bugün

Psikolojik bir dizide bile heyecan arıyorsunuz yahu.

Bu lafı sevmezdim ama bi' gidin spartacus falan izleyin amk. Bu dizinin olayı bu zâten.
1.sezonu eyw dedirtti o sikik olana katlandım ama 2.sezon açık ve net sıçtı ulan Elliot musun nesin zaten tipini sevemedim bir türlü birde bi triplerde amk sürekli karıyı kundaklıyor içmediği bok yok hayatı sıçmış ama Tanrıya inanacak kadar kafayı yemedim size acıyorum diyor he amk he, bizim ergen kitlede hayranlıkla bakıyor bu oğlana olm Türkiye'de bunun yaptığını yapın gidin milleti tehdit edin bak hacı ben seni hackledim her şeyini biliyorum diyin bak bakim ne oluyor.

Kısacası 1.sezon katlanılan fena geçmeyen 2.sezonla zıvanadan çıkıp boka sarmış dizidir.
bir kısır döngünün içerisine girdi.
2. sezon 2. bölümünde ki fıkra ile beni benden alan dizi.

Bir adam bardaki kadına yaklaşıyor, onunla flört ediyor. biraz çene çalıyor ama kadın onunla eve gitmemekte ısrarlı davranıyor.
Adam '' ya benimle yatman için sana 1 milyon dolar teklif etsem?'' diyor.
Kadının daha önce hiç milyon doları olmamış. Duraksıyor ve teklifi gözden geçiriyor.
Sonra adam fikrini değiştiriyor ve ''ya teklifimi 1 dolarla değiştirsem?'' diyor.
Kadın şaşırıyor ve ''Sen beni nasıl bir kadın sandın!'' diyor.
Adam ''Bunu zaten çözdük, şimdi sadece pazarlık yapıyoruz.'' diyor.
6. bölümde girişi ve oradan konuya bağlayışı efsane olan dizi.

senaristine ayrıca teşekkür ediyorum. mükemmel bir bağlantı ile göstermiş.

bu dizi efsane olmaya aday.

ilk 5 listesine gireceğinden çok eminim.

hacker dizisi diyip geçmeyin. her sahnesinde bir anlam barındırıyor.
7. bölümüyle beyin yakmış dizi.
bir gecede bir sezonunu bitirdiğim nadir dizilerden.

daha önceden çok kez karşılaşmıştım ama hiç izleme fırsatı bulamamıştım.

diziyle ilgili söyleyecek tek şeyim ise;

--spoiler--
adam şizofreniye farklı bi boyut getirdi aq.
--spoiler--
Dizinin ilk gün altı bölümü izledim ve ertesi gün phyton öğrenmeye başladım. Tabi öncelikle kamerayı bantladıktan sonra.
Taşaklı dizidir vesselam.

Bazı poser ezik aptallar "2.sezon cok kotu yhaaa" modundaydı gördüler bu bölümde ne olduğunu.

Bu arada ray gardiyan idi.
o kadar ovulunce baktim, dizinin sunum seklini cok ergen buldum.
kimse kusura bakmasın ama eleştireceğim dizidir
katılmadığınız yer varsa isterseniz madde madde yazın özelde konuşalım tartışalım ama uzun diye hiç okumadan geçmeyin diziyiyi izleyen biriyseniz
----------mobil spoiler------------
öyle körlemesine eleştirmeyeceğim ama yine de ağır konuşabilirim

ilk sezona göre çok kötü giden bir ikinci sezon yaşıyoruz,ilk sezonda da sıkıntı vardı ama en azından konu bütünlüğü ve bir hedef vardı nedir e corp denen dünya ekonomisindeki en önemli şirketi sikertme yoluyla devrim yapmak(maskeler fikir falan hep sağdan soldan arak olsa da yine de tahammül ettim)bunu başardılar sonra sürprizli bir iki olay oldu(basit ve klişeydi ama hadi ona da eyvallah) dizi abartılı bir şöhrete şişirilmiş imdb puanlarına ulaştı
ikinci sezonda temel bir amaç yok,mesela bunlar e corpu mahvettikleri için insanlar mağdur olsa da yaptıklarını geri almaya çalışsalar güzel olabilirdi,hiçbir karakterin ne bok yaptığı belli değil,kim neyi niye yapıyor mantığını oturtamadılar,tyrell babamızın oğlu değildi ama dizide görülmüyor e niye görülmüyor açıklayın,sezon finali sürprizi olacak desen mal bir sezonun finali güzel yapsanız ne olur,tyrellin karısı da çok garip bir senaryo içinde ama efsane bağlaması mümkün gözükmüyor,şuan onun sahnelerinde kadın göz kırpsa o bile tuhaf gelir bana çünkü o kadar alakasız bir karakter oldu,angelanın hikayesi biraz güzel çünkü mantıklı ve bir amacı var ama oyuncunun çok çok üst düzey olmaması sahneleri sıkıcı yapıyor,darlene ve fsociety ekibi yine aynı zaten,elliot un bunalım psikolojik bozukluk şizofreni sahneleri de çok iyi oyunculuğa rağmen klişe ve senaryo yetersizliğinden dolayı tutmuyor,ilk sezonki misyona bak en büyük şirketi bitir ve devrim yap,ikinci sezon misyonuna bak ikinci karakterinden kurtul ve rayin pislikleri yüzünden yanan başını kurtar,gelelim benim için en büyük soruna-> christian slaterin rolünün azalmış olması ve ona yazılan sahnelerin süresinin kısalığı,koyun millet bu adam 1 saatte izler ama siz elliotla ikinci benliği olan babasını 2 dk lik patron kim atışmasına sokun angelaydı darleneydi 5 dk sadece yürüsün,ikisi sırf başrol diye sürelerinin uzun olması lazım(slater yapımcı aynı zamanda)ve bu adamların savaşının mükemmel yazılması lazım mesela satrançta yenişememe mevzusunu çok iyi bulmuştum,yeni gelen fbi ci kadın ne güzel ne karakteri iyi ne oyunculuk üst düzey ne felsefi derinlik içeren sahneleri var ne de bizimkilerin başını yakar mı diye heyecan yaratıyor,e ben neden izleyeyim o zaman bunun sahnelerini

ha güzel sahne yok mu var,iki sahne var efsaneler arasında
1-elliotun kilisedeki konuşmaları(sırf ateist propaganda diye atlanılmazsa senaryo ve felsefe bakımından müthiş dakikalardı
2-6.bölümün girişindeki 15 dklik sitcom sahnesi ve bunun diziye entegre edilişi(yedirilmesi)mükemmeldi

ikinci sezon ağır yaralı ilerliyor hele ki ilk iki bölümü part 1 part 2 diye 1 saati aşkın yapmışlar ölüyordum ekran başında
sezon finaline de merak ettiğim şeyler kesinlikle elliot hapiste miymiş,tyrellin karısı neyin peşinde,dark army ve whiterose mevzuları ne olacak,fbi bizimkileri çözer mi değil price amca bizim flormar çalışanından hallice makyaj yapan angelaya kaynar mı.

-----------mobil spoiler------------
2. sezon 7. bölümünü izleme fırsatı bulduğum dizi.

--spoiler--
ne yani şimdi e corp hapishane yönetimii, pis işlerini yaptıran şişko gardiyanmıydı. aslında dizinin başından bu yana bu yavşağın hayal dünyasını mı izliyorduk.
--spoiler--
--spoiler--

2. Sezon biraz daha durağan oluyor bunun nedenleri ise ilk sezonda belli bir amaç varken şimdi elliot ın amacı ikinci kişiliğinden kurtulmak oluyor. Bundan dolayı daha fazla aksiyon yerine daha çok karakterin verdiği iç mücadeleye tanık oluyoruz. ama bunun iyi tarafı daha çok diyalog olması ve bunların bir derinliğinin olması güzel.

Dizinin bence tartışılacak kısmı ilk sezonda elliot un uyuşturucu bulunmamasından dolayı krize girmesi ve babasının grubun diğer elemanlarıyla elliot olmadan gitmem tartışması mantıken hatalı bence. E bu adam krize girmişken diğer elemanlarla tartışamaz. Dizi burada biraz senaryoda eksikliğini gösteriyor. Biraz daha düşünsek daha çok eksiklik çıkabilir tabi en çok göze batan bana bu oldu.

Dizinin ileri ki bölümlerinde bence dedektif dom önemli yer alacaktır.hatta kendisinin şuan ki durumu ve geleceği prison break teki alexander mahone a benzeyecek diye düşünüyorum. Bakan zhang(yanlış hatırlamıyorsam ismini) in saat dolu odasında ki konuşmasında saatler için dediği "faniliğimizin daimi hatırlatıcıları" lafı ne kadar güzel bir tanımdır yahu. Dediğim gibi bu karaktere dikkat edin.

Son olarakta 2x06 abi bu ne guzel bir bölüm başlangıcıdır. Olaylar aslında ne kadar trajik düşünüldüğünde ama kahkaha efekti ve elliot un o yüzünü görünce kendimi gülmekten alıkoyamadım. Sonrasında ki duygusal kısımlar da gayet güzeldi zaten 7. bölümde de bombayı patlattılar. Buradan tempoyu daha da yükseltmerini bekliyorum sezon finaline kadar.

--spoiler--
Her sezon beyin amcıkl*amasi yaratan iyi kurgulanmis dizi.

O degil de efsane sahneler var. 1. Sezon ilk bolum fuck society sahnesi ve 2. Sezon kilise grubu sahnesi.
methini yakın çevremden fazlasıyla duyduğum ama bir türlü başlayamadığım dizi. game of thronesun yokluğunda seve seve izlerim sanırım.
ilk sezonu bitirdim.
E
*
--spoiler--

--spoiler--

Bilmiyom abi bi hasiktir oldum şizofrenik falan diye de. Beni bi etkilemedi yani.
sürekli şaşırtma kasan dizi.
(bkz: overrated) bundan daha guzel diziler varken asosyal keş niye bu kadar konuşuluyor anlamiyorum.
Karakterler kadraja ya sol ya sağ alt kısımdan giriyor. Sanki tam ayarlayamıyorlar, ya da amatör imajı oluşuyor. Acaba oyuncuların jest kullanımı mı kötü, onu mu örtbas etmeye çalışıyorlar diye bile düşündüm. -Yani mesela ekranın sağ altında kızın sadece kafası gözüküyor. Bedeni yok. Üst kısım tavanı gösteriyor.

Neyse, bu rahatsız edici çünkü Ekranın diğer kısımlarından biri çıkacak, bir şey olacak, adamı öldürecekler diye düşünmekten dikkatimi veremiyorum... iyice paranoyaklaştırıyor.. Kullanılan şarkıların da bunda rolü büyük tabi. Gerilmekten bir hal oldum.. Bu yönüyle breaking bad ve black mirrora benzetiyorum. Gerilim tavan.

Bir de 2.sezon sahne geçişleri çok kötü. O ne ya bıçak gibi kesiliyor. Çok alakasız yerlerde bitiyor. ilk sezon gene biraz iyiydi ama 2.sezonda bu amatörlük baya farkediliyor. Az biraz breaking badden örnek alabilirler.
Breaking bad'le kıyaslamak için 40 fırın ekmek yemesi gereken yapım. 1.sezon sonrası dizi zaten fiyasko, diyaloglarda çok boş, diziyi tost makinesiyle çekiyorlar heralde.
anlaması zor bir dizi biraz karışık ama vakit geçirtiyor bilgisayardan hoşlanan veya ilgili olan varsa kodlar tamamiyle gerçekçi olması anlam katıyor diziye.
2. sezondaki monologlarla(aslinda izleyiciyle konusuyor, ama ben monolog olarak degerlendiriyorum) efsaneler yaratmaktadir, Hayatinizda daha once hic psikolojik bir problem yasamadiysaniz, o monologlarda hicbir sey bulamazsiniz. Insanin psikolojik rahatsizligi nedeniyle hissettigi caresizligi ince ince mukemmel bir sekilde isliyor.
dizi.
birinci sezonu hack, dünyayı değiştirmek, psikoloji derken aldı beni götürdü. ama ikinci sezon sıçmak üzere. sıçmak üzere diyorum çünkü an itibariyle üç bölüm kaldı sezonun bitmesine (ikinci sezon 10 bölüm olacak diyorlar) ve yedinci bölüm finalinden itibaren hareketlenmeye başladı ve bir şans vereyim diyorum.
ama birinci sezondan sonra yeni karakterler ekleyip, birbirinden kopuk yedi bölümden sonra nasıl toparlayacaklar bilemiyorum.

--spoiler--
tek renk çarşaflar, günlük yaşam rutinleri (yemek, bulaşık, basketbol) ve teknolojiden uzak durmaları görünce akıl hastanesinde olduğunu düşünmüştüm; hapishane çıktı.
--spoiler--
dizinin adına kanıp robot beklemeyin. robot falan yok arkedeşler.
görsel