bugün

doktorun hastaligin ne oldugunu bulma amacli yaptigi "nefes al nefes ver, oksur" islemi.
uygun oldugunda olcme, deney veya mastarlama ile gerceklestirilen, kanaat ve gözlem yoluyla yapılan uygunluk degerlendirmesi
(bkz: muayyen)
(bkz: muayyen gun)
(bkz: serbest cagrisim) *
muayenehanede yapılır genelde.
- Üretilen bir malzemenin özelliklerini öğrenmek,
- Ar-Ge çalışmalarına yardım,
- Kalite kontrol
amacıyla yapılan, tahribatlı muayene ve tahribatsız muayene olarak 2ye ayrılan, işlemler bütünüdür..
elle inceleme ( palpasyon), gözle inceleme (inspeksiyon), parmakla vurarak sesin yansımasını takip etme (perküsyon) ve kulakla dinleme (oskültasyon) yöntemleri kullanılarak yapılan işlem.
tıp fakültesi bitirmiş bir şahısın muayyen günlerinde, muayyen insanlara yaptığı, muayyen davranışlar bütünü...
arabanızı yaptırmadığınız halde 61 tl cezası olan şey. peşin öderseniz 45,75 tl ye düşüyor. bunun dışında polise yalvarmanın faydasız bir eylem olduğunu bildirmek isterim. bir daha ki seferlerde:
+yazmazsan şerefsizsin lan. deyip üzerlerine yürüyeceğim.
bir fıkra:
YAŞLı doktor, emekliliği nedeniyle yerine gelen genç doktorla, hastalarını tanıştırmak üzere evden eve dolaşmaya başlamış.
ilk girdikleri evde bir kadın: "Mide ağrısı çekiyorum&" demiş. Eski doktor da; "Biraz fazla meyve yiyorsunuz ondan olabilir.." demiş. Dışarı çıktıkları vakit yeni doktor "Abi" demiş, "Kadını muayene bile etmeden nasıl böyle bir neticeye vardın?"
Yaşlı doktor anlatmış: "Oğlum, numaradan gözlüğümü yere düşürdüm. Bir de baktım ki yatağın altı meyve kabukları ile dolu..."
ikinci evdeki hastayı genç doktorun muayene etmesine karar vermişler. Bu evdeki kadın "Çok yorgunum ve stresliyim" deyince doktor: "Belki de dinsel faaliyetleriniz sizi çok yoruyor, biraz ara verin" demiş.
Dışarı çıkmışlar yaşlı doktor genç doktora; "Doğru söyledin" demiş, "Bu kadın camiden ve Kuran kursundan dışarı çıkmaz. Ama nasıl anladın?"
Genç doktor; "Ben de çaktırmadan yatağın altına baktım ve orada caminin imamını gördüm..."
doktor tarafından yapılan hasta kontrolü, hastalık araştırması.
herhangi bir şeyi dikkatlice inceleme, kontrol etme anlamlarında da kullanılır.