bugün

artık ölmesini ve çektiği acıların son bulmasını istediğim büyük sanatçıdır.
aile babası rolüne en çok yakışandır.
gerçekte nasıldır bilinmez ama bu adamın gözlerinden onur, şeref, hüzün akıyor sanki.

bazen babam gibi bakıyor, bazen sokakta gördüğüm dilenci, bazen de küçük kardeşim gibi...
babam gibi sevdiğim kişi. neredeyse her filminde sessizce iki damla gözümden süzülür ama suratımda da bir gülümseme olur sorma gitsin.
filmleriyle büyüdüğümüz büyük yaşar ustamız.
yavsak turk medyası kendisinin vefatını dört gözle beklemektedir. eminim ellerinde çok onceden hazırlanmış görüntüler, turk filmlerinden aparilmis kolajlar, hababam sınıfı müziği eşliğinde oluşturulmuş klipler, "elveda mahmut hoca" yazıları falan mevcuttur. aksam haberlerinde ali kirca'nin puslu sesinden bir siir ve uğur dündar'ın yapmacik uyduruk hüzünlü bakışları ardına tikistirilmis bir veda mektubu da gözümüze sokulur eminim.
ama büyük usta direniyor! boyalı basının yavsak bezirganları ne kadar iple cekse de ölümünü, o hayata sımsıkı sarılıyor!
nice yıllara kavuklu ustad...
86. yaşına girmiş olduğu bugünde kendisine sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

ellerinden öperim ustamIZ, hocaMIZ, babaMIZ...
hep yaşlılığından, hastalığından dem vurup hakkında çok entry girilince "acaba bir şey mi oldu" diye telaşlanıyorduk. evet, bugün bir şey oldu...

doğumgünü kutlu olsun...

"15.08.1925"
her zaman içinde koca bir acıyı taşıdığını düşündüğüm insan. bize kattıkları için ona teşekkür ederiz, kutlu olsun doğum günün üstâd.
birçok arkadaşın dile getirdiği gibi başlığa korkular girilmiş ve ne mutlu denilmiştir.

yeni yaşın kutlu olsun usta.
büyük üstattır. doğum günü kutlu olsun.
bazen geldi adile naşit ile evli oldu bazen hababam sınıfın korkulu rüyası bazen turşucu oldu ama beni kalbimden fetheden yaşar usta rolünde ki kelimeleriydi.

"bak beyim, sana bir çift lafım var. koskoca adamsın. paran var, pulun var, herşeyin var. binlerce kişi çalışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı? bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak. ama nasıl yakışmaz. sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören. anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. hah. sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi saim bey. sen mi büyüksün? hayır ben büyüğüm, ben, yaşar usta. sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. gözümde pul kadar bile değerin yok. ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiç birşey yapamayacaksın. yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? dokunma artık aileme. dokunma çocuklarıma. dokunma oğluma. dokunma gelinime. eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni. anlıyor musun? vururum ve dönüp arkama bile bakmam."

doğum günün kutlu olsun baba doğum günün kutlu olsun... saygıyla anıyoruz..
hayat sevince güzel, sevince tatlı güzel, bir kuşu kelebeği bir de seni sevince yeter dediğim güzide insan. sen bizim en sevgi dolu payemizsin, sen koskoca bir çınarın ulu ağacısın, sen röpteşembırları kasketinle alt eden büyük üstadsın. senin içindeki esenliği, mümtazlığı hep bilecek bu insanlar.
bizim aile filminde patrona yaptığı harika konuşmayla aklıma kazınmış gerçek bir usta..
öldüğü hakkında bir tweet aldığım şahane yeşilçam emektarı...
karşıdan karşıya giderken araba çarpması sonucu ölmüştür.
öldüğü söylentileri eğer doğruysa baba acısı gibi koymuştur.
vefat haberinin yalan olmasını dilediğim güzel insan, yaşar usta.
ölüm haberi yalandır. ekşi sözlük'te şerefsizin biri tarafından uydurulan bir haber olduğu anlaşıldı.
http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=25135283 de görülen entrisini silmiş onun bunun evladı.
hakkında üç haftada bir öldüğü konusunda haber çıkan adam.

neden böyle anlamadım. adam da inadına ölmüyor. ölse de "sen ölmedin" diyeceksiniz ulan götveren medya! ağzınıza sıçiim uydurma haber yapmayın.
geleneksel tiyatronun son temsilcilerinden ismail dümbüllü'nün çıraklarından biri, yaşayan üstat.
hababam sınıfı sınıfta kaldı şimdi.

edit: yalan habermiş. bu haberleri yayanın insanlığından şüphe ediyorum.
önünde saygıyla eğilinmesi gereken büyük üstad. mekanı cennet olsun.
(bkz: asırlık çınar)
türk tiyatrosunun duayenlerinden münir özkul, esrardan eroine tüm uyuşturucuları denedi. özkul “kendimi arıyordum galiba. meğer ben buradaymışım” diyordu o günleri anlatırken.
http://www.youtube.com/watch?v=3r_CdwYqOgY