bugün

Bi boka yaradığını üniye geçene denk bilmedigim abartilan brans.
bilmese de bilmediğini çaktırmaması gerektiğini daha mesleğin ilk günlerinde öğrenendir.
Turkiyedekiler bunu bile yapamazlar

görsel
Makine okuyacaklara tavsiyem gidip bir çalışma ortamıni görsün.
mühendis kafasıyla düşünen insanlar topluluğu.
eskiden pek havalı olan meslek günümüzde bu önemini yitirmiştir.
Halk arasında;

Gıda mühendisi isen yemek yaparsın,
Elektrik mühendisi isen patlak ampul değiştirirsin,
Makine mühendisi isen araba vurdurursun,
Bilgisayar mühendisi isen format atarsın.

Bakış açısı böyleyken başlarım mühendisliğine..
herhangi bir konuya çözüm getirmeye çalışan kişidir.
olmak isteyenlere ;
eğer öyle '' hekır olcam , robot yapacam , tony stark gibi olacam , dünyanın amına koycam , microsoftta çalışcam ''
gibi hayalleriniz varsa '' yarak yaparsınız '' diyorum susuyorum.

burası türkiye dostum , burada değil robot yapmak hayatın boyunca kod bile yazmıcaksın belki ,
satış departmanında danışman müdür yaparlar o mühendisi gıkı çıkamaz.
okurken=mühendislik pişmanlıktır...
mezun olunca=mühendislik ayrıcalıktır...
hayallerinizi kırmak, başarınızı ve hevesinizi törpülemek isteyenlere kulak asmayın, türkiye'de mühendislik yapılmaz diyenlere inanmayın, gönlünüzdeki meslek bu ise bölümünüzde ter dökün ve hayallerinizi gerçekleştirin, yeteneğinizi yok etmeyin. eğer gerçekten kendinize inanıyorsanız ve mesleğinizi şevkle yapacaksanız microsoftta da bulabilirsiniz kendinizi 'oralarda çalışcan sanki' denen yerlerde de.
unutmayın ki önünüzdeki tek büyük engel 'yapamazsın' diyenlerdir, bunu aşarsanız herşeyi başarırsınız, koçlarım benim hadi bakim görim sizi.
okumuş amele. üniversiteyi yata yata bitirip bin beş yüz lira maaşı beğenmez. üniversite hayatı boyunca iibf den çıkmaz. hanımlara çay ısmarlar. ondan sonra efendim bir mühendis kolay yetişmiyor edebiyatına başlar.
hesap yapan insandır ama hesap yapmayı bilen artık kalmamıştır. zira matematik bilen "mühendis" sayısı çok azdır.
(bkz: su ürünleri mühendisi) gibi dehaları içinde barındıran ünvan.
(bkz: muendiz beg)
Işletme dışında diğer mühendisliklerde yıllarca okuyup ticarete atılmak bilim için büyük kayıp. eczacıların durumuna düşüyor bir bakıma.
ülkemizde her zaman yerden yere vurulan bir meslek dalı.

hak vermiyor değilim. kendi meslektaşlarımı görünce arkadaşlarımı görünce katılıyorum insanlarımıza.

aldığı para yetmezmiş gibi aynı anda diplomasını kiralıyorlar. ve iş bulamadığı zaman ağlıyor o kadar yıl okuduk iş yok diye.

şu an için bulunduğum sektörde iş sıkıntısı pek yok ama artan sayı ve vasıfsız bireylerin doluşması ile maaşlar git gide düşüyor.

peki maaş mı tüm sıkıntı. zaten çok alıyorsunuz diyenler olacaktır belki.

şu an için bir yerde proje mühendisi veya şantiye şefi olan mühendislerin sorumluluklarını bir inceleyelim.

ilk öncelik iş güvenliğinden başlayalım.

- sahada cahil gerçekten cahil adamlar ile her gün baretini tak, yüksekte çalışıyorsun emniyet kemerini tak diye kavga edersin. sana devlet der ki 3 defa uyar olmadı ise işten çıkar. tamam yaptık bunları yeni gelenler ?

adam diyor ki çıkarırsan çıkar başka şantiyeye giderim. orada bulunan şantiye şefi nasıl olsa bu tarz isteklerde bulunmuyor. tak ilk meslektaş kazığımızı böyle yedik.

he bu arada şantiyede allah göstermesin arkadaşa bir sorun olsa kaza ile ölse 2 yıldan 5 yıla kadar taksirli adam öldürme suçundan yargılanıyorum.

geçenlerde şantiyemizde biri düştü ki sırf kendi hatası adam düzelene kadar uyuyamadım günlerce allah'a şükürler olsun abimiz sıkıntısız bir şekilde hastaneden taburcu oldu. hadi diyelim bize bir suç bulmadılar bu konuda peki ya vicdan ? kendi emrin altına çalışan bir birey ne kadar cahil olsa da senin söylediklerini yapmasa da kaza geçiriyor. vicdanı olan herkes rahatsız olur bu durumdan.

