bugün

nev in adının uzunu
Kurtlar Vadisi'nde Polat Alemdar'ın yardımcısı.
(bkz: nevdi)**
(bkz: nevzat dogansoy)
yeni doğmuş çocuk anlamına gelen isim.
yeni doğan demektir. farsça dan dilimize geçmiştir. (ing. new born)
NEVZAT Türkiye'de en çok kullanılan 181. isim (... 179. hande, 180. semih, 181. nevzat, 182. ülkü, 183. tayfun, ...). Ülkemizde yaklaşık her 818 kişiden birinin adı NEVZAT ve ismin yaygınlık oranı binde 1.22.

NEVZAT adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:44 itibariyle yaklaşık 87,747 kişinin isminin NEVZAT olduğu ve NEVZAT isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1450 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

NEVZAT adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 2.85 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 872 NEVZAT yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada NEVZAT sayısı her yıl 7 kişi artıyor.

NEVZAT Türkiye'nin en yaygın 181. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 181. ad ise Marvin ismi. NEVZAT adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 179. Janet 180. Kathryn 181. Marvin 182. Mohammad 183. Robin isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.
-Nawzad-

afganistan'ın helmend eyaletinde yer alan bir şehir.
(bkz: ismi nevzat olanların devlette memur olması)
Nevzat, yaygın bir ad değil; bu adla pozitif ünü bulunan bir kimseyi de ben tanımıyorum.

Ahmet Ümit, 'komiser Nevzat'ı 'yaratınca' biraz umutlanmıştım ama; boşuna çıktı.

Ahmet, 'sürreel' bir yazar.

Polisi tanımadan POLiSiYE yazıyor.

Amerikan polisiyelerini izleyip, 'hadi bir de ben yazayım' diye masanın başına oturmuş gibi.

Tüm romanlarında aynı komedi: Gerçekten uzak bir 'yazar'.

Böyle olunca, 'komiser Nevzat'ın da nezdimde bir sempatisi olamadı.

Allahım, bu Cuma gününün yüzü suyu hürmetine, Nevzat adına 'pozitif değer' kazandıracak bir kulunun elinden tut! Amiiiin...
http://galeri.uludagsozluk.com/r/nevzat-334003/
allah kahretsin, bu ismi. bir insanın bu isime sahip olması için, doğuştan cenabet olması gerekir. yoksa bir baba neden oğluna nevzat ismi koysun ki. bir insanın dedesinin ismi nevzat ise, ilk doğan çocuğa nevzat ismi koyulur. ama yok abime değilde, ondan 2 yıl sonra doğan bana bu ismin koyulması. doğuştan cenabet oluş teorime gerçeklik kazandırıyor.

(bkz: başka isim mi kalmadı ulan)
45 yaş üstü erkeklere daha çok yakışan bir ad.
Ar. Nev yeni, zat kişi anlamına geldiğine göre yeni doğan kimse demektir.
bizim lisedeki bir müzik hocası. hala lisede öğretmendir herhalde.
gazeteci kılığında bir müptezeldir, her devrin adamıdır!
öz olmayan lakin özden de öte rahmetli rafet dedemin ağabeyinin adı. sabah 06:00 sularında babama bir mesaj gelmiş, "babamız nevzat artan'ı kaybettik...." diye başlayıp devam eden. rafet dedem 1936'lıydı, o yıllarda çocuklar arasında pek uzun yıllar olmadığı için, nevzat dede de olsun olsun 35-34'lüdür, yani 90'nına varmış bir insan idi.

çok küçük ve kırmızı bir arabası, miskin bir tıyneti vardı, çok kısık ve sakin konuşur, yavaş hareket ederdi, ben çocukken de o çok yaşlıydı. kendisiyle pek anım yok ama net hatırlarım. allah rahmet eylesin. babam cenaze namazına katılacak, herkese başsağlığı ve selam ısmarladım.

nevzat, "yenidoğan erkek çocuk" demek.