bugün

ilginc yazilarin, süper tasvirlerin sahibi, gerçek hayat dergisi yazarlarindan..
dublörün dilemması'nın yazarı, dünyayı ele geçirebilecek zekaya sahip gerçek hayat editörü, dünyanın en zarif insanlarından biri.
(bkz: kuzgunun gölgesi)
(bkz: kaosa mütevazı bir katkı)
(bkz: aynalı barikatlar)
(bkz: dublörün dilemması)

ve bir rivayetten yola çıkarak:
(bkz: garanti karantina)
(#801684)
(bkz: şiddete meyyalim vallahi dertten)
maalesef gerçek hayatın son sayısıyla birlikte oradaki görevini bırakmış olan şahıs. ne kadar dublörün dilemması tadını vermese de röpartajları ve film, kitap yorumları atlanılamayan cinstendi. veda niteliğindeki yazdığı yazıda bahsettiği, yapmayı düşündüğü yeni projeleri merakla bekliyoruz.
nokta dergisine geçmiştir.
nokta'da sine i millet'le sinemayı tasvir, tasnif, tasfiye, tavsiye eden iftihar medarı.
şu an üzerinde çalıştığı yeni romanıyla yeniden gönülleri fethetmeye hazırlanan yazar.
yeni romanı için:
(bkz: korkma ben varım)
bir gün bir film cekecek ve bütün türkiye'nin gözleri yuvalarindan firlayacak..
yaziyorum buraya..
"acaba yeni bir kitap yazacak mı?" diye merak ederek söylendiğim yazar.
turkceyi mukemmel derecede iyi kullanan genc yazar. dublorun dilemmasi adli kitabiyla kendine baglamistir kitleleri. yazdigi diger kitaplarda superdir, tavsiye edilir.
kaosa mütevazi bir katkı'da ayar üstüne ayar veren, kelimelerin altından girip üstünden çıkarak bambaşka ve vurucu cümleler kuran yazardır. dublörün dilemması ise kapağıyla, konusuyla, nuhuyla, tufanıyla başlıbaşına bir fenomendir. korkma ben varım'ı merakla beklemekteyiz.
(bkz: sigara icenlere ates etmeyin)
gerçek hayat haftalık dergisinde bir zamanlar yöneticilik yapan şair.
dublörün dilemması'ndan yola çıkıp bir şeyler söylemem gereken yazar kişi. evet bu kadar sığ adamım diğer kitpalarını görmezden gelip dublörün dilemması'nı görüyorum. neyse konu ben değilim zaten murat menteş/dublörün dilemması.

kitabı çıkmadan önce takibe almıştık zira hakkındaki efsaneler ve murat menteş'in önceki kitapları şevki iştiyakımızı artırıyor idi. roman çıktı ve hemen edindik. bir çırpıda okuyup kitaplığımıza kaldırdık.

murat menteş'in bu romanında kurduğu algoritma kesinlikle kusursuz. türkiye'de bu türde yazılmış eser sıkıntısı da kitabı biraz daha öteye taşıdı/tabi murat menteş'i de. ben menteş'in yazarlığını muhammed ali'nin boks yapmasına/stiline benzetiyorum. (hayır kelebek gibi uçarım/arı gibi sokarım değil.) üstadın(muhammed ali) rakibinde zayıf bir yer bulduğunda aynı noktaya mütemadiyen çalışması gibi murat menteş'de türdeki zaafiyeti iyi değerlendirip aynı noktaya üst üste yumruklarını sallamıştır. bu darbeler öyle çok gelmiştir ki bilincimizi nakavta sürüklemiştir.

zaten murat menteş'in yaptığını türkiye'de yapabilecek çok fazla kişi de yok. nihat genç'in dediği gibi kelimeleri kırbaçlayıp hizaya getiriyor. kelimeleri böylesine hırpalayan birini görmedim. öyle cümleler kuruyor ki çarpılmamak/etkilenmemek iş değil. tüm bunları yapan bir adamın haddızatında kötü bir roman yazmasını beklemek müşkülpesentliktir. (eminim onur ünlü ile el ele verip bu kitabı(dublörün dilemması) filme alacaklardır.)

son tahlilde okuyunuz/okutturunuz yazarıdır kendisi. dublörün dilemması türkiye'de türe yapılmış muhteşem bir katkıdır.
Yeralti edebiyatindaki kalem oyunlarini cok iyi bilen, kullanan; bilgi sahibi olduktan sonra fikir oluşturan ve cok leziz bir dille zikir eden, felsefe ve edebiyatın harmanlanabileciğini gösteren guzide yazarimiz. Dublorun Dilemmasi(roman) - Kaosa Mutevazi Bir Katki(medyanin uzerine mikroskop koyulmustur) - Aynali Barikatlar(teror uzerine siki bir deneme-felsefi soylemler). Takip edilesi, ettirilesi.
Son kitabı için sabırsızlanmaktayız.
fena halde başdöndürücü kitapların sahibidir kendisi. dublorün dilemması ile geniş kitlelerce tanınsada bilenler bilir murat menteş gerçek hayat'ta tadından yenmeyen sinema yazıları yazmıştır zamanında. gerçek hayat'tan ayrılışı(aslında müthiş bir ironi olabilir bu cümle) ve nokta dergisine geçişi birçoğumuz için sürpriz olmuştu. şu an son kitabı ile uğraşan yazarı hepimiz heyecan içinde bekliyoruz.