- diğer bir konu. binanın emniyeti statiği. en önemli konularımızdan biri budur. kendi kafasına göre çıkarımlar yapan ustalara dert anlat. sırf 1 lira daha fazla kazanmak için daha az demir kullandıran müteahite izin verme. işlerin düzgün olmasını sağla. 30 katlı bir bina da 1 santim oynama olmaması için her gün saatlerce kontrol yap. sırf 20 yıldır sadece kalıp çaktığı için kendini mühendis zanneden adamlar ile uğraş. 2 3 demir mi kurtaracak binayı diyen demirciye dert anlat. bunlar da saha çalışanları ile ilgili sıkıntılar.

- peşinden her gün tek tek demirinden sahadaki toz zerresine kadar minimum değerdeki metrajları çıkar. patrona bilgi vereceksin sonuçta. sana 1 liranın hesabını soracak. sana 3000 lira 4000 lira maaş verecek ya sen onun parasını deli gibi koruyacaksın.

- sonra patron dediğin para babası gelsin neden bu böyle oldu desin. sadece paran var ulan. anlamazsın işten. neyin nasıl olduğunu bilmezsin neyin artistliği.

- hadi bu sadece şantiye kısmı. proje kısmına gelelim. belediyeden iğrenç bir şekilde proje geçirmeye çalışanlar. ya orayı öyle yapmasak. şuraya kolon atmasak şuradaki kirişi kaldırsak. kaldıralım abi eyvallah ta buna bir çözüm bulup başka şeyleri değiştirmeye çalıştığında diğerleri ile oynama demeler.

daha yazacak o kadar şey var ki.

bizim bir odamız var. geçen mühendis maaşı ile ilgili minimum açıklama yapmış. lan 1500 liraya çalışan arkadaşım var benim amın evlatları. siyaset ile uğraşacağınıza azıcık bünyenizde size her ay aidat ödeyen adamların çalışma şartlarını azıcık düzenlemeye çalışını.

yok ama siyaset daha önemli boş boş işler ile uğraşın anca. aidat vermeyenlere belge vermeyin.

yani sayın arkadaşlar öyle uzaktan gözüktüğü kadar kolay değil mühendislik. 2 haftada 1 pazar izin alıyor. maaşımız belki sizinle aynı.

sabah 4'e kadar beton döktüm. haftada en az 2 gece saat 10'da eve gidiyorum. bir kere bile mesai alamadım.

sonra mühendisler kötü. atış serbest amk. daha moment nedir hadi geçtim 4 işlem yapamayan adamlar mühendislere sallar olmuş.

evet vasıfsızlar var ama burada patronun oğlu her gün gelip poz atar iken ben bu vakitten arta kalan zamanlarda iş güvenliği kursuna gidiyorum. proje çizimleri için program öğrenmeye çalışıyorum. akşamları eve gidince araştırma yapıyorum.

yani ben mühendislik görevlerimi yerine getiriyorum. ama sistem buna izin vermiyor.

neyse seks önemli sonuçta sevişin.
Doğada var olan bilgiyi matematik kullanarak insanların hayatını kolaylaştırmak için çalışan meslek grubu.
inşaat mühendisi ve bayansanız hayat gerçekten çok zor.
Nöbetçiliğini yaptığım meslektir.
üniversitedeki tüm mühendislik bölümündeki arkadaşlarımda zamanında denedim ve onayladım.

biz fen edebiyattan alışkındık 80 lere 90 lara. 3-4 yıl önce arkadaş benim bilgisayardan obs'ye girdi 02-07-arada bi 33 vardı ba mı neydi. höh dedik ne oluyoruz ulan sınav kağıtlarına adını mı yanlış, yazıyorsun lan zındık kakiri kukuri derken, final ortalamasını bi açtı çocuk.
14 sınavın notlarının tamamını toplasan 100 etmiyor.
en iyi ortalaması en yüksek olan dersin ortalaması 23,

anlayacağınız 4 yıllık yazdığına kanmayın 6 yıllık bir bölüm mühendislikte tıp gibi.
Kim demiş lan 4 yıllık diye. 6 yılın geçer okulda. Hele birde akademisyen olacaksan ben gibi sçtn. Tıp gibi kafa sken bir bölümdür.
ya ulan amına kodumun yerinde kız yok arkadaşlar iki de bir yengenin arkadaşlarını ayarla bana diyor. bıktım ulan.
Matematik, mühendisi teknisyenden ayıran düşünsel alet çantasıdır. (James L. Adams)
Saygıdeğerlerdir.