bugün

Evin en sevmediğim bölümü. Yetmiyor. Yaptıralım diyoruz ama kayınvalide bir gün bizi evden kovabilir.

(bkz: swh)
kadinin ait oldugu yer.
Bu kelimeyi duyduğunuz zaman aklınıza o krom rengi ve fayans kelimeleri geliyorsa siz bitmişsinizdir arkadaşlar.

Tanım: yemek yapılan temel lokasyon.
görsel

Herşeyin başı hijyen diyerek dip bucak temizliyoruz efendim.
Saat kac olursa olsun calismanin mutlu ettigi yer.
Evin en sıkıcı bölgesi.
Uzun süredir yayınlanan bir dizide, en önemli kararların alındığı, psikolojik, travmatik, narkotik ve cinayet masası olarak kullanılan asayiş ofisi.
(bkz: çocuklar duymasın)
düzeni konusunda yardıma ihtiyacım olan oda. bu işlerden kim anlar nasıl yapılır, mobilyacı mı yoksa dekorasyon işi yapanlar mı bir türlü bilemedim ama fırını mutfağa koyamıyorum mutfak büyük olduğu halde. inanılmaz bir durumdayım. yardımcı olabilecek suserler olsa çok güzel olurdu.
yeme içme yeridir. yemek derken sadece peynir ekmekten bahsetmiyorum, şöyleleri de yenilebiliyor bu mekanda;

görsel *
Temizliyorsun, mis gibi yapıp topluyorsun, bi damla yada ortaya koyduğun herhangi bi şey o kadar işi sana tekrar yapmana sebep oluyor.

Yok yok, ömür törpüsü bu.
(bkz: matbah)
kadınlardan çok erkeklerin yakıştığı yerdir. yemek yapmayı bilen ve seven erkek avantajlıdır. *
kadının kendini kaybedip manyağa bağladığı, tüm sinir - sevinç- öfke vs gibi duygularını gıdalardan çıkardığı, kimi zaman gizlice ağladığı kimi zaman da bulunmaktan nefret ettiği ama asla vazgeçemediği yegane kalesi.. ha bir de "tercih edilen kadın olmak" la, içinde ne kadar uzun zaman geçirildiği arasında doğru orantı olan mekan..
Evlerin mutluluk kaynağı.
Şaka değil,gerçektir.
Bir evin mutfağından her daim ev kurabiyesi kokusu gelyorsa,her akşam için özenle ve telaşla yemek telaşı yaşanıyorsa o evde sevgi vardır.
Kadınların devleştiği ve evin tüm yöneitmini ele aldığı yerdir de ayrıca.
Geniş ve ferah olanı makbuldür.
aynı zamanda bir yemek kültürü ve disiplinlerini tanımlamak için kullanılır. dünyada bilinen mutfaklar ;
fransız, türk ve çin mutfaklarıdır. daha sonra iki yemeği olan bazı mutfaklar türediyse de işin ehli tarafından kabul görmezler. çünkü bir yemek kültürünün mutfak sayılmasının sebebi saray adabı gerektirmesidir. bu yüzden mesala bir italyan mutfağı diye bir şey pek kabul görmez. makarna ve pizza-salata bu işe yetmez.

mutfaklar o ülkenin saraylarında gelişir. saraylarda her türlü yemeği bilen aristokratlara zevkin doruğunu yaşatabilmek için aşçılar tüm yaratıcılıklarını kullanırlardı. bazı kabul gören, beğenilen yemekler o mutfağa girerdi. fransız mutfağı ve türk mutfağı 16-17 ve 18 inci yy larda gelişmiştir. çin mutfağı ise biraz daha eskidir.
görsel
bir evi en mühim yeridir..
yok efendim feng şui yapmam yogaya para vereni onaylamam..
ama öyledir..
bi mutfak düşünün ki şöyle gözüküyor : http://www.michaelseidl.c...gallerie/k%c3%bcche05.jpg

en hırt , en "elimi sürmem hacı" diyen adam bile bu mutfakta oturur , yemek yapmya kasar..kasmasa bile , karısı ya da sevgilisi yemek yaparken alır gazetesini göz ucuyla onu izler , diğer göz ucuyla gazeteye bakar..

e diyeceksiniz yemek yapıldı yendi bitti bu mudur olay ? budur tabii..sabah iş stresiyle evden 10 dakikada çıkmak için , saat 07.30da hazır olması gereken kişi , saat 7.00da kalkar afyon patlamamış , karıyı öper öpmez..öpse de hom hom homurdanır..basar gider..

oyda böyle mutfağa sahip bi kadın , gayri ihtiyarı o mutfakta olabildiğince vakit geçirmek isteyeceği için , evde öt büyüten ve ev işiyle zerre kadar alakası olmayan dedikoducu bi hatun olsa bile , saat 06.30da kalkar..manzaraya bi bakar , mutfağın o huzur veren kahvrengi dolabını açar , pastırmaları teflona koyar yumyumları kırar bi de çay demler kocayı çağırır kahvaltıya..

adam güe iyi başladı zaten karısı sağolsun..yumuşadı adam bi kere..bi aşk adamı oldu karındaki bi gram pastırmanın hatrı bi ömür süreceği için , öğle vakti karısını aradı.."canım benim nasılsın " diye açtı telefonu..kadın o esnada yatakta hom hom vaziyette yatıyor..çoluk çocuk da gitmiş okula..akşama napsam diye düşünüyor..ama o kocası aradı ya onu , hani yıllardır aramayan kocası , karısı aradğında "of leyla işim var patron gelecek akşama hadi" diyen kocası..kadın dedi "ah ya ik tanıştığımız zaman bu adam nasılda hoştu , neler neler demişti bana neler hayal etmiştik" eskiyi hatırlamaın verdiği gazla , girdimutfağa..içi açılıyor her seferinde hatunun tabii..açtı gene bozdolabını , alet edavat tam , mp3 çalan buzdolabı sayesinde müzik de güzel , bi de güzel limonata koymuş kendine , hem çocuklar gelince içerler diye..başlıyor hatun kişi yemek yapmaya..gelsin imam bayıldılar , gitsin tereyağı mis gibi pilavlar..bi de çocuklar için minik muffinler..

akşam olunca çocuklar da odalara çekilince , kadın masayı toplarken , sabahtan gazı almış olan adam geliyor hatun kişiye arkadan sımsıkı sarılarak kokusunu içine çekerek "yemek çok güzeldi diyor" sonrası malum..olan var olmaya var anlatmıyorum..

bakınız bu anlattığım hayat , mükemmele yakın bir hayattır..gençliğin hafiften yel olup estiği , hayatın zorlayıcı yanının sinsi sinsi "nası da siktim ebenizi" diye güldüğü yıllarda olabilecek en güzel hayattır..bu hayatta , yatak odası çok mühimmiş gibi gözükse de , yatak odası yataktan ibarettir..he yere bi pufidik su yatağı koymuşun ha en büyük battal boy yatapı koymuşun..ikisi de bir..mühim olan o yatağa nasıl girildiği..adam götünü dönüp yatmaya niyetli girerse , hatun kişi de "bıktım senden napsam yemiyosun , ıspanak yapıyom onu sevmez ,illa pilav yicen götün oldu uzun yol tırı kadar" diye söylerenek yatağa girer..e ben ne anlaadım o yataktan o odadan?!

mutfak işte o yüzden en mühim odadır bi evde..en çok paranın gitmesi gereken odadır..

bu yazdığım mini hikayeyi/fantaziyi bi de şu mutfakla canlandıralım bakalım oluyor mu?

http://www.nablusi.com/re...edia/647/mutfak_dolap.jpg
arapça matbah (yemek pişirilen yer) kelimesinden dönüşmüş kelime.
çocuklar duymasın dizisinde, anne ve babanın tartışmak için kullandığı yer.
içinde yemek yapılan ve yenilen mekân.
eskiden tanınmayan güzel bir kafeyken şimdi çok güzel hareketler bunlar ın duyulmasıyla aniden sihiri kaybolmuş kafe, kantin vs tarzı bir yer.
bazen insanın gözüne çok hoş gelebiliyor.

http://vidomido.superonli...ideo/2008/06/20/5582.html
bazen sığınma odası olarak gördüğüm yerdir. ayrıca ruhunuzu özgür bırakırsanız oldukça yaratıcı olduğunuzu hissedebileceğiniz moral verici bir odadır.
birol güven'in çağdaş türkiyesinde, hanelerde kavga için ayrılmış özel mekan,oda.
eski güzel günler.