gereksiz bir bilgi vereyim kendisi ekşi sözlük'te baretta nickinin sahibidir.
yazmak için cümle biriktirdiğini düşündürüyor. hikaye değil, olay dizisi, kurgu değil, yazmak için cümle biriktirdiğini düşündüyor. seçmece karpuzun hep en kırmızısı seçemez yoksa bir insan.
memento mori adlı şiirin biyolojik babası. şiir karagöz dergisinin 3.sayısında yayınlanmıştır.

memento mori

acını tehlike mi dindirecek?
hakikatin detayların kimin um'runda?
saçındaki yanardağ tozlarını silkele.
yarılandı bile bak müstehceh formalite.
elin deperse gölgeni kanla çitile.

masumiyet afrodizyak idiyse
pedagoji vahşete pay bırakmalı
[allah fırsat vermesin dişiliğin anarşisine]
firak teoremi ta alnımıza yazılı, başa baş giderler hep azrail ile leylek,
neşelenir miyiz ki, şans eseri delirsek?

ağlıyorum ne var ha, tüm filmlerin sonunda?
şöminede traktör
lâstiği yakıyorum,
kesmiyor akvaryumdan kafese terfi etmek.
ters teperse terapi,
tozutursa kalbini bir travma,
bir tümör,
bu dejenere karındeşen jack
kargı reklâmı hızında sana
bir ambulâns dolusu gül gönderecek.

dişlerime yıldırım düşmüş gibi
kırılıyor gururum, içimdeki kap kacak;
mubah mı sayılmalı
rakip tutkular ışığında çekilen fotokopi?
bir ömürlük adrenalini tek gecede yaktık.
afrika aleyhimize delil olarak kullanılacak.

dünya sensiz dönmüştü
helikopter pistine
siyah bir mont giymiştin
gelinliğin üstüne.

yetişir mi bize de hızır aleyhisselam?
o kadar kıskancım ki hiç gıdıklanmam.
cumartesi günü saat 14:00-16:00 arası, insan ve medeniyet hareketinin düzenlemiş olduğu piri reis sinema salonunda sinema üzerine sohbet edecek yakışıklı yazar. adreside tam vereyim nişanca mah. otakçılar caddesi no:21/3 (münzevi camii yanı) eyüp. ben zannedersem katılacağım. beni tanımak isteyenler için üstümde ceket altımda paçalı don olacak.
ihl sözlük yöneticilerinden detroitli kızıl, meçhul-x, imhotep, seyyar gazali ve kız ihl önünde bekleyen çocuk ile sözlükler üzerine yaptığı röpörtaj bu pazar günü star gazetesi nde okunabilir.
ilgi çekici bir adam,geniş bir kültür sanat yelpazesine sahip insan.
(bkz: sagopa kajmer)
şimdi sevgili ilgili sözlük bu sevimli(!) prototip arkadaş dindar olabilir, bilmemkaçyüz/bin kitap okumuş biri olmasından mütevellit gözlüklenmiş olabilir, bilinçakışı ustası olabilir, kelime hazinesi benden dahi geniş olabilir; dâhi addedilebilir lâkin bildiğin yavşak ve denyo intibâı fışkırtmaktadır tvnet'teki klark'ında... tahammül edilir bir tarz değil o arkadaş; bencillik ve plastiklik fışkırıyor her hareketinden, gazı varmış gibi lütfederek yeaa fonetiği tadında ağzından zoraki, âdetâ lütufla dökülen keliemelerinden. ayrıca delîlim var; ibrahim tenekeci'nin misafir olduğu son programda ona ve program arkadaşı, çırağı samed'e ''mustafa kutlu buraya yumruk havaya' dedirtmeye çalıştı ısrarla, mal jestlerle, tâbi 'napıyor lan bu' bakışlarına mâruz kalmasına rağmen arsız arkadaş kendisi yaptı hareketini... neyse efendim,şöyle bir ecnebî tâbir mevcut;
(bkz: overrated)
edit: hmm, adam benim meşhur olmuş, üretken versiyonum, evet... kıskanıyorum, elimde değil sevgili sözlük...
(#5725414)bu tanıma siktir cevabını verirmiydi bilinmez ama yarın son şiirni dunyabizim.com da yayınlayacak.