bugün

cenazesi kimsenin bilmeyeceği bir yere gömüleceğini açıklanmış devrik libya lideri.
öldürülmeden önce uydu telefonu ile libya'nın güneyindeki taraftarlarını aramış ve onlardan direnişe katılmaları için 12 bin gönüllü asker istemiş..uydu telefonu kullanırken nato yerini tespit etmiş.
yargısız infaza uğramış devrik libya lideri.en azından mahkemeye çıkarılması lazımdı.
abd nin katledip, mezarını bilinmeyen diyarlara yerleştirdiği liderlerden biri olarak tarihe geçen şahıs.
12 ülkede 168 milyar dolar parası olduğu açıklanmış devrik libya lideri.
yıllar sonra "neden böyle yapmıştık biz" diyecek olan halkın, artık olmayan lideri.
Cnn'in haberine göre başından vurularak öldüğü kesinleşmiş diktatör.
ölümünü, öldürülüşünü izlemek beni dehşete düşürdü. düşünsenize, yaralı ve çaresiz bir halde, size zarar vermek isteyen onlarca vahşi,silahlı ve tuhaf insanın ortasında kalmak..... çok kötü...

en tuhaf şeylerden biri de milyarlarca dolar paraya sahip bu adamın mağlup olduğu halde halen direnmesi, kaçmaması. inatçı mıydı bu adam, yoksa tam bir dava adamı mıydı? takdir etmedim değil bu adamı, sözünde durdu, çarpışarak öldü.

bunu haricinde kendisi genel kanıya göre zalim bir diktatörmüş. bu konunun detaylarını bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim.
her ne kadar bir sürü dangalaklık yapıp ülkeyi sömürse de böyle bir ölümü haketmiyordu. sonuçta o da bir insan ve böyle tekmlerle bir insanı öldürmek bırakın müslümanlığı insanlığa yakışmaz. tabi paralı asker tutup kendi halkına ateş açtırması kabul edilemez ama sonuçta o ülkenin bir vatandaşı daha insanca bir muameleyi hak ediyordu.
Büyük insan. Halkına her turlü destek bulunuyordu. Öldürülme sebebi şudur:
libya hakkinda bilmediklerimiz!

-libya yurttaşlarına kredi sıfır faizle verilir.

-öğrencilere yaptıkları tahsile göre ortalama ücret ödenir.

-i̇şsizlere iş bulana kadar tam ücret ödenir .

-evlenen çiftlere bedelsiz olarak konut verilir.

-yurt dışında tahsil yapanlara 2500 euro harçlık yanında, barınmak ve araç yardımı yapılır.

-ülkede otomobiller fabrika maliyetine satılır.

-libya’nın kimseye tek sent kredi borcu yoktur.

-eğitim, tahsil ve sağlık hizmetleri tüm yurttaşlara bedelsizdir.

-nüfusun yüzde 25’i yüksek tahsillidir.

-son bombalama olaylarına kadar sokaklarda evsiz veya dilenci bulunmamaktaydı.

-bir somun ekmek fiyatı sadece 15 centtir.

abd ve diğer kapitalist ülkelerin libya’yı sevmemelerine şaşmamak gerek. gaddafi imf veya dünya bankası kredisi kullanmadı.

libya bağımsızdı, savaşın gerçek nedeni budur, kendisi bir diktatör olabilir, abd bunu sorun yapmaz. ne zaman ki gaddafi petrol i̇hraç eden ülkelere opec dolar ve euro yerine altın karşılığı satış yapmalarını önerdi.

bu altın karşılığı para basmayan batılı ülkelerin iflasını istemek demekti…

evet; hatırlayın, bunu en son dile getiren saddam hüseyin idi;
opec ülkelerine dolar karşılığı satış yapmamalarını önermişti...
BM insan Hakları Yüksek Komiserliği hangi koşullarda öldüğüyle ilgili soruşturma yapılması gerektiğini belirtmiş.yüzümde acı bir gülümsemeyle okudum bu haberi. neden fransaya muhaliflerin eline teslim ettiniz diye sormadığını merak ettim doğrusu. mahkeme var, ceza var ama allahü ekber diye öldürmek hangi ülkenin yasasında, kutsal kitabında yazar?
cesaretimi topladım ve o görüntüleri izledim. insandan utandığım anlardı. onlar insan mıydı? afrika savanlarında aç karnını doyurmak için antilopun peşinden koşturan kaplan bence o insanlardan çok daha asildir. hani insan yaratılmışların en şereflisiydi?
bence, artık değil.
önce "isyan çıktı, halk ayaklandı, durmuyor" diyen; sonra tezgahlanan "isyan" tirişka çıkıp bi s.kim olmayacağını anlayınca, ülkeyi bombalayan; sonra ülkenin eski liderini satılık, tabak yalayıcısı bir avuç şerefsize linç ettiren batılı ülkeler tarafından "bilmem nerede ne kadar hesabı varmış", "çocukları şöyle şerefsizmiş", "ailesi şöyle sefahat sürmüş" diye karalama kampanyası başlatılan eski Libya lideri.

ulan şerefsiz oğlu şerefsizler! sizin çocuklarınız ne b.k yiyor? sizin kaç ülkede hesabınız var? etrafınızda, sülalenizde, ailenizde hangi ahlaksızlıklar dönüyor? aynı senaryoları yıllarca saddam için de yazdılar. yok çok korkuyormuş, 500 dublörü varmış. yok çok büyük serveti varmış. yok hangi ülkeye kaçmış, orada lüks hayat sürüyormuş. batı medyasının (ve bizim batı medyasının beslemesi medyanın) onca yalanına rağmen saddam sefalet içinde, ülkesinde direnirken yakalandı. idam edilmeden önce de hiç öyle "korkaklık" belirtisi sergilemedi. bush'u idam etselerdi de; görseydik "b.kunuzu yiyim abi" diye kimlere yalvarıyordu.

aynı yalanlar kaddafi için de söylendi. yok nijer'e kaçtı. yok japonya'ya uçtu. beğenirsiniz, beğenmezsiniz... dünya görüşünü haklı bulursunuz, saçma bulursunuz. ama adam delikanlı gibi ülkesinde savaşarak öldü. 300 tane obama, 500 tane sarkozy eder. kaç tane tayyip edeceğini varın buradan siz hesaplayın...
üniversitedki nijeryalı çocuğun ölümüne üzüldüğü adam. nijeryaya çok yardım yapıyormuş. her ne kadar yardımsever olsa da kafasının çalışmadığı aşikardı. italyaya gidip ordaki mankenlere kuran dağıtmak falan sululuktan başka bişey değildi. başbakan olduktan sonra ilk resmi yurt dışı ziyaretini libayaya yapan necmettin erbakanı atalarınız olan osmanlının mirasına sahip çıkamadınız diye azarlayıp çadırından kovmuştu. dengesiz hareketleri vardı. ameriaknın ve diğer batılı devletlerin işine gelmediğinden ipi kesildi. ronald reagan 1988 de mad dog demişti kaddafiye. biraz hakaret içerse de kaddafiyi özetliyordu aslında bu sıfat.
otopsisi tamamlanmış linç kurbanı eski libya lideri.
libyalı hödüklerin mumla arayacakları adam.
ulen bu kadar mı beyinsizsiniz, adamlar sizin petrolünüz var diye ülkenize demokrasi(!) getirdi.
yanıbaşınızdaki ırak gerçeğini de mi göremediniz?
zamanında çok masumun canını gözünü kırpmadan aldı belki de böyle bir ölümü hak etti ama yine de o ölmeden önceki sokaklarda sürüklenişini görmek içimi sızlattı. vicdan insanın en büyük erdemidir ama bendeki bazen saçmalık boyutuna ulaşıyor be azizim.
diktatör, katil ve kötü bir insan olabilir ama hiçbir insan o şekilde ölmeyi hak etmez, yerde sürüklendiği video beni gerçekten etkiledi.

saddam asılırken de çok üzülmüştüm, bilmiyorum belki de sorun bendedir.
orta çağ kilisesinin, zamanın insanlarına uyguladığı işkenceli ölümü bile gölgede bırakacak şekilde öldürülmüştür. dikdatörlüğü, icraatları, halkına yaptıkları yada yapmadıkları, libya'ya kattıkları yada katmadıklarını bir kenara bırakıp bir insan olduğunu hatırlayarak, ölümünü tüm insanların hep bir ağızdan protesto etmesi gerekmektedir. hemen hemen hepimizin ömrü hayatı boyunca gördüğü ikinci devrik diktatörün ölümü de bir önce ki kadar canice olmuştur. ayrıca kaddafi'yi linç ederken isyancılar, "allahu ekber (allahın adıyla)" diye gırtlaklarını yırtmaları da islam dinine bir eksi daha kazandırmıştır. bir insanın canını tanrının adıyla almanın mantığı nedir? insanlığın bu halinden bir kez daha tiksinmeme neden olmuştur muammer kaddafi'nin ölümü.
eski libya diktatörü. halkına nasıl liderlik ettiğini bilmem. o yüzden de burada atıp tutmayacağım. sadece ölümüyle bana neden araplardan ölesiye nefret ettiğimi tekrar hatırlatmıştır.

ayrıca liderinin kafasını tekmeleyerek öldüren adamlara da ancak diktatörlükle yönetilmek yaşıkır. birisinden indiler, yakında başka bir kucağa otururlar zaten.
biri diktatör mü dedi? ben ülkemde böyle bir diktatör istiyorum o zaman!

http://www.facebook.com/photo.php?v=166960253395452

not : ayrıca kendisinin ölümünü gülerek karşılayan hillary clinton'a dağarcığımdaki bütün küfürlerimi yolluyor ve bill clinton sana az bile yapmış diyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=fxNeW9UhhO0
http://abcnews.go.com/Int...-gadhafi-capture-14778741
arap olarak doğmuş, arap olarak yaşamış ve arap olarak öldürülmüştür.
ülkesinde çıkan olaylardan el kaide' yi sorumlu tutuyordu rahmetli.

hiç ilginç değildir şimdi libya şeriata teslim oluyor.
sonuna kadar savaştı amcam, terk etmedi vatanını. sonu kötü oldu ama şerefiyle öldü en azından.
1969'da abd'nin tanıyıp 2011'de abd'nin ağzına sıçtığı devrik lider, özet geçtim.
kimi diyor hakttiği gibi öldü.. kimi diyor hiç haketmedi. ben pek bilmem ne yapmış. ama çok içim acıdı be.. öyle yapmayın falan diye yalvarmış, bide videoda kanını silip bakıyor ya.. yazık oldu, caniler.