bugün

çok sık duyduğumuz cümle. peki madem öyle niye her tarafta noel baba noel ağacı(çam) noel müzikleri var?
evet noel değil yılbaşı kutluyoruz . türkiye de 25 aralıkta yapılan herhangi bir kutlama gördün mü? ben görmedim 25 aralık ne ? noel. o zaman nedir? türkiye de noel kutlanmıyor. peki biz ne kutluyoruz ? ülkenin kullanmakta olduğu takvimin yılbaşını, sene başını, başa dönmesini, yıl başlangıcını kutlyoruz. peki bu bizim yılbaşımız mı ? evet bizim yılbaşımız. neden? asgari ücrete hicri takvim yılbaşında zam gelmiyor demi ? belirlenene vergi zamları ve ya bilmem ne düzenlemeleri ne zaman devreye giriyor ?haberlerde hep yılbaşından sonra şu kanun geçerli olacak lafını duyuyor musun ? evet duyuyorsun. o zaman nedir 31 aralık ta bir yılbaşı gecesi var demektir. yani 31 aralıkta kutlama yapan noeli değil yılbaşını kutlamış oluyor demi amına kodumun ileri zekalıları?.
şimdi çam ağacı noel baba kıyafeti konusu falan diyorsunuz. ben kendi adıma böyle şeyler kullanmıyorum yılbaşında ancak bu objeleri kullananlara kızmıyorum. neden ? yıllarca yabancı filmleri izledik. yılbaşı için ve ya yılbaşı konulu çekilmiş filmlerdeki o tahta döşemeli villa evde yaşayan sıcak aileye, şöminede ateş yanarken karın yağışına, oradaki süslü çam ağacına, sakin ve huzurlu geçen o günlere, o arada geçen komik olaylara hepimiz özenmişizdir. biz batıya kurban bayramını özendiremiyoruz mesela ya da ramazan bayramını bu da bizim ayıbımızdır o zaman.

milletin eğlenmesinden o kadar çok rahatsız oluyorsunuz ki yılbaşı geldiğinde kudurmuş köpeğe dönüyosunuz aq. nerenize batıyor ulan insanların eğlenmesi. o gece sikişen olur evet içen olur sızan olur uyuşturucu alan olur. ama tv karşısında güzel şeyler yiyerek eğlenen küçük aileler olur ve ya bi kaç akraba aile bir araya gelir güzelce eğlenir. orası da insanların normal yaşamlarındaki gibi tercihlerine bağlı bişey ona da karışmaya zerre hakkınız yoktur. ayrıca istersek noel kutlarız size ne aq. laik bir ülkede yaşıyorsak herkes haddini bilecek, bişeyleri topluma dayatmaya çalışmayacak. ayıqs.

taksimdeki fortçuların yılbaşı hakkındaki fikrini merak ediyorum. kesin onlarda o bizim boyramımız degildir. vollahi günahdır horamdır falan diyecekler.
ikinci entryi okuyunca helal olsun dediğim, makinalı tüfeğe şuku doldurup ateşlediğim başlıktır.