bugün

devletimize çağ atlatacak soru cümlesi. basalım ödeyelim, değil mi ama?
para basarak dış borcu ödeme planıdır.

ne sen sor ne biz anlatalım durumudur.

adam resmen yıllardır anlatılan makro-mikro iktisat'ın, para politikaların ağzına tükürmüş.

valla haklısın müdür.
niye yapmıyonuz olm bunu?
hitler de yaptiydi zamaninda.
neden ferrariye tüp taktırınca devlet arabaya el koyuyor? sorusu kadar saçma sorudur.
amerika da yaşasan doğru ama türkiye de zor adama ne yaparlar bilinmez.
kimsenin aklına gelmemiş söylem. ne yetenekler varmış ülkemde.
(bkz: neden birkaç gün tatil yapmıyorsun jonathan)
Zekeriya beyaz mantığı.
Sorun bitirmektir. Siyasi vaat sıkıntısı çekilmesi olağandır. Politikacı için pkk biticek vaadi ile dış borç vazgeçilmez oy tuzağıdır o yüzden imkansızdır.
sürekli para basarak piyasaya tl sürmek, tl nin diğer paralar karşısında değerini düşürür, enflasyon çıldırır.
para basılması için karşılığında altın göstermeniz gerekiyor. ve herhalde çeşitli anlaşmalarla koruma altına alınmıştır mutlaka.
emisyon yani piyasaya para arzi ,yada sizin deyiminizle para basmak cok basit bir aciklama ile , enflasyona neden olur efenim .ve para basmak haydi basalim deyince yapilabilen birsey degildir.pek cok sartin olusmasi gerekir (bkz: anlatilmaz yasanir) .ama istersen sen evde bas ,gotur elden ver obamaya ,silsin borclari .kahveye cay borcu mu bu ?
para basmanın gerekli koşulları bilinmediğinden oluşan soru. o parayı basmak için hazinende basacağın miktar kadar altın, petrol vs. kaynakları bulunmalıdır. aksi takdirde enflasyon yükselir. o zaman da ebenizinkini görürsünüz. ortada dolaşan değersiz kağıt parçalarından başka bir şey ifade etmez.
yeterli altınımız olmadığından dolayıdır.
çok saçma ve gülünç görünmekle birlikte aslında mantıklı bir yaklaşımdır. ancak tek yapılması gereken dünya ülkelerini tl ile borçlanmaya ikna edebilmektir. eğer dış borçlanmayı, dış ticareti,bilimum bütün dış ekonomiyi dolarla yapıp tl ile karşılığında para basarsan, o parayı piyasaya sürdüğünde tl değeri dolar karşısında erir ve sonunda maliyetinden daha aşağılara para basmak zorunda kalırsın. sonuçta bastığın para sana enflasyon olarak geri dönmüş olur. kısaca tl ile dış ticaret yapman gerek. bunu da başarmak için öncelikle emperyalist olmak gerekiyor ki herkes senin paranı bilsin, senin kültürüne aşina olsun falan filan. mesele derinlerde ama imkansız değil.
hepsi birden ödenirse cebe atacak para kalmaz da ondan.
kemal derviş'in otopark fikrinden bile yaratıcı olmayan saçma tespit.
Ulan kaç yaşına gelmişsin hala bunun neden yapamadığımızı öğrenemedin mi?
Ben bunu ilkokul 3de hocama sormuştum.
Enflasyon var paranın değeri düşer herşeyi biz mi söyleyelim.
dolar basılsın bi bok olmaz ya da euro... dış borcu kapatırız miss gibi. dövizin uluslararası illegal dolaşımı kim nasıl kontrol edecek a.q. uyuşturucu parasını kontrol edemiyorlar daha.
Ayıptır söylemesi bu konu hakkında benim de net bir bilgim yoktur ama mantık yürüterek bu para basma olayının ülkedeki madenlerle (altın , gümüş vs.) paralel gitmesi gerektiğini tahmin ediyorum. Ama neden paralel gidiyormuş derseniz bilmiyorum. Bilenlerden pm rica olunur bu anlattığım hakkında.
http://galeri.uludagsozlu...dış-borcumuzu-ödemiyoruz/
para ile kasıt tl ise mantıksız, dolar ise mantıklı soru.
e iyi amk herkes para bassın birbirinin borcunu ödesin.
Benim bildigim ne kadar cok para basarsan paranin degeri yavas yavas dusuyor. Ama para basip borcumuzu odeyebiliyorsak para basmaliyiz. Varsin para dussun. Sanki paramizin degeri cok yuksek.
yıllardır yapılmasını dört gözle beklediğim, neden yapılmadığını hâlâ anlayamadığım icraat. he amk basın parayı sonra aklayıp öğrenciye fakire verin kimin haberi olacak?
güncel Önemli Başlıklar