerine cikacaktir. Bu durumda saglam bir sogutucu almaniz gerekebilir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